- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Καινούργιο Bon Bon Fait Maison στο Σύνταγμα
Ο Κρίτων Πουλής ήρθε με όλα τα γλυκά του στο κέντρο της πόλης
![portrait_ioanna_nikolareizi_1.jpg portrait_ioanna_nikolareizi_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/portrait_ioanna_nikolareizi_1.jpg)
![img_9073.jpg img_9073.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/07/14/img_9073.jpg)
Ο Κρίτων Πουλής ανοίγει καινούργιο Bon Bon Fait Maison στην οδό Πετράκη, στο Σύνταγμα
Οι καιροί αλλάζουν και στο σημείο που βρισκόταν το παλαιοπωλείο της οδού Πετράκη, του Τάσου Πολάτογλου*, μεσοτοιχία με το wine bar Heteroclito, ανοίγει ice cream parlor “Bon Bon Fait Maison”, του Κρίτωνα Πουλή που όλες οι νεράιδες μου λένε ότι κάνει εξαιρετικά παγωτά και γλυκά -γαλλικής εκδοχής που είναι πιο ανάλαφρα από τα ιταλικά!
Μέχρι τώρα, θα έπρεπε κανείς να πάει στα όρη και στα άγρια βουνά για να τα δοκιμάσει. Κύθηρα στην αρχή, μετά Μύκονος και μετά στον Πειραιά όπου τα τελευταία χρόνια άνοιξε και ένα καινούργιο concept, laboratorio και atelier έρευνας και παραγωγής γλυκών. Με αυτά και με αυτά, τα γλυκά του εξακολουθούν να παραμένουν δυσπρόσιτα στο ευρύ κοινό.
![Καινούργιο Bon Bon Fait Maison στο Σύνταγμα Ο Κρίτων Πουλής ανοίγει καινούργιο Bon Bon Fait Maison στο Σύνταγμα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_9072.jpg)
Στα μεν δύο πρώτα – ιδιαίτερα στη Μύκονο θα έπρεπε να μαζεύεις λεφτά από τον χειμώνα για να πας να τα δοκιμάσεις, στο δε εργαστήριο του Πειραιώς, πώς να πας, πώς να έρθεις, μας φαινόταν βουνό. Άσε που αν πας, κινδυνεύεις να χαθείς και να σε βρουν μετά από μήνες…
Κατά πως φαίνεται, ο Κρίτων Πουλής, έχει τρομερό ταλέντο. Εκτός πολλών άλλων τίτλων που δεν σας τους αναφέρω για να μην σας κουράσω, είναι μαθητής του μεγάλου μαιτρ της γαλλικής ζαχαροπλαστικής Pierre Hermé, που είναι και ο αγαπημένος μου ζαχαροπλάστης! Τους σκοτεινούς μήνες του lock down, με έβγαλε από βαθιά depression κρατώντας μου συντροφιά με τα μαθήματα ζαχαροπλαστικής που παρακολουθούσα ανελλιπώς και που ανέβαζε στην σελίδα του στο instagram!
Το χρυσό παιδί της ζαχαροπλαστικής λοιπόν, με τα παγωτά, τα γλυκά (το καλύτερο Cannelés de Bordeaux της πόλης), τις κρέπες και τις γαλέτες του (με αλεύρι φαγόπυρου όπως στη μακρινή Βρετάνη και ουχί με αλεύρι για όλες τις χρήσεις), ανεβαίνει πανηγυρικά στο κέντρο της πόλης και οι κάτοικοι του, ενωμένοι σε μια γροθιά, περιμένουμε με αγωνία τα θυρανοίξια…
![Καινούργιο Bon Bon Fait Maison στο Σύνταγμα Ο Κρίτων Πουλής ανοίγει καινούργιο Bon Bon Fait Maison στο Σύνταγμα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_9064.jpg)
(*Ο κύριος Τάσος δεν άντεξε την αύξηση του ενοικίου και αναγκάστηκε να κλείσει το παλαιοπωλείο του, αλλά περνάει καθημερινά από την περιοχή για να ταΐσει τα αδέσποτα γατιά, που είχε υιοθετήσει..)
Vive la France λοιπόν ημέρα που είναι!
Bon Bon Fait Maison Πετράκη 30, 10563 Αθήνα, Μητρόπολις, www.bonbonfaitmaison.gr
Ανοίγει οσονούπω…
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.