Αυτή είναι η δεύτερη μεγαλύτερη τρούφα στην Ευρώπη για φέτος. Και βρέθηκε στην Ελλάδα!
Η «τροφή των θεών» είναι μια ασυνήθιστα μεγάλη λευκή τρούφα με βάρος 510 γραμμάρια
![379216-782485.jpg 379216-782485.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/10/31/379216-782485.jpg)
«Μαύρο διαμάντι της κουζίνας», «θαύμα της φύσης», «κόρες της γης», «τροφή των θεών». Οι χαρακτηρισμοί που προσπαθούν να περιγράψουν τη νοστιμιά της τρούφας είναι ατελείωτοι. Πράγματι, η διαπεραστική μυρωδιά της και η χαρακτηριστική της γεύση την στέφουν βασίλισσα της γαστρονομίας. Αυτή η γεύση της, σε συνδυασμό με τη σπανιότητά της και τις δυσκολίες ανεύρεσής της εκτοξεύουν την τιμή της τρούφας στα ύψη, με ποσά που αρχίζουν από μερικές εκατοντάδες και αγγίζουν τις πολλές χιλιάδες ευρώ/ κιλό.
Οι τρούφες, σαν βασίλισσες, δεν φυτρώνουν όπου και όπου. Βρίσκονται κάτω από το έδαφος, στις ρίζες πολύ συγκεκριμένων δέντρων (συνήθως καστανιές, φουντουκιές, φλαμουριές κ.α.) και η ανίχνευσή τους γίνεται με ειδικά εκπαιδευμένα σκυλιά. Μέχρι πριν μερικούς αιώνες χρησιμοποιούσαν χοίρους, που είναι εξπέρ στην αναζήτηση τρούφας αλλά έχουν ένα βασικό μειονέκτημα: όταν τη βρουν, την καταβροχθίζουν σε δευτερόλεπτα.
Στην Ελλάδα η καλλιέργεια της τρούφας (που στην πραγματικότητα μεταφράζεται σε καλλιέργεια των δέντρων στις ρίζες των οποίων ευδοκιμούν τρούφες), έχει ξεκινήσει δειλά τα τελευταία 9 χρόνια, αν και τα τελευταία 5 έτη η προσπάθεια έχει ενταθεί αισθητά. Και έχει αποτέλεσμα!
Πριν λίγες μέρες ο συνεργάτης του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείου Μανιταριών Χρήστος Πλεσιώτης βρήκε τη μεγαλύτερη λευκή τρούφα που έχει καταγραφεί ποτέ στη χώρα μας και τη δεύτερη μεγαλύτερη τρούφα στην Ευρώπη για φέτος! Η λευκή τρούφα (Tuber magnatum) ζυγίζει 510 γραμμάρια (η πρώτη μεγαλύτερη βρέθηκε στην Ιταλία με βάρος 570 γραμμαρίων) και ανιχνεύτηκε στα βουνά της βόρειας Ελλάδας από τον Brio, το σκυλί του κ. Πλεσιώτη.
Συνήθως οι λευκές τρούφες δεν ξεπερνούν τα 150 γραμμάρια, οπότε το ασυνήθιστο βάρος της συγκεκριμένης εκτοξεύει την αξία της. Τρούφες σαν αυτή καταλήγουν είτε σε ακριβά εστιατόρια και πολυτελείς κατοικίες, είτε σε δημοπρασίες για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Ο κ. Πλεσιώτης και το Μουσείο ελπίζουν η τρούφα τους να συγκεντρώσει κάποιο σεβαστό ποσό για ένα από τα φιλανθρωπικά ιδρύματα της χώρας.
Αν με όλα αυτά σας γεννήθηκε η επιθυμία να κυνηγήσετε τρούφες…μπορείτε! Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων διοργανώνει κυνήγι τρούφας στα Μετέωρα που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και γεύμα μιας τρουφομακαρονάδας μέσα στο δάσος. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.