Different& Different, the box: η υψηλή γαστρονομία στο κουτί
Ένα box γεμάτο με τα αγαπημένα πιάτα του Χριστόφορου Πέσκια
![Different& Different, the box: Ένα box γεμάτο με τα αγαπημένα πιάτα του Χριστόφορου Πέσκια Different& Different, the box: η υψηλή γαστρονομία στο κουτί](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/09/15/ddb_002.jpg)
Different& Different: the box, η νέα υπηρεσία που χωράει την υψηλή γαστρονομία του Χριστόφορου Πέσκια σε ένα κουτί και στο στέλνει στο σπίτι!
Με την πανδημία να μας χτυπάει την πόρτα ανακαλύψαμε μια μεγάλη αλήθεια: το delivery απέχει πλέον ολόκληρα χιλιόμετρα από τη φράση «παραγγέλνω πίτσα και σουβλάκια». Όχι ότι δεν έχει σχέση μαζί της, απλά δεν περιορίζεται πια μόνο σε αυτήν. Τα τελευταία χρόνια πολύ αξιόλογα εστιατόρια εντάσσουν το delivery και το take out στις υπηρεσίες τους, ενώ στην καραντίνα είδαμε ακόμα και fine dining επιλογές να δίνουν άλλο τόνο στο… «μενού» μας. Είναι ένας τρόπος να δοκιμάσουμε την κουζίνα των αγαπημένων μας εστιατορίων, χωρίς καν να τα επισκεφθούμε.
![Different& Different, the box: Ένα box γεμάτο με τα αγαπημένα πιάτα του Χριστόφορου Πέσκια Different& Different, the box: η υψηλή γαστρονομία στο κουτί](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/dsc_3648.jpg)
Αυτό το πλαίσιο έρχεται τώρα να ενισχύσει μια καινούργια, γαστρονομική ιδέα. Η εταιρεία “Different & Different” εμφανίστηκε το 2013 και την ίδια χρονιά βραβεύτηκε με το “Hellenic Enterpreneurship Award” για την παροχή καινοτόμων υπηρεσιών catering. Η ομάδα της εταιρείας έχει στο δυναμικό της δύο πολύ ενδιαφέρουσες προσωπικότητες: τη ζωγράφο Μαργαρίτα Βιτάλη Σαραντοπούλου (που το 2018 κέρδισε το βραβείο «Γυναικείας καινοτομίας επιχειρηματικής δραστηριότητας») και ο πολυβραβευμένος σεφ Χριστόφορος Πέσκιας. Πριν λίγες μέρες οι δυο τους παρουσίασαν ένα καινούργιο concept που ακούει στο όνομα “Different &Different: the box”. Τι είναι αυτό; Με δυο λόγια η υψηλή γαστρονομία σε ένα κουτί!
![Different& Different, the box: Ένα box γεμάτο με τα αγαπημένα πιάτα του Χριστόφορου Πέσκια Different& Different, the box: η υψηλή γαστρονομία στο κουτί](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/dsc_3650.jpg)
Η ιδέα έχει ως εξής: εσύ επιλέγεις τα αγαπημένα σου πιάτα από ένα πληθωρικό μενού, ο Χριστόφορος Πέσκιας και η ομάδα του τα μαγειρεύει, κι έπειτα τα τακτοποιεί σε ένα γαστρονομικό box, έτοιμο να καταπλήξει τα πλήθη. Το μενού (μπορείς να το δεις αναλυτικά εδώ) είναι εμπνευσμένο από όλες τις κουζίνες του κόσμου και χωρίζεται στις εξής κατηγορίες: σαλάτες, αλοιφές, ορεκτικά, κυρίως πιάτα, συνοδευτικά και γλυκά. Μπορείς ας πούμε να παραγγείλεις (ενδεικτικά) μια σαλάτα με noodles, λαχανικά, γαρίδες και oyster/yuzu dressing, ένα μοσχαρίσιο tataki από φιλέτο Αυστραλίας με βλίτα και σάλτσα soy/wasabi ή ένα μοσχαράκι bourguignon με μανιτάρια και κρεμμυδάκια cocktail και για κλείσιμο μια mousse σοκολάτας Valrhona με καραμέλα (αναστεναγμός). Όλα τα πιάτα θα μπουν ready to serve στο box και το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ είναι να το… ανοίξεις και να στήσεις ένα υψηλού επιπέδου γαστρονομίας εστιατόριο στο σαλόνι σου. Όχι κι άσχημα.
Info:
Οι παραγγελίες γίνονται τουλάχιστον 48 ώρες πριν την ημερομηνία του γεύματος, από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή, 9 π.μ. – 5 μ.μ,, είτε τηλεφωνικά στο 210 6200066, είτε μέσω email στο differentndifferent@gmail.com. Το menu είναι διαθέσιμο εδώ.
Μπορείτε να παραλάβετε το box σας την ημέρα που έχετε ορίσει έως τις 8 μ.μ. από τα γραφεία: Μάτσα 17, Κηφισιά, ή να αποσταλεί στο χώρο σας, κατόπιν συνεννόησης, με την αντίστοιχη χρέωση.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.