Mataroa - Φαγητό, ποτό, θέα Ακρόπολη
![3524-9234.jpg 3524-9234.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/02/17/3524-9234_0.jpg)
Κι εκεί που ο καιρός πήγε να μας τα χαλάσει, να σου και πάλι οι ζέστες και οι γλυκιές βραδιές.
Βρίσκομαι καθισμένη στην ταράτσα του Mataroa, κι είναι σαν βράδυ καλοκαιρινό, απέναντί μου κάδρο υπέροχο η Ακρόπολη, πίνω τέλεια κοκτέιλ, μουσικές jazz μού φτιάχνουν τη διάθεση, τα λέω και πάλι με τον Δημήτρη Καραζάνο, φίλοι παλιοί από την εποχή του θρυλικού “City” στη Χάρητος, μετά “Tribeca” στη Σκουφά. Το Mataroa είναι το καινούργιο του, «γυναίκα με μεγάλα μάτια στα πολυνησιακά» μου λέει, «το όνομα του πλοίου που μετέφερε στα τέλη του 1945 τον ανθό της ελληνικής διανόησης στο Παρίσι». Ωραίο, ταξιδιάρικο, εύηχο, με νόημα. Γελάμε με τα ίδια κέφια τα παλιά, είμαστε λίγο πιο μεγάλοι αλλά πάντα ίδιοι, πίνουμε λιγότερο, τρώμε περισσότερο – να μια ουσιώδης διαφορά. Το Mataroa άνοιξε πριν κάνα δυο μήνες εκεί που για χρόνια βρισκόταν το «Κίτρινο Ποδήλατο». Έχει δύο επίπεδα, πάνω στην ταράτσα φαγητό και θέα, κάτω το μπαρ με μουσικές και πολλά live να προγραμματίζονται για όλο το χειμώνα. Η διακόσμηση είναι χαλαρή, πινελιές βιομηχανικού στιλ μπλέκονται με κομψές design καρέκλες, μια μπάρα στο κόκκινο του πάθους μαζεύει τους πότες. Στο μενού πιάτα απλά, μεσογειακά διά χειρός του νεαρού και ταλαντούχου σεφ Γιώργου Μυστρίδη. Ξεκινάμε με ναπολεόν ψητής ντομάτας με κατίκι, αβοκάντο, κουκουνάρι και πέστο ρόκας, ωραίο πιάτο, δροσερό και ισορροπημένο. Συνεχίζουμε με ψάρι, τονάκι με κύμινο και μους μελιτζάνας· δεν είμαι φίλος του τονακίου, αντιθέτως «τσακίζω» σχεδόν μόνη μου μια ανεπανάληπτη τάρτα κολοκύθι με βασιλικό και τοματάκια ραγού – μούρλια! Πίνουμε κόκκινο ωραίο κρασί (υπάρχουν πολλές καλές ετικέτες ελληνικών κρασιών και όλα τους έχουν τιμές που δεν «δαγκώνουν») και απτόητοι συνεχίζουμε. Μπιφτέκι γαλοπούλας βιολογικής εκτροφής, με σος ιβίσκου παρακαλώ, ψαρονέφρι μαρινάτο σε ουίσκι, με πάπρικα και μέλι, μπούτι κοτόπουλο με γραβιέρα και σος βασιλικού, πεσκανδρίτσα σε βελουτέ πατάτας και μους σχοινόπρασου. Πολλά πιάτα με έμφαση στις βιολογικές πρώτες ύλες, όλα τους νόστιμα και χορταστικά. Πίσω μας η μπάρα έχει «ζεσταθεί», οι μουσικές έχουν δυναμώσει και είναι απόλυτα ταιριαστές με το «θέα Ακρόπολη, αθηναϊκό βράδυ, διάθεση χαλαρή ή και έτοιμη για όλα», η ταράτσα γεμίζει με φιγούρες «σαν κάπου να σε ξέρω», δεν μου κάνει καρδιά να φύγω. Μ’ αυτά και μ’ αυτά φτάνουμε 2 το πρωί, κάτω ο δρόμος (Ιερά Οδός) έχει κι αυτός τη χάρη του, μια γειτονιά που ετοιμάζεται να παίξει δυνατά στην πόλη, σαν να μου φαίνεται πως το καινούργιο του Καραζάνου θα γίνει το νέο μου στέκι. Να ξέρεις πως είναι ανοιχτά κάθε μέρα το βράδυ (σε λίγο καιρό θα ανοίγει και μεσημέρι), πως η υπέροχη ταράτσα του θα κρατηθεί ανοιχτή και το χειμώνα, πως ετοιμάζονται πολλές μουσικές βραδιές, πως μπορείς να πας για φαγητό ή και μόνο για ποτό, πως οι τιμές είναι εξαιρετικά φιλικές – περίπου € 25 το άτομο με φαγητό και κρασί.
MATAROA: Ιεράς Οδού και Κεραμεικού 116, Κεραμεικός, 210 3428.312
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.