![christiperri.jpg christiperri.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/christiperri.jpg)
![rosiofinal.jpg rosiofinal.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/10/18/rosiofinal.jpg)
Το όνομά της είναι Rosio Sánchez και η σούπερ δύναμή της είναι τα tacos. Έχει ήδη καταφέρει να κάνει την Κοπεγχάγη να αναστενάζει με καημό και να σχηματίζει ουρές έξω από το μαγαζί της, όλοι απελπισμένοι να δοκιμάσουν κάτι από τις αυθεντικές μεξικάνικες νοστιμιές της και στη συνέχεια να επιστρέψουν για δεύτερη δόση.
Η Rosio γεννήθηκε στο Σικάγο της Αμερικής από Μεξικάνους γονείς και ξεκίνησε να μαγειρεύει επαγγελματικά στα 19 της χρόνια. Το εξαιρετικό της ταλέντο σχεδόν αμέσως την οδήγησε στις πόρτες των πιο high-class εστιατορίων σε ολόκληρο τον κόσμο όπως το γνωστό Wd~50 στη Νέα Υόρκη και το Noma της Δανίας, στο οποίο δούλεψε για πέντε χρόνια μέχρι που τελικά αποφάσισε πως είχε έρθει η ώρα να ανεξαρτητοποιηθεί και να διαπρέψει μόνη της. Και έτσι ακριβώς συνέβη!
Το 2015 άνοιξε τη μεξικάνικη taqueria Hija de Sanchez σε ένα από τα διάσημα food halls της Κοπεγχάγης σαν έναν τρόπο για εκείνη να επανασυνδεθεί με την κουλτούρα της και να θυμηθεί γεύσεις της παιδικής της ηλικίας που είχε ξεχάσει.
Σε αυτό της το ταξίδι αποφάσισε να την ακολουθήσει ολόκληρη η Κοπεγχάγη, η οποία είναι γνωστή για μία τελείως διαφορετική κουζίνα και δεν γνωρίζει από tacos, όμως δέχθηκε την προσπάθεια της Rosio με ανοιχτές αγκάλες (και ανοιχτά στόματα).
![rosio1.jpg rosio1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/rosio1_0.jpg)
Στη συνέχεια ψηφίστηκε το «καλύτερο street food της Ευρώπης», πρωταγωνίστησε σε εκπομπές του Netflix όπως το Ugly Delicious και το Somebody Feed Phil, γράφτηκε σε περιοδικά όπως το New York Times και το Lonely Planet και η επιτυχία μεγάλωσε τόσο ραγδαία που δεν χωρούσε πλέον στη μικρή taqueria με τα tacos. Έτσι η σούπερ σεφ μας άνοιξε και δεύτερο εστιατόριο, λίγο πιο επίσημο αλλά με την ίδια φροντίδα και εξωπραγματική νοστιμιά.
![rosio2.jpg rosio2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/rosio2.jpg)
Της πήραμε συνέντευξη και ιδού τι είχε να μας πει!
Καταρχάς θα θέλαμε να μάθουμε λίγα περισσότερα για τις ρίζες σου. Πότε ανακάλυψες για πρώτη φορά το πάθος σου για την μαγειρική;
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στο Σικάγο από μετανάστες Μεξικάνους γονείς, επομένως το μεξικάνικο φαγητό ήταν αναπόσπαστο κομμάτι της οικογενειακής μας ζωής. Κάποια στιγμή στην εφηβεία μου αποφάσισα να το κάνω καριέρα!
Στο παρελθόν έχεις αναφέρει πως οι προηγούμενες δουλειές σου σε μερικά από τα καλύτερα εστιατόρια του κόσμου αποτέλεσαν μία εμπειρία για την οποία είσαι ευγνώμων αν και τελικά δεν ήταν το πεπρωμένο σου. Ποια είναι μερικά από τα πιο πολύτιμα μαθήματα που πήρες από εκείνη την εποχή;
Σίγουρα η προσοχή στη λεπτομέρεια και η απαίτηση άριστης ποιότητας σε ό,τι και αν μαγειρεύεις. Η συνεργασία με ταλαντούχους και φιλόδοξους ανθρώπους από διαφορετικά backgrounds και με διαφορετικές κουλτούρες και πορεία ζωής σού δίνει μία τελείως διαφορετική οπτική γωνία. Κάθε ένας από αυτούς έπαιξε σημαντικό ρόλο στη δημιουργία του Sanchez και του Hija de Sanchez.
![rosio3.jpg rosio3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/rosio3.jpg)
Ολόκληρο το μενού σου με κάνει να μου τρέχουν τα σάλια. Ποια είναι τα πιο δημοφιλή tacos που σερβίρεις και ποιο το προσωπικό σου αγαπημένο;
Σίγουρα το The Cochinita με το σιγομαγειρεμένο μοσχάρι και τις πίκλες κρεμμυδιού habanero στα κάρβουνα. Επίσης έχουμε μία vegan επιλογή με σελινόριζα στο φούρνο βουτηγμένη σε in al pastor salsa με ανανά, η οποία είναι εξίσου αγαπητή. Αλλάζουμε το μενού μας αναλόγως την εποχή και τις πρώτες ύλες.
Πώς είναι η ζωή στην Κοπεγχάγη; Οι κάτοικοι δέχθηκαν εσένα και τα tacos σου αμέσως ή χρειάστηκε ένα «φλερτ» από τη δική σου πλευρά;
Η Κοπεγχάγη είναι μία υπέροχη πόλη και η ζωή εδώ εξίσου ωραία! Χρησιμοποιώ το ποδήλατό μου για να πάω παντού - είναι πολύ καλή γυμναστική και επίσης κάνει καλό στο περιβάλλον. Ήμουν πολύ τυχερή καθώς είχα μία ομάδα υποστήριξης από φίλους και πρώην συνεργάτες οι οποίοι έκαναν το άνοιγμα των δύο taquerias μία ήρεμη και οργανωμένη διαδικασία. Η πραγματική πρόκληση είναι να αλλάξουμε το πώς η Δανία (και ολόκληρη η Ευρώπη) αντιμετωπίζει το μεξικάνικο φαγητό. Το στερεότυπο του "tex mex" είναι κάτι που πασχίζω να ξεφορτωθώ. Πιστεύω πως σιγά-σιγά θα το καταφέρουμε, αλλά χρειάζεται πολλή δουλειά.
![rosio4.jpg rosio4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/rosio4.jpg)
Ας μιλήσουμε λίγο για το Sanchez, το πιο επίσημο εστιατόριο που άνοιξες. Ποια είναι κάποια από τα πιάτα που πρέπει να δοκιμάσει κανείς;
Έχουμε ένα μενού που το λέμε «Τα Αγαπημένα» και έχει πέντε πιάτα εμπνευσμένα από τη μεξικάνικη κουζίνα. Τα ταμάλες με λάδι μανιταριού Karl Johan είναι πάρα πολύ δημοφιλή και το aguachile (στην κυριολεξία «νερό από τσίλι») με αλμυρό brill και μούρα σε ζωμό από ραβέντι και habanero είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις. Επίσης σερβίρουμε πεντανόστιμα σνακ όπως tostadas με σολομό ή χταπόδι και φυσικά σπιτικό guacamole.
Ποιοι οι στόχοι σου για το μέλλον;
Αυτή τη στιγμή έχουμε την taqueria και το εστιατόριο να προσέχουμε, εφόσον το δεύτερο δεν έχει καν κλείσει χρόνο! Οι κάτοικοι μας έχουν δεχθεί με τον καλύτερο τρόπο και κάθε μέρα προσπαθούμε να βελτιώνουμε την ποιότητα του φαγητού και το service μας. Σύντομα ελπίζουμε πως θα ανοίγουμε εφτά ημέρες την εβδομάδα.
![rosio5.jpg rosio5.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/rosio5.jpg)
Και τέλος, ποια άλλα food spots στην Κοπεγχάγη θα πρότεινες σε έναν τουρίστα που θέλει να φάει καλά αλλά δεν έχει ιδέα πού να πάει;
Pompette για απίστευτο κρασί. Gasoline Grill για burgers. Barking Dog για cocktails και Hart Bageri για φρέσκο ψωμί!
![rosio6.jpg rosio6.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/rosio6.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.