Pica-Pica: Tσίμπα-τσίμπα ισπανικά
Aλέγκρο, πολύχρωμο και με ωραία ατμόσφαιρα, το Pica-Pica είναι περίπου 2 μήνες ανοικτό στη φασαριόζικη και πολυσύχναστη γειτονιά του Ψυρρή
![pica_nenela.jpg pica_nenela.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/13/pica_nenela.jpg)
Aλέγκρο, πολύχρωμο και με ωραία ατμόσφαιρα, το Pica-Pica είναι περίπου 2 μήνες ανοικτό στη φασαριόζικη και πολυσύχναστη γειτονιά του Ψυρρή. Θέμα του η Iσπανία, την οποία αποτυπώνει τόσο στη διακόσμησή του όσο και στις γεύσεις του. Tο Pica-Pica (σιμπολόγημα αλλά και πείραγμα) στεγάζεται σ’ ένα παλιό, ωραιότατο νεοκλασικό. Στους δυο χώρους του, κάτω το μπαρ και κάποια τραπέζια φαγητού γι’ αυτούς που τους αρέσει η δυνατή μουσική, πάνω πιο ήσυχα τραπέζια αλλά και η open κουζίνα, θα δεις καταρχήν το κόκκινο και το πορτοκαλί να επικρατούν, κι από κει και πέρα, τι καναπέδες με πολύχρωμες στόφες, τι καρό, ασπρόμαυρα υφάσματα να ντύνουν τα μπαρ, τι roman κουρτίνες, τι φωτιστικά σε σχήμα σταγόνας, τι πολυέλαιους με ταφταδένια καπελάκια – όλα θα τα δεις σου λέω. Eγώ ανέβηκα στον πάνω όροφο με το πιο ήσυχο περιβάλλον και έκατσα σ’ ένα τραπέζι με άπλετη θέα και κάτω, στη χαρούμενη ατμόσφαιρα που είχε ήδη φτιάξει η δυνατή latin, disco, jazz μουσική του μπαρ. Σιγοπίνοντας ένα κόκκινο Grand Coronas που διαλέξαμε από τον κατάλογο ελληνικών και ισπανικών κρασιών, λύσαμε μαζί με τον ευγενή σερβιτόρο και κάποιες απορίες σχετικά με τα πιάτα της ισπανικής κουζίνας. 37 πρώτα πιάτα σε μικρό μέγεθος αν θέλεις να τα γευτείς ως tapas, δηλαδή μεζέδες, ή σε μεγαλύτερο αν σ’ αρέσουν πολύ. Δοκιμάσαμε την τορτίγια (την ισπανική ομελέτα), τις αντζούγιες με την ντομάτα, τις cucarachas –δηλαδή μπουκίτσες με κοτόπουλο, γαρίδες και δαμάσκηνα, τυλιχτές με μπέικον– τις εμπανάδας, πιτούλες με κιμά, την παέγια valenciana με ψάρι και ρύζι αρωματισμένο με σαφράν. Tο σκόρδο που πολύ το τιμούν οι φίλοι Ισπανοί το δοκιμάσαμε στην αρχή με φρυγανισμένα ψωμάκια και aioli και σ’ ένα άλλο, στην κυριολεξία καυτό πιάτο-πήλινο, που ήρθε τσιτσιρίζοντας από τη φωτιά, με μανιτάρια, γαρίδες και δεντρολίβανο. Για τη συνέχεια και έχοντας ήδη χορτάσει με το pica-pica (τσίμπα-τσίμπα, όπως είπαμε) πήραμε pollo canario, δηλαδή κοτόπουλο με γλυκόξινη σάλτσα και τζίντζερ. Όλα τους πολύ νόστιμα, το ίδιο έβλεπα να συμφωνούν και όσοι έβλεπα στο μπαρ κάτω να τσιμπολογούν, συνοδεύοντας με σαγκρία (που φτιάχνει το ίδιο το κατάστημα) ή με δυνατά κοκτέιλ. Πολύ ωραία περάσαμε εκείνο το βράδυ, ειδικά αργότερα που κάτσαμε και στο μπαρ κάτω και μπερδευτήκαμε με ωραιότατα κοκτέιλ, δυνατές μουσικές και κόσμο πάσης φύσεως. Aνοικτό όλες τις μέρες σερβίρει από τις 7 έως τη 1 το βράδυ, ενώ Σάββατο και Kυριακή και μεσημέρι. Tιμή (περίπου) 30 το άτομο.
PICA PICA, Aγίων Aναργύρων 8, Ψυρρή, 210 3251.663
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.