![80450-179984.jpeg 80450-179984.jpeg](/images/120x120/3/jpeg/sites/default/files/contributor/80450-179984.jpeg)
![352915-731915.jpg 352915-731915.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/05/07/352915-731915.jpg)
Καλοκαίριασε, είναι γεγονός. Γεγονός είναι επίσης ότι μας ενοχλούν οι γόβες, μας πνίγει η γραβάτα, μας βαραίνει ο χαρτοφύλακας, έχουμε τάσεις φυγής, σκεφτόμαστε παραλίες, θάλασσες και ακτές. Αλλά χτυπάνε τα τηλέφωνα, πέφτουν τα χρηματιστήρια, ανεβαίνουν τα επιτόκια, ανοίγουν οι αγορές, κλείνουν οι συμφωνίες. Πόσο ζηλεύω αυτούς τους τραπεζίτες που το τόλμησαν, και φέτος θα δουλεύουν με τα κοκτέιλ στα χέρια βουτώντας στα καταγάλανα νερά… Όχι δεν τρελάθηκα εγώ, το αφεντικό τρελάθηκε και φέρνει το αγαπημένο στέκι της Κολοκοτρώνη, το The Bank Job, που αλλού; Μα στο Nalu!
Mε ένα Pop Up Bar εμπνευσμένο από την απόδραση ενός υπαλλήλου τράπεζας που καταφέρνει να ληστέψει το γεμάτο θησαυροφυλάκιο και να ζήσει την απόλυτη καλοκαιρινή περιπέτεια. Από τις 11 Μαΐου, με έδρα το αγαπημένο Nalu στον Άλιμο και φόντο τα ασύλληπτα φωτογενή ηλιοβασιλέματα του, το γνωστό bar του κέντρου στήνει ένα Bar με την υπογραφή και τις σφραγίδες του και μας προσκαλεί να δοκιμάσουμε τα εμπνευσμένα από μια καλοκαιρινή απόδραση κοκτέιλ του.
Το The Bank Job Escape εμπνέεται από γνωστές ιστορίες καταδίωξης και απόδρασης, την pulp αστυνομική λογοτεχνία και τις ακτές που λούζονται από ήλιο. Και μας παρουσιάζει ούτε ένα, ούτε δυο αλλά 13 θεματικά κοκτέιλ! Όλα τους ξετυλίγουν μια περιπέτεια η οποία ξεκινάει με το The Bank Job Escape και gin, ρούμια, φρούτα του δάσους αλλά και του πάθους. Και συνεχίζει με καρύδες (πολύ σουξέ φέτος!), aperol, ginger, βότκες, μαστίχες, τολμηρούς συνδυασμούς, χρώματα και αρώματα που θα αναμειχθούν και θα μας ταξιδέψουν σε άλλη γη άλλα μέρη…
Όνειρο;
Nalu: Λεωφ. Ποσειδώνος, Άλιμος, 210 9880990
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.