![παιδικές χαρές 434 παιδικές χαρές 434](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/05/01/40318-90713.jpg)
Mελέτη και την κατασκευή έξι παιδικών χαρών μέσω της πρότασης «πχ Αθήνα».
Ένα «δώρο» μακράς διαρκείας για τα παιδιά της Αθήνας σχεδιάζεται στην πρωτεύουσα. Το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, στην προσπάθειά του να συμβάλει στην αντιμετώπιση της ύφεσης στην Αθήνα, διαθέτει χρήματα για τη μελέτη και την κατασκευή έξι παιδικών χαρών μέσω της πρότασης «πχ Αθήνα». Το έργο έχει αναλάβει ο κοινωφελής οργανισμός «Παραδείγματος Χάριν» και ξεκινάει από την 1η και τη 2η Δημοτική Κοινότητα με στόχο να επεκταθεί σε όλη την Αθήνα, παραδίδοντας τις παιδικές χαρές στο Δήμο Αθηναίων, «με το κλειδί στο χέρι».
Οι χώροι της παρέμβασης «π.χ. Αθήνα» βρίσκονται στα εξής σημεία: Καλλισπέρη, Μητσαίων και Καρυάτιδων στου Μακρυγιάννη, Ραφτοπούλου, Σουλιωτών και Σουλιέ στον Νέο Κόσμο, πλατεία Προφήτη Ηλία και Αλκέτου στο Παγκράτι, πλατεία Γερμανού Χριστιανουπόλεως και Φωτομάρα στον Νέο Κόσμο, Ροϊκού & Θεοδώρου Γεωμέτρου στον Νέο Κόσμο και στην πλατεία Αγίου Σώστη, στην ίδια περιοχή. Ήδη έχουν εγκριθεί από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου Αθηναίων οι μελέτες και έχει ξεκινήσει η κατασκευή των έργων στον πεζόδρομο Καλλισπέρη και στην οδό Ραφτοπούλου.
Η πρόταση «π.χ. Αθήνα» αποτελεί πρωτοβουλία του κοινωφελούς οργανισμού «Παραδείγματος Χάριν» για την ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής σε γειτονιές της πρωτεύουσας και ειδικότερα στον Δήμο Αθηναίων, με συνεκτικό ακόμα πολεοδομικό και κοινωνικό ιστό, μέσα από τον επανασχεδιασμό και την ανακαίνιση κοινόχρηστων χώρων και παιδικών χαρών με υψηλό επίπεδο αρχιτεκτονικού σχεδιασμού και ιδιαίτερη οργανωτική επιμέλεια. Στόχος είναι να καταστούν λειτουργικές και ελκυστικές για παιδιά και γονείς και να αποτελέσουν και πάλι χώρους συνάντησης και κεντρικά σημεία λειτουργίας της κάθε γειτονιάς.
Με σημείο έναρξης το 1ο και το 2ο Δημοτικό Διαμέρισμα του Δήμου Αθηναίων θα ανασκευασθούν καταρχήν ως αυτοτελής παρέμβαση έξι παιδικές χαρές. Οι γονείς και οι κάτοικοι (περίπου 200.000 μόνο στη 2η κοινότητα), αλλά και όσοι έρχονται από άλλα σημεία της πόλης, θα έχουν για πρώτη φορά τη δυνατότητα πολλών επιλογών, ενώ τα Σαββατοκύριακα οι επιλογές ενισχύονται και από την παιδική χαρά του Εθνικού Κήπου και τις παιδικές χαρές του Άλσους του Αγ. Χαραλάμπους και των Ιλισίων, που είναι μεγάλης κλίμακας χώροι.
Ο αρχιτεκτονικός σχεδιασμός της παρέμβασης «π.χ. Αθήνα» από το αρχιτεκτονικό γραφείο bka architects στα πρώτα αυτά έργα αξιοποιεί τον κάθε χώρο, το χαρακτήρα και την ιστορία του, για να μεταμορφώσει την τυπική παιδική χαρά σε ένα λειτουργικό προορισμό για όλη την οικογένεια στον πυρήνα του αστικού ιστού. Τα παιχνίδια και οι κατασκευές που έχουν επιλεγεί συνδράμουν στη διέγερση της φαντασίας, προκαλώντας τα παιδιά σε νέες δραστηριότητες, ενώ παράλληλα αναβαθμίζουν ποιοτικά και με ασφάλεια το σύνολο του εξοπλισμού αλλά και τις γειτονιές.
Ο κοινωφελής οργανισμός «Παραδείγματος Χάριν» (www.paradeigmatosharin.gr) ιδρύθηκε το 2012 από τον Δημήτρη Κουρκουμέλη και τον Θωμά Βαρβιτσιώτη. Σκοπός του είναι να προσφέρει «υποδειγματικές λύσεις στην καθημερινότητα βελτιώνοντας την ποιότητα ζωής, ιδίως στην πόλη, και δημιουργώντας εστίες αντίστασης στην υποβάθμιση που προκαλούν η κρίση και το κοινωνικό αδιέξοδο».
Η «“Παραδείγματος Χάριν” κινητοποιεί χορηγούς και δωρητές ώστε να χρηματοδοτηθούν ρεαλιστικά έργα και δράσεις, που αφορούν το ευρύ κοινό και στοχεύουν στη στήριξη των μεσαίων κυρίως αστικών στρωμάτων που πλήττονται από την κρίση, αλλά ταυτόχρονα διαθέτουν τα εφόδια και μπορούν να αποτελέσουν τον κινητήριο μοχλό ανάκαμψης».
Η πρώτη δράση της «Παραδείγματος Χάριν» είναι αφετηρία ενός κύκλου που αφορά την πόλη και το χώρο. Σχεδιάζονται και άλλες δράσεις στον κύκλο αυτό, γιατί οι ανάγκες στις μεγάλες πόλεις είναι ιδιαίτερα αυξημένες και η υποβάθμιση του δημόσιου χώρου ραγδαία.
Δείτε ακόμα 7 αρχιτεκτονικά γραφεία σχεδιάζουν παιδικές χαρές
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.