5 γκουρμέ λιχουδιές που μπορείς να φας με λιγότερα από €5
Το street food έγινε γκουρμέ και η τσέπη μας το λατρεύει
![loukoumades.jpg loukoumades.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/11/17/loukoumades.jpg)
Ας υποθέσουμε ότι είσαι στο κέντρο και το στομάχι σου γουργουρίζει απειλητικά. Όμως στην τσέπη σου έχει μείνει το τελευταίο, πολύτιμο 5ευρο. Πριν στραφείς προς το πατροπαράδοτο σουβλάκι, άκου με. Γιατί καλό και άγιο το σουβλάκι, δεν μπορώ να πω, αλλά τελευταίο 5αευρο είναι αυτό. Ας μη φύγει άκλαυτο. Τίμησέ το όπως του αξίζει.
Το λαχματζούν της κυρίας Μαίρης
Η κυρία Μαίρη ήρθε από την Πόλη στα 17 της και κουβάλησε μαζί της όλες τις γευστικές αναμνήσεις με τις οποίες μεγάλωσε. Ό,τι και να φας από τα χεράκια της είναι μαμαδίστικο, καλομαγειρειμένο και αφάνταστα ποιοτικό. Το λαχματζούν της όμως δεν παίζεται. Με κιμά που φτιάχνει η ίδια καθημερινά, με λεπτή ζύμη, με ψιλοκομμένο μαϊντανό, κρεμμυδάκι, ντομάτα και ωραία σος γιαουρτιού. Δεν είναι ακριβώς γκουρμέ. Είναι το φαγητό που θέλω να τρώω κάθε μέρα. Τιμή: €3,80 (€3, αν το πάρεις πακέτο). Αιόλου 57& Βύσσης, 210 3232368
Το sushi του χαβανέζου
Με sushi rice και το ψαρικό της επιλογής σου, είναι ό,τι πιο γκουρμέ μπορείς να φας με €5. Το παίρνεις σε κεσεδάκι (βγαίνει σε δύο μεγέθη), το τσιμπολογάς καθώς βολτάρεις στην Πετράκη και η Αθήνα γίνεται Χαβάη μέσα σε δύο μπουκιές. Πετράκη 7, Σύνταγμα, 210 3226653
Οι arepas των παπαγάλων
Ο Marko Rossi είναι ένας πραγματικά καλός σεφ και αυτό φαίνεται στη ζουμερή πανσέτα που σιγοψήνεται για ώρες και αργότερα στριμώχνεται μέσα στις καλαμποκένιες arepas του, μαζί με χοιρινό popcorn, ψιλοκομμένη σαλάτα, κόλιανδρο και secret mayo. Πιο γκουρμέ πεθαίνεις. Τιμή: €3,90. Ξενοφώντος 14, Σύνταγμα, 210 3243232
Ο αλμυρός λουκουμάς στους Lukumades
Πολύ σπάνια παραγκωνίζω τις γλυκές γεύσεις, αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να το κάνω. Όχι γιατί οι σοκολατένιοι λουκουμάδες στο Lukumades δεν λένε και με το παραπάνω (αν και εγώ είμαι ταγμένη σε αυτούς του Κτιστάκη), αλλά γιατί οι αλμυροί του (από €3,50) πρέπει να αποκτήσουν την προσευχή που τους αξίζει. Αμήν. Αιόλου 21 &Αγίας Ειρήνης, 210 3210880
Το τσουρέκι του Full Spoon
Εντάξει, με το που έγραψα τη λέξη «λουκουμάδες», κατάλαβα ότι είναι αδύνατο να κάνω τη γλυκατζού μέσα μου να σκάσει επιτέλους. Εξάλλου…σιγά που θα σας άφηνα χωρίς γλυκό! Λοιπόν, αν δεν σας έχει οδηγήσει η μυρωδιά μέχρι εδώ, ελπίζω να το κάνω εγώ. Το τσουρέκι που μόλις ξεφουρνίστηκε γεμίζει το είναι σου. Αλλά η πραγματική ολοκλήρωση έρχεται μόλις περιχυθεί με λιωμένη σοκολάτα. Τιμή: από €1,20. Ερμού 123, Μοναστηράκι, 216 8003006
Plus: Η γλυκατζού μέσα μου, μου πήρε τα αυτιά (ας τη σκοτώσει κάποιος να σωθώ). Τώρα ωρύεται για τις σοκολάτες ρόφημα (αλλά και για το παγωτορολό, τα φρεσκοψημμένα κρουασανάκια και όλα τα υπόλοιπα σοκολατένια καλούδια) του Chocotopia. Αλλά ας μείνουμε στις καυτές σοκολάτες του, που γίνονται από τις καλύτερες σοκολάτες του κόσμου, μέλι και γάλα. Νομίζω ότι μετά από τέτοια νεροποντή, τις δικαιούμαστε. Πανεπιστημίου 41, Στοά Νικολούδη, 211 400 1515
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.