Αυτός ο καφές (μπορεί να) σε πάει Βραζιλία
Μέχρι τις 16 Οκτωβρίου πάρε καφέ από τα Coffee Island και μπες στην κλήρωση για 3 μοναδικά δώρα
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![kafes-anoigma.jpg kafes-anoigma.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/10/10/kafes-anoigma.jpg)
Είναι γνωστό ότι η Βραζιλία έχει εξαιρετικές ποικιλίες καφέ. Όπως είναι επίσης γνωστό ότι όλοι ονειρευόμαστε να πιούμε έναν espresso στη χώρα του καφέ (όχι;). Ε, λοιπόν η καθημερινή σου λατρεμένη συνήθεια, ίσως πετύχει αυτό το όνειρο. Μέχρι τις 16 Οκτωβρίου μαζί με κάθε καφέ ή συσκευασία καφέ από τα Coffee Island, παίρνεις μαζί και μια ευκαιρία για να ταξιδέψεις ως την άλλη άκρη της Γης.
Η διαδικασία είναι απλή. Από τις 5 Speciality Arabica Μονοποικιλίες των Coffee Island διαλέγεις την αγαπημένη σου, για το δρόμο ή για το σπίτι. Έπειτα, μαζί με την παραγγελία σου, παραλαμβάνεις από τον barista και ένα sticker με μια λέξη κλειδί. Αυτή τη λέξη την καταχωρείς εδώ και αυτό ήταν! Μόλις μπήκες στην κλήρωση για να κερδίσεις τρία μεγάλα δώρα. Και πίστεψέ με, τα θες και τα τρία.
Το πρώτο μεγάλο δώρο είναι ένα μοναδικό ταξίδι για δύο στη Βραζιλία. Ο τυχερός θα ταξιδέψει έως τη φάρμα της Coffee Island και θα φέρει πίσω τον νέο Microfarm Project καφέ. Το δεύτερο δώρο είναι επίσης ένα υπέροχο ταξίδι στο Βερολίνο. Ο τυχερός που θα το κερδίσει θα βρεθεί στο World Coffee Festival 2019 και θα παρακολουθήσει από κοντά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Barista. Το τρίτο δώρο όμως είναι αυτό που θα σε μυήσει στον κόσμο του καφέ: μαθήματα στο Coffee Campus των Coffee Island, εκεί όπου εκπαιδεύονται καθημερινά οι επαγγελματίες barista. Ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι δηλαδή για να γίνεις ο απόλυτος coffee expert.
Κάθε sticker μετράει για μία συμμετοχή, αλλά αν είσαι φανατικός Coffee Island Lover υπάρχει extra bonus. Εάν συμπληρώσεις και τα 5 stickers έχεις δώρο 20 συμμετοχές! Άρχισε λοιπόν να φτιάχνεις βαλίτσες…
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.