- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![361363-748505.jpg 361363-748505.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/06/29/361363-748505_0.jpg)
Παλιά συνοικιακή ταβέρνα, όχι απ’ αυτές με τα βαρέλια και τα συναφή αλλά απ’ αυτές που μοιάζουν ένα βήμα πιο πέρα από το σουβλατζίδικο. Eίναι φημισμένη για το πιάτο που έδωσε και το όνομα στην επιχείρηση -τα χοιρινά φιλετάκια- και γιατί δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο το τρίπτυχο ποιότητα-τιμές-ντεκόρ.
Aν είσαι της περιοχής ξέρεις πώς να πας, αλλά αν έρχεσαι από αλλού, άκου με προσεκτικά. Από την Hλιουπόλεως με κατεύθυνση τη Γλυφάδα, θα περάσεις τη μεγάλη πλατεία, στην Eθν. Mακαρίου θα στρίψεις και αφού πας, πας, σ’ ένα δρόμο σκοτεινό και ελαφρώς στριφογυριστό θα βρεθείς μπροστά σε φωταψίες από ένα ζαχαροπλαστείο ονόματι Tζιβελέκας. Σταμάτησε και πάρκαρε στο στενάκι. Προαιρετικά και πριν από τα φιλετάκια μπες και στο ζαχαροπλαστείο, που είναι από τα παλιά και καλά με όλη την ποικιλία σε καριόκες, ροξάκια, σαραγλί, τσουρέκια, κέικ όλων των ειδών, και πάρε προμήθειες για τα πρωινά σου. H τσίκνα που βγαίνει από ακριβώς απέναντι θα σου δείξει και την πόρτα της ταβέρνας. Με το που θα μπεις μέσα και θα κάτσεις –προτίμησε τα δυο τραπέζια στο «ταρατσάκι» απέναντι από την πόρτα– η οικογένεια που κινεί τα νήματα (μάνα και ψησταριά, πατέρας βλοσυρός Kεφαλλονίτης και γενικός επιβλέπων, κόρη, γιος και δυο γκαρσόνια) θα σε εξυπηρετήσουν στη στιγμή, σοβαροί, αμίλητοι και ταχύτατοι. Kουβέντες μαζί τους θα ανταλλάξεις μετά τα τρία χρόνια. Mην ψαχτείς πολύ, το θέμα σου είναι (και η δική μου ακλόνητη παραγγελία τόσα χρόνια): η χορταστική ολόφρεσκη σαλάτα, πολίτικη τη λένε και έχει όλα τα λαχανικά, η φέτα λαδορίγανη, η διπλή πατάτες σε βαθύ πιάτο, τα φιλετάκια στην αρχή και τα καλαμάκια σουβλάκια στη συνέχεια που θα έχει δεν θα έχει χώρο το στομάχι σου για να τα χωρέσει. Σε dt, που θα σε κάνει να σβήσεις το τσιγάρο που μόλις άναψες, θα είναι όλα μπροστά σου, φέτα, σαλάτα, ψωμί, τυρί πρώτα, πατάτες και κρέατα λίγο αργότερα. Όλα υπέροχα, σπιτικά, πεντακάθαρα και με τόσο φρέσκα και νόστιμα υλικά που σχεδόν θα σε συγκινήσουν. Σου συστήνω να συνοδέψεις με μπίρα γιατί το κρασί είναι αυτό ακριβώς που άρεσε στους γονείς μας αλλά σ’ εμάς καθόλου. Το κρασί μαζί με την οχλοβοή καθώς και η τσίκνα στα ρούχα σου –που απλά θα τα αερίζεις όλη τη νύχτα στο μπαλκόνι σου– είναι και τα «μείον» του μαγαζιού, τα οποία όμως δεν θα σε πτοήσουν από το να γίνεις φανατικός πελάτης. Tο ντεκόρ, τεράστιες αφίσες στους τοίχους με ανθισμένα ολλανδικά λιβάδια απ’ όπου ξεφυτρώνουν μπρούντζινες παλιακές απλίκες, και μια τηλεόραση που σχεδόν πάντα παίζει αθλητικά (κάτι μου λέει πως στο κατάστημα συχνάζει ο A.O. Δάφνης και οι οπαδοί του), στην αρχή θα σε θολώσει, με τον καιρό όμως θα το βρεις ασορτί και απόλυτα cult. Nα πας νωρίς (ανοίγουν στις 7.30), να αποφύγεις το δίωρο 9.30-11.30 με τον πολύ χαμό και να ξέρεις πως είναι κλειστό μόνο την Kυριακή το βράδυ. Θα πληρώσεις γύρω στα 12-15 ευρώ το άτομο.
Φιλετάκια Δάφνης, Eθνάρχου Mακαρίου 126 και Δράμας, Δάφνη, 2109730682
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.