The Trap και ΜεΖεν, αυτό είναι το νέο στέκι στο Σύνταγμα!
Τέτοια ωραία συμβαίνουν στα πέριξ φίλοι μου
Περπατώ στην Όθωνος γυρεύοντας τη στοά με το The Trap - ΜεΖεν κι είναι ήδη αυτή η βόλτα από μόνη της συναρπαστική! Το Σύνταγμα τελευταία δεν παίζεται, ανοίγουν συνέχεια καινούργια και ω, τι ευχάριστη έκπληξη για όλους μας, τα περισσότερα είναι ωραία! Έτσι ωραίο είναι και το The Trap, μπαρ με τα όλα του, με τους υπέροχους «τρελούς» Γιάννη Σαμαρά, Δημήτρη Μπενάκη, Στέφανο Δραγανιδάκη, ιδιοκτήτες, μπάρμεν και αλχημιστές μαζί, «αυτοί παιδάκι μου είναι τώρα πάνω από τα κουκούτσια της φράουλας και βγάζουν αποστάγματα» μου λέει ο Γρηγόρης Χέλμης την ώρα που εμένα μου ακουμπάει στο τραπέζι ένα τσίπουρο.
Ας τα πάρω από την αρχή… Greg Χέλμης και Αντρέας Διακοδημήτρης είναι οι τρομεροί τύποι που άνοιξαν τα προχωρημένα και επιτυχημένα τσιπουράδικα ΜεΖέν πρώτα στον Βόλο κι έπειτα στη Λάρισα. ίσως μια σταλιά πιο "τρελοί" και από τους προαναφερθέντες, το ψάχνουν τρομερά με την πρώτη ύλη, έχουν μποστάνια δικά τους, καπνίζουν σκουμπριά, παστώνουν αλλαντικά, φτιάχνουν μαύρα σκόρδα σε πέρλες (!), γυρνάνε την Ελλάδα και με δυο λόγια κορφολογάνε ό,τι καλύτερο. Πέρυσι έκαναν μια διήμερη κάθοδο-σύμπραξη με το The Trap κι ο κόσμος έκανε ουρές. Μετά από τέτοιο σουξέ, φέτος η συνεργασία γίνεται πιο μόνιμη με το νέο σχήμα να δίνει πολλαπλές δυνατότητες και όλο το κόνσεπτ να μυρίζει σύγχρονη ελληνικότητα.
Το πρωί προσφέρει πρωινό με ωραιότατα, της καλής διατροφής και της υγείας yogurt bowls καθώς και σάντουιτς, καλύπτοντας εργαζόμενους στην περιοχή, περαστικούς, τουρίστες. Κατά τη 1 και μέχρι τις 8 το βράδυ βγαίνουν οι μεζέδες και τα τσίπουρα. Αργότερα, στις 8 το βράδυ, ανοίγει το Bar Food με μεζεδοειδή πιατάκια και πάλι, σε λίγο πιο «κυρίως» μορφή. Εγώ και δύο φίλες, απόγευμα προς βράδυ, ξεκινήσαμε με τσίπουρα. Υπάρχουν 4-5 επιλογές από εξαιρετικά τσίπουρα, άλλες τόσες σε παλαιωμένα, premium ούζα ενώ στην πορεία θα προστεθούν κι άλλα. Πήραμε στην αρχή περίφημα παστά δικά τους, τσίρο πολίτικο, ρέγγα με καυτερή πιπεριά, κολιό, σκουμπρί ημίπαστο, κοπανιστή με καπνιστή φέτα. Περάσαμε σε γίγαντες τουρσί, γαλέο σεβίτσε, μικρό γαριδάκι και ζαργάνες στο (αλάδωτο) τηγάνι. Στον τρίτο γύρο τσίπουρα δοκιμάσαμε φάβα Ηρακλειάς, πολίτικα κεφτεδάκια-ποίημα, γίδα παστή σκληρούτσικη αλλά πεντανόστιμη και μ' ένα τηγανητό αυγό από πάνω, καβρουμά με ντοματούλα και φέτα-όνειρο, το βράδυ τον βγάζουν πιο «αμπιγιέ» με σιρόπι εσπρέσο και αφρό σοκολάτας, το φάγαμε κι αυτό. Μετά ζητήσαμε από το μπαρ και κοκτέιλ με ελληνικό «touch» κι ήπιαμε το Made from Grapes με παλαιωμένο τσίπουρο, καμπάρι, αρωματισμένη ρετσίνα και θυμάρι και Rest in Spritz με ροδάκινο, καπνιστό λουλούδι κανέλας και σόδα, που συνοδεύσαμε με τσιμπητά γιαπωνέζικα φασόλια edamame σε βερσιόν ελληνικού αθάνατου λαδερού με σάλτσα ντοματούλας και φέτα-μούρλια!
«Θέλουμε, οι Έλληνες, να κάνουμε τα αποστάγματά μας διάσημα σε όλον τον κόσμο. Και πολύ καλά κάνουμε γιατί έχουμε πια καταπληκτικά εμφιαλωμένα, πολύ καλύτερα από πολλά πασίγνωστα ξένα. Αλλά εμείς οι ίδιοι, εδώ στην Ελλάδα, εξακολουθούμε να πίνουμε κοκτέιλ και ποτά βασισμένα στα διεθνή δεδομένα. Ε, όχι… Εδώ στο The Trap θέλουμε να το αλλάξουμε αυτό. Εκτός από τους μεζέδες μας που είναι αυτοί που ξέρουμε όλοι μας –φυσικά με ένα τουίστ–, και η μπάρα φτιάχνει εξαιρετικά κοκτέιλ και με ελληνικά κρασιά, αποστάγματα, μαστίχες κ.λπ.»
Τέτοια ωραία συμβαίνουν στα πέριξ, φίλοι μου, σε λίγο βλέπω και αρκετούς από τους 300 της Βουλής να πετάγονται εδώ για κάνα μεζέ. Με πολλά ακόμη τσίπουρα (;), κοκτέιλ (;), θα σας γελάσω, η μνήμη με απατά, φύγαμε ώρα προχωρημένη. Α, έχουν και brunch τις Κυριακές με, και πάλι, ωραία ελληνικά όπως ελιές, τυριά, αυγά, δικά τους αλλαντικά και ζυμωτά ψωμιά, μέχρι και pancakes αλά μπουγάτσα θεσσαλονικιώτικη! «Άντε, γιατί πολύ αυγό μπένεντικτ τρώτε εσείς οι Αθηναίοι και μου γίνατε Φραντσέζοι» μας λέει ο Γρηγόρης λίγο πριν δώσουμε φιλί και υπόσχεση για ταχεία επάνοδο.
Όθωνος 10, (εντός στοάς), 2103215561, κάθε μέρα
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.