![anoigma.jpg anoigma.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/02/12/anoigma.jpg)
Είναι βράδυ. Αλλά όχι. Έχεις υποσχεθεί στον εαυτό σου ότι σήμερα θα συγκρατηθείς. Κύριος. Περνούν 5 λεπτά. Αναστενάζεις. Εντάξει, εσύ θα μείνεις στο ύψος σου, αλλά να μη δεις τι κάνει; Αν είναι καλά εκεί που είναι; Όχι, θα συγκρατηθείς! Εντάξει. Περνάνε ακόμα 5 λεπτά. Ε, ναι, αλλά μπορεί κάτι να της έχει συμβεί. Και άμα έχει πάθει το οτιδήποτε, εσύ δεν θα το συγχωρήσεις ποτέ στον εαυτό σου. Τρέχοντας, φτάνεις στην κουζίνα. Ουφ… Εντάξει. Όλα καλά. Η σοκολατίνα είναι άθικτη στο κουτί της και σε περιμένει τρυφερή και βελούδινη. Ας φας μια κουταλιά, τι ψυχή έχει μια κουταλιά; Βασικά μία ίσον καμία. Δύο, λοιπόν. Εντάξει… τις μπουκιές μας θα μετράμε τώρα;
Μία τυπική ιστορία ανάμεσα σε ένα γλυκατζή και στη σοκολάτα του. Από αυτές που όλοι έχουμε ζήσει. Για εκείνα τα βράδια που ονειρευόμαστε να βρέξει σοκολάτα, συγκεντρώσαμε τις λύσεις στο πρόβλημα «μικρή, ξαφνική λιγούρα». Δεν είναι και δύσκολο. Η πόλη αυτή έχει σοκολατένιες γωνιές, ικανές να αγκαλιάσουν στοργικά κάθε παραπονεμένο γλυκατζή. Εδώ θα τα βρεις όλα, από τα σοκολατένια γλυκά που αγάπησες όσο τίποτα μέχρι τον παντοτινό έρωτα Lacta που τόσες φορές σε έχει σώσει από βέβαιη λιγοθυμιά την τελευταία στιγμή. Κι αν ψάχνεις το σπάνιο, το περίεργο, το διαφορετικό, μάθε για τις μυστικές γωνιές της Αθήνας που συγκεντρώνουν τις καλύτερες σοκολάτες του κόσμου ή φτιάχνουν τα δικά τους χειροποίητα σοκολατένια θαύματα.
Πολύτιμο μυστικό
Στο λαχταριστό κόσμο του GB Corner Gifts & Flavors, στο ισόγειο του ξενοδοχείου Μεγάλη Βρετανία, θα βρεις αποκλειστικά τις τρομερές σοκολάτες και τα απίθανα σοκολατάκια του διασημότερου pastry chef της Γαλλίας, Arnaud Larher. Και, πίστεψέ μας, είναι οι πιο φίνες σοκολάτες που θα δοκιμάσεις σ’ αυτή τη ζωή!
Περίμενε. Υπάρχει και κερασάκι στην τούρτα: το 1ο Chocolate Fest που θα γίνει 14 με 17 Φεβρουαρίου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, θα γεμίσει με τόνους σοκολάτας τις μέρες μας. Μα πόση σοκολάτα να αντέξει πια ένας άνθρωπος;
Τα Σερμπέτια στου Ψυρρή
Αρκεί ένα κομμάτι από το «Γλυκό της αγάπης» για να ερωτευτείς
Έχεις ακούσει για το σοκολατένιο θρύλο αυτής της πόλης; Πιθανότατα. «Το γλυκό της αγάπης» πρέπει να είναι η πιο διάσημη σοκολατόπιτα της Αθήνας. Ο πειρασμός με καυτή σοκολάτα να ρέει από παντού, που ποτέ κανέναν δεν άφησε ασυγκίνητο. Και φυσικά αυτό δεν είναι το μόνο θαύμα που βγάζουν από το εργαστήριό τους Τα Σερμπέτια στου Ψυρρή… Εδώ και 22 χρόνια το ξεχωριστό αυτό γλυκοπωλείο έχει τον καλύτερο τρόπο να σε κάνει να ερωτεύεσαι κεραυνοβόλα. Με έξτρα δόση σοκολάτας, πληθωρικές συνταγές και φυσικά το μεράκι που χαρακτηρίζει τους ιδιοκτήτες του, τη Μαρία και τον Αντρέα – πάντα έτοιμοι να μας γλυκάνουν, όπως μόνο εκείνοι μπορούν. Εκτός από το «Γλυκό της Αγάπης», ο έρωτας έρχεται και στην πρώτη μπουκιά από το «Μπανανάτο» με τα ολόκληρα κομμάτια μπισκότου «Μιράντα», τα κομματάκια φρέσκιας μπανάνας και την απανταχού παρούσα σοκολάτα. Και μετά; Μετά έρχεται η «Αγάπη με τα Σου», εκείνο το φρεσκοψημένο προφιτερόλ το γεμιστό με κρέμα που σερβίρεται με ζεστό σιρόπι πραλίνας φουντουκιού. Και δεν θες τίποτα άλλο για να ερωτευτείς.
● Αισχύλου 3, Ψυρρή, 210 3245862, www.serbetia.gr, Fb: @serbetia
Choureal
Ο παράδεισος του προφιτερόλ είναι πιο γλυκός απ’ όσο πίστευες
![img_20180712_145154_017.jpg img_20180712_145154_017.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_20180712_145154_017.jpg)
![img_20180704_152356_608.jpg img_20180704_152356_608.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_20180704_152356_608.jpg)
Μετακόμισε από τη Θεσσαλονίκη, εγκαταστάθηκε στο κέντρο της Αθήνας και έχει βάλει σκοπό να κάνει τη ζωή μας γλυκιά, αφράτη, φρέσκια και με ό,τι γέμιση θελήσουμε. Εδώ θα αισθανθείς σαν ένας θεός του γλυκού, έχοντας τη δυνατότητα να δημιουργήσεις το απόλυτο προφιτερόλ των ονείρων σου και να το δεις να υλοποιείται εκείνη τη στιγμή, μπροστά σου. Επίλεξε ανάμεσα σε παγωτό ή κρεμ πατισερί για το εσωτερικό, φλέρταρε με 10 διαφορετικά είδη σοκολάτας για την επικάλυψη και στη συνέχεια ζήσε την καλύτερη ζωή σου συνδυάζοντας αυτό το αριστούργημα με όποια γαρνιτούρα σε εξίταρε περισσότερο. Και επειδή είσαι θεός, σου αναλογεί επίσης ένα ζουμερό εκλέρ, ένα ατομικό chou που κολυμπάει στην κρέμα και ένα χαριτωμένο παρί μπρεστ, μέχρι να το πιστέψεις πως έχεις μεταφερθεί στο Παρίσι ως διά μαγείας!
● Ερμού 18 & Διομείας 2, Σύνταγμα, 2103317883, www.choureal.gr
chocoΜe
Οι σοκολάτες των ονείρων σου
![lv101_noref_trans.jpg lv101_noref_trans.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lv101_noref_trans_0.jpg)
Υπάρχει η τέλεια σοκολάτα; Υπάρχει και φτιάχνεται από τις καλύτερες κουβερτούρες του κόσμου, είναι χειροποίητη από την αρχή έως τη… συσκευασία της και δεν μοιάζει με καμία από τις σοκολάτες που έχεις δοκιμάσει μέχρι σήμερα. Τις φίνες αυτές, εντελώς χειροποίητες σοκολάτες δημιουργεί η εταιρεία chocoMe και ανάμεσα στους 60.000 γευστικούς συνδυασμούς της θα βρεις και τον δικό σου αγαπημένο. Σίγουρα πάντως αξίζει να δοκιμάσεις τις σοκολάτες με βρώσιμο χρυσό ή ασήμι, την ξανθιά σοκολάτα (μια ιδιαίτερη τεχνική καραμέλωσης της λευκής σοκολάτας), αλλά και τις σοκολάτες με φρούτα ψυχρής αφυδάτωσης, μια επεξεργασία που επιτρέπει στο φρούτο να συγκρατεί όλο το άρωμα και τη γεύση του. Όλες αυτές οι (πράγματι τέλειες) σοκολάτες, μαζί και η Ruby, η νέα, ροζ σοκολάτα που τόσο έχει συζητηθεί, σε περιμένουν να τις δοκιμάσεις στο Chocolate Fest (14-17 Φεβρουαρίου/ Τεχνόπολη). Διαφορετικά μπορείς να τις παραγγείλεις και στο online κατάστημα του chocoMe.
● www.chocome.gr, Fb: @chocomegr
Chocotopia
Ο ναός της σοκολάτας
![_mg_5185.jpg _mg_5185.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_5185.jpg)
![_mg_5200.jpg _mg_5200.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_5200.jpg)
Πώς λέγεται το μέρος εκείνο όπου μαζεύτηκαν οι καλύτερες σοκολάτες του κόσμου; Πιθανότατα «Παράδεισος». Σοκολάτες της Valhrona και του Stephan Bonnat (ο καλύτερος σοκολατοποιός της Ευρώπης), σοκολάτες από την Antica Dolceria Bonajuto, το παλαιότερο εργασήριο σοκολάτας του κόσμου, που βρίσκεται στη Modica της Σικελίας, όπου φτιάχνονται σοκολάτες εδώ και 500 χρόνια με την ίδια παραδοσιακή μέθοδο των Αζτέκων. Το Chocotopia είναι πράγματι ένας σοκολατένιος παράδεισος, που εκτός από σοκολάτες όμως έχει και το τέλειο παγωτορολό. Για την ακρίβεια αυτή η νέα μόδα του παγωτού γεννήθηκε πρώτη φορά στην Ελλάδα, εδώ, στο μικρό μαγαζάκι της στοάς Νικολούδη. Αν και το τελευταίο το βρίσκεις και στο νέο κατάστημα Chocotopia στο Χαλάνδρι, και φυσικά στο Chocolate Fest (14-17 Φεβρουαρίου/ Τεχνόπολη)! Στο σοκολατένιο φεστιβάλ θα δοκιμάσεις και τις χειροποίητες σοκολάτες του Chocotopia, καθώς επίσης και τη δική τους τρομερή πραλίνα φουντουκιού από φουντούκια Δράμας, κακαόμαζα, μαύρη ζάχαρη και ελαιόλαδο.
● Πανεπιστημίου 41 (Στοά Νικολούδη), 2114001515, Fb: Chocotopia και Ανδρέα Παπανδρέου 61, Χαλάνδρι, 211 1150372, Fb: Chocotopia Chalandri
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.