![43861-98572.jpg 43861-98572.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/43861-98572_0.jpg)
![64931-130800.jpg 64931-130800.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/04/04/64931-130800.jpg)
Homey
Η μαμά Αργυρώ Μπαρμπαρίγου είναι μια από τις πιο γνωστές μαγείρισσες της Αθήνας (δικός της ο γνωστός «Παπαδάκης», το καλό ψαροφαγικό εστιατόριο του Κολωνακίου) και διάσημη τηλεπερσόνα. Η νεαρή κόρη Κωνσταντίνα Μανωλάκη μόλις άνοιξε το δικό της εστιατόριο μαζί με τον Ευγένιο Χαμηλοθώρη (ο επίσης γνωστός Barbarossa της Νάουσας Πάρου) και σερβίρουν πεντανόστιμα φαγητά της γάστρας αλλά και καλά κοκτέιλ. Την επιμέλεια του μενού όμως την έχει η διάσημη μαμά. Εθν. Αντιστάσεως 39, Χαλάνδρι, 210 6841156
Barabicu
Οι αδελφές Μπέσσυ και Τζίνα Τόγια αν και σπούδασαν οικονομικά και marketing ήξεραν από παλιά την πραγματική τους κλίση. Κόρες της Ρένας της Φτελιάς-εδώ και 35 χρόνια μία από τις πιο διάσημες μαγείρισσες σε Μύκονο και Αθήνα-, μπορούν να πουν ότι γνωρίζουν από μωρά τα μυστικά της κουζίνας αλλά και της σωστής διαχείρισης ενός εστιατορίου. Εδώ και λίγο καιρό, πήραν τα ηνία από την μαμά, άλλαξαν εντελώς τον χώρο, άλλαξαν και την κατεύθυνση της κουζίνας. Από καλή ελληνική και μεσογειακή κουζίνα σερβίρουν τώρα πιάτα με έμφαση στο κρέας και το bbq ενώ πρόσθεσαν και ένα μπαρ με καλά κοκτέιλ και απεριτίφ.
Φιλοδοξούν το νέο τους απόκτημα να είναι το ίδιο πετυχημένο με της μαμάς και να κρατήσει για τα επόμενα πολλά χρόνια και χαίρονται που τώρα πια –αν και συνεχίζουν να την συμβουλεύονται για τα πάντα- μπορεί να ασχοληθεί απερίσπαστη με το πραγματικό της πάθος:την συγγραφή βιβλίων για την μαγειρική και την διάδοση της ελληνικής κουζίνας «εντός και εκτός». 25ης Μαρτίου 28, Ν. Ψυχικό, 210 6743874
Μονοκατοικία
Η Ελένη Παπαδοπούλου και ο Νίκος Αγγελίδης είχαν για 15 χρόνια την «Αλμύρα» τους, σημείο «κλειδί» για τους ψαροφάγους του Χαλανδρίου. Ο Δημήτρης, ο Μανώλης, ο Διομήδης και η Φαίη, τα παιδιά τους (όλοι τους αρχιτέκτονες και πολιτικοί μηχανικοί), ανακαίνισαν το σπίτι με τον υπέροχο κήπο και εδώ και λίγες μέρες σερβίρουν σοφά πειραγμένη ελληνική κουζίνα σε σοφές τιμές. Φιλικής Εταιρείας 39, Χαλάνδρι, 210 6819109
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.