- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Στον Κωσταρέλο βρήκαμε το πιο αγνό γάλα της Αθήνας!
Και όπου υπάρχει αγνό γάλα, υπάρχει και τέλειο παγωτό
![t._kostareloy_kolonaki_1.jpg t._kostareloy_kolonaki_1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/04/09/t._kostareloy_kolonaki_1.jpg)
Ο ανοιξιάτικος ήλιος χαζολογάει στο πλακόστρωτο και ένα ευχάριστο αεράκι ταράζει τις φυλλωσιές στην Πατριάρχου Ιωακείμ. Αν έχεις όρεξη και μια σταλιά παρατηρητικότητα, τα μεσημέρια στο Κολωνάκι μπορούν να αποδειχτούν απολαυστικά. Απολαυστικά σαν σάντουιτς με μοσχομυριστό ψωμί, τυρί παραγωγής τους και τα πιο διαλεχτά αλλαντικά της χώρας. Εμ, ναι... Κάθε φορά που διασχίζω αυτόν τον δρόμο, αναπόφευκτα θα σκεφτώ τις λιχουδιές στο κατάστημα του Κωσταρέλου, δεν γίνεται αλλιώς.
Πάνω στην περατζάδα της Πατριάρχου Ιωακείμ η πράσινη πόρτα είναι η είσοδος σε ένα θαυμαστό μικρόκοσμο. Στα δεξιά η ακαταμάχητη βιτρίνα με τα σάντουιτς, στο βάθος το παντοπωλείο με τα προϊόντα επιλεγμένων παραγωγών από όλη την Ελλάδα και στο τέλος το διαμάντι: ο πάγκος με τα φίνα τυριά και γαλακτοκομικά του τυροκομείου. Αν είσαι λάτρης του είδους, εδώ θα φας ώρες.
Με ιστορία από το 1937, η τρίτη πλέον γενιά του Τυροκομείου Κωσταρέλου δημιουργεί καθημερινά ό,τι πιο νόστιμο: φοβερή φέτα (αξέχαστο θα σου μείνει το άλειμμα μαλακής φέτας, αλλά και η φέτα 12μηνης ωρίμανσης), ανθότυρο και αψάκι, γραβιέρα, κεφαλοτύρι, πινακωτύρι, τσαλαφούτι και τόσα άλλα. Όλα τους χωρούν σε ψωμάκια από τους καλύτερους αθηναϊκούς φούρνους και ετοιμάζουν στο λεπτό το τέλειο σάντουιτς. Αλλά μπαίνουν και σε ολόδροσες σαλάτες σε πρωτότυπους συνδυασμούς -αγαπημένη μου η σαλάτα με μαλακή φέτα, αβοκάντο, ντομάτα, αγγούρι, άγρια ρόκα και βινεγκρέτ καπνιστής μελιτζάνας με ντομάτα φούρνου. Κι ακόμη, φοντύ τυριών για τους πιο μερακλήδες.
Γενικώς το κατάστημα Κωσταρέλου είναι το ιδανικό σημείο για ένα πληθωρικό πρωινό, για να τσιμπήσεις κάτι νόστιμο και ελαφρύ στο μεσημεριανό διάλειμμα ή για να πιεις ένα ποτήρι κρασί με τα πιο πλούσια πλατό τυριών που κυκλοφορούν εκεί έξω. Φεύγοντας θα πάρεις μαζί κάποιο ελληνικό προϊόν που σου γυάλισε από το παντοπωλείο, υπέροχο γιαούρτι και φυσικά το ή καλύτερα τα τυριά που δοκίμασες και σου άρεσαν τόσο ώστε θες να τα χαρείς και στο σπίτι.
![_mg_2636.jpg _mg_2636.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_2636.jpg)
Πρωταρχική σημασία στο τυρί, έχει η πρώτη ύλη. Και η πρώτη ύλη εδώ έρχεται από επιλεγμένα κοπάδια ντόπιων φυλών ζώων που βόσκουν ελεύθερα. Ε, ήταν επόμενο να γίνει το επόμενο βήμα και αυτή η υπέροχη πρώτη ύλη να φτάσει στα χέρια μας. Πλέον λοιπόν στον Κωσταρέλο θα βρεις κατσικίσιο και αγελαδινό γάλα, που μάλιστα ειδικά για το κατάστημα στο Κολωνάκι χρησιμοποιείται τόσο στους καφέδες, όσο και στα ροφήματα. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σημειώσω ότι έχω πάθος με το γάλα, το πίνω πιο πολύ κι από το νερό. Πήρα όσα περισσότερα μπουκάλια μπορούσα να κουβαλήσω και πάλι δεν ήταν αρκετά.
![kostarelos_milk_0110.jpg kostarelos_milk_0110.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kostarelos_milk_0110.jpg)
Διότι όταν άνοιξα το πρώτο μπουκάλι, το γάλα μοσχοβόλησε και στην πρώτη γουλιά ήρθε εκείνη η αλησμόνητη πλούσια γεύση, που δεν θυμάμαι να έχω ξανασυναντήσει σε συσκευασμένο γάλα. Ρώτησα και έμαθα ότι το γάλα αυτό είναι μη ομογενοποιημένο, πράγμα που σημαίνει ότι έχει λιγότερη επεξεργασία και για το λόγο αυτό χρειάζεται καλή ανακίνηση πριν από κάθε χρήση.
![kostarelos_milk_0017.jpg kostarelos_milk_0017.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kostarelos_milk_0017.jpg)
Τι πάει πακέτο με αυτό το γάλα; Φυσικά το παγωτό! Αριστουργηματικό παγωτό με κρεμώδη υφή και μυρωδιά φίνου γάλακτος. Θα το βρεις σε γεύση βανίλια, σοκολάτα, αλλά και με φρούτα εποχής (έρχονται οι φράουλες και το πεπόνι!) και σύντομα και γεύση καϊμάκι. Μην παραλείψεις ούτε το παγωτό γιαούρτι, με γλυκό του κουταλιού είναι το κάτι άλλο.
![img_5281.jpg img_5281.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_5281_0.jpg)
Όλα αυτά, σύντομα -πολύ σύντομα!-, δεν θα τα βρίσκουμε μόνο στο κατάστημα της Πατριάρχου Ιωακείμ, αλλά και σε έναν νέο, όμορφο χώρο. Μέσα στο Golden Hall ετοιμάζεται ήδη το νέο κατάστημα Κωσταρέλου, που θα φέρει στα βόρεια προάστια μια νέα σειρά γεύσεων. Καινούργιο κατάστημα και καινούργιο μενού, αφού και σ’ αυτό θα παρουσιαστούν νέες προτάσεις σε σάντουιτς, δροσερές σαλάτες, εκπληκτικά smoothies και όλες οι υπόλοιπες νοστιμιές που αγαπήσαμε και όλα τα αγαπημένα που τυριά και γαλακτοκομικά που παράγει το Τυροκομείο.
![club_sandwitch_kostarelou.jpg club_sandwitch_kostarelou.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/club_sandwitch_kostarelou.jpg)
Υ.Γ. Πάσχα έρχεται, εκτός από γάλα και τυρί, εφοδιαστείτε και με τζατζίκι που φτιάχνεται με το δικό τους γιαούρτι ή με τυροκαυτερή που –εννοείται- γίνεται με τη δική τους φέτα. Υπάρχει και delivery.
![t._kostareloy_kolonaki.jpg t._kostareloy_kolonaki.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/t._kostareloy_kolonaki.jpg)
Πατριάρχου Ιωακείμ 30-32, Κολωνάκι, 210 7259000, Δευτέρα-Σάββατο: 08.00-22.00, Κυριακή: 10.00- 18.00, www.kostarelos.gr, Fb: @kostarelosgr, instagram: kostarelosgr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.