Beef Wellington
![429-136.jpg 429-136.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2009/12/14/429-136_0.jpg)
Τι χρειαζόμαστε 1.000-1.300 γρ. μοσχάρι φιλέτο ● 3 κ. ελαιόλαδο ● 250 γρ. μανιτάρια ● 50 γρ. βούτυρο ● 1-2 κλαδιά θυμάρι ● 110 ml λευκό ξηρό κρασί ● 15 φέτες προσούτο ● 500 γρ. φύλλο σφολιάτας ● 2 κρόκους αυγών χτυπημένους με 1 κ.κ. νερό ● αλάτι ● πιπέρι
Πώς το φτιάχνουμε Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 220°c. Βάζουμε το κρέας σε ένα ταψί, το αλείφουμε με 1 κ.σ. ελαιόλαδο, ρίχνουμε λίγο πιπέρι και το ψήνουμε για 15 λεπτά αν το θέλουμε μισοψημένο προς μέτριο και 20 λεπτά για μέτριο προς καλοψημένο. Το βγάζουμε από το φούρνο, το αφήνουμε να κρυώσει και το βάζουμε στο ψυγείο για 20’ περίπου. Στο μεταξύ ψιλοκόβουμε τα μανιτάρια έτσι ώστε να μοιάζουν με τριμμένη ψίχα ψωμιού (αν θέλετε, χρησιμοποιήστε το multi αλλά προσέξτε να μη λιώσουν). Σε ένα μεγάλο τηγάνι ρίχνουμε 2 κ.σ. ελαιόλαδο, όλο το βούτυρο και σε μέτρια φωτιά τηγανίζουμε τα μανιτάρια μαζί με το θυμάρι. Μαγειρεύουμε για 4-5’ ανακατεύοντας συχνά, μέχρι να γίνουν ένα μαλακό μείγμα. Αλατοπιπερώνουμε και ρίχνουμε το κρασί και συνεχίζουμε το μαγείρεμα για άλλα 8-10’ έως ότου εξατμιστεί όλο το κρασί. Προσοχή, τα μανιτάρια δεν πρέπει να λιώσουν. Βγάζουμε το μείγμα από το τηγάνι, αφαιρούμε το θυμάρι και το αφήνουμε στην άκρη να κρυώσει. Σε μια μεγάλη επιφάνεια κοπής απλώστε δυο κομμάτια μεμβράνης, λίγο πιο μεγάλα από το μήκος του φιλέτου.
Σε κάθε ένα κομμάτι μεμβράνης απλώνουμε προσούτο, στο ένα κομμάτι μεμβράνης ρίχνουμε, πάνω από το προσούτο, το μισό μείγμα μανιταριών και τοποθετούμε επάνω το φιλέτο. Ρίχνουμε τα υπόλοιπα μανιτάρια επάνω στο κρέας, τραβάμε πολύ προσεκτικά το δεύτερο κομμάτι μεμβράνης με το προσούτο και καλύπτουμε το φιλέτο. Το τυλίγουμε σφιχτά σαν λουκάνικο και το αφήνουμε στο ψυγείο να κρυώσει. Ξεδιπλώνουμε τη σφολιάτα, κόβουμε περίπου το 1/3 από το φύλλο σε μια λωρίδα περίπου ίση με το μήκος του φιλέτου και 2-3 εκ. πιο φαρδιά, το υπόλοιπο φύλλο το κόβουμε σε μια λωρίδα 28 επί 36. Σε ένα αντικολλητικό ταψί βάζουμε το μικρότερο κομμάτι φύλου. Βγάζουμε το φιλέτο από το ψυγείο, ξετυλίγουμε με μεγάλη προσοχή τη μεμβράνη και το τοποθετούμε πάνω στο φύλλο. Με ένα πινέλο βουρτσίζουμε με τους κρόκους τις άκρες του φύλλου, τις πλευρές και την επάνω επιφάνεια του φιλέτου. Με προσοχή σηκώνουμε το μεγαλύτερο φύλλο σφολιάτας και καλύπτουμε το κρέας πιέζοντας τις άκρες και τα πλάγια με ένα πιρούνι, ώστε να σφραγιστεί πολύ καλά. Αλείφουμε με κρόκο όλο το ρολό και με ένα κοφτερό μαχαίρι χαράζουμε διαγώνιες γραμμές (προσοχή να μην τρυπήσουμε σε βάθος τη σφολιάτα, μόνο επιφανειακό χάραγμα).
Σκεπάζουμε με αλουμινόχαρτο και αφήνουμε πάλι στο ψυγείο για 45’ τουλαχιστον. Ανάβουμε το φούρνο στους 200°C. Αλείφουμε πάλι με λίγο κρόκο και ψήνουμε – 20-25 λεπτά για μισοψημένο προς μέτριο ή 30 λεπτά για μέτριο προς καλοψημένο. Το βγάζουμε και το αφήνουμε να ξεκουραστεί για 10’. Το σερβίρουμε κομμένο σε λεπτές φέτες.
Βαθμολογήστε τη συνταγή, στείλτε τα σχόλιά σας
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.