Τα καλύτερα νέα resto-bar της Αθήνας
![325819-672350.jpg 325819-672350.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/09/27/325819-672350.jpg)
Αρκετά νωρίς φέτος, και πριν καλά-καλά αφήσουμε πίσω μας το καλοκαίρι, τα καινούργια εστιατόρια, μπαρ και all day που θα δίνουν οι παρέες ραντεβού το χειμώνα έχουν ήδη στηθεί. Κάποια άνοιξαν μέσα στο «νεκρό» Αύγουστο για να διορθώσουν ατέλειες χωρίς τα πλήθη των Αθηναίων να τα πολιορκούν, κάποια ετοιμάζονται πυρετωδώς για opening μέσα στις επόμενες εβδομάδες. Το καλό είναι πως τα καινούργια είναι όλα τους ενδιαφέροντα, πολύ όμορφα, ακολουθούν τις σύγχρονες τάσεις και καλύπτουν κάθε γούστο, ελπίζουμε και κάθε τσέπη. Και –το ακόμα πιο καλό για εμένα– τα πιο πολλά από αυτά ανοίγουν στο κέντρο βάζοντας φως, και χρώμα, και χαρά στην καρδιά της πόλης.
Τηλέμαχος Athens Η θρυλική στοά του Απότσου στην Πανεπιστημίου 10 έγινε ένας υπέροχος classy χώρος με αρ ντεκό κομμάτια, πολυέλαιους αλλά και μοντέρνα stools για να στεγάσει το down town αδερφάκι του Τηλέμαχου των Β.Π. Άπαιχτα κρέατα με «καταγωγή» (Black Angus, Wagyu, burgers με ελληνικό μαύρο χοίρο), ιδιαίτερες κοπές, πλατό μεζέδων, τυριών, αλλαντικών, πάνω από 200 ετικέτες κρασιού, ανοιχτό από το μεσημέρι με πιο προσιτές ιδέες, κρύα σάντουιτς για το δρόμο ή στο όρθιο, ήδη στέκι για όσους καλοφαγάδες κινούνται στα πέριξ.
Υψηλή κρεατοφαγία και μεγάλη λίστα κρασιών στο Τηλέμαχος Athens που κατέβηκε από τα βόρεια στο κέντρο της Αθήνας
Metropolis Roof Garden & Library Το καινούργιο ξενοδοχείο Electra που άλλαξε τη Μητροπόλεως προσθέτει στο χάρτη της γεύσης δύο εστιατόρια. Το πρώτο στον 10o όροφο, έχει πανοραμική θέα 360 μοιρών σ’ όλη την Αθήνα, ανοίγει από το πρωί με σνακς, καφέδες, φαγητό, ενώ αργότερα προσφέρει πιο «βραδινά» και γκουρμέ πιάτα, το δεύτερο στο ισόγειο με open kitchen και μεσογειακά πιάτα. Ο σεφ Δημήτρης Μπούτσαλης και η ομάδα του και στα δύο.
Θέα, κοκτέιλ και μεσογειακή κουζίνα στο Metropolis Roof Garden στον 10ο όροφο του ξενοδοχείου Electra Metropolis Athens
Και ιταλική κουζίνα στο Library, πάλι στο Electra, all day στο ισόγειο του ξενοδοχείου
Το Pepe Aperitivo, εκεί που ήταν το Soiree στην Τσακάλωφ στο Κολωνάκι, έχει ιταλική κουζίνα, είναι all day, σε ξεκινάει με τσιμπολόγια, 7-9 μ.μ. περνάει σε μικροπιάτα που συνδυάζονται με ποτήρι κρασί, συνεχίζει μέχρι αργά το βράδυ με ιταλικές σπεσιαλιτέ που επιμελείται ο σεφ Γιάννης Στανίτσας.
Ιταλικά σνακς και πιάτα από το πρωί, απεριτίβο 7-9μ.μ. στο Pepe Aperitivo
Επτά Κάτω στο Μοναστηράκι (Ερμού 119 & Άστιγγος 10), μεγάλο, ωραίο, με μεσογειακή ιδιαίτερη κουζίνα (λαβράκι γεμιστό με ελιές και πηχτή σούπα πικροράδικου) και πάλι από τον πολύ καλό Γιάννη Στανίτσα, στην μπάρα ο σταρ mixologist Δημήτρης Παπαϊωάννου, οπότε θα γίνονται και πολύ ενδιαφέροντα pairings πιάτου-κοκτέιλ. Ανοίγει 5 Οκτωβρίου.
Ο Γιάννης Στανίτσας με μεσογειακή κουζίνα και ο Δημήτρης Παπαϊωάννου με τέλεια κοκτέιλ στο Επτά στο Μοναστηράκι
Los Loros Στα στενά του Συντάγματος (Ξενοφώντος & Νίκης) μιλούν πια και βενεζουελάνικα και κολομβιανά μια και εκεί άνοιξε ο Μάρκο Ρόσι (γνωστός μας από το Nixon) το καινούργιο του πανέμορφο, vegan (και όχι μόνο) στέκι. Empanadas και arepas (ψωμάκια gluten free, γεμιστά με νοστιμιές), κεφτέδες από φασόλια, ρούμια από Βενεζουέλα, καφέδες από Κολομβία. Los Loros, οι παπαγάλοι, ετοιμαστείτε για πολύχρωμο λατινοαμερικάνικο εξωτισμό!
Vegan φαγητό, ρούμια από τη Βενεζουέλα και κολομβιανοί κεφτέδες στους Παπαγάλους (Los Loros), στο καινούργιο πόστο του Συντάγματος
Upupa Epops Τρεις φίλοι, ο Ρένος, ο Πέτρος και η Μάρφη, άνοιξαν σε μια υπέροχη εσωτερική αυλή που θυμίζει παλιό ελληνικό κινηματογράφο στα Κ. Πετράλωνα (Αλκμήνης 7 & Θεανούς) ένα καλό ποτάδικο-κοκτεϊλάδικο, που ήδη μαζεύει πολύ κόσμο. Εντός των προσεχών εβδομάδων μπαίνει και κουζίνα με κατεύθυνση bar food, εύκολα δηλαδή και νόστιμα πιάτα που θα επιμελείται ο Κώστας Τσίγκας. Το όνομα είναι η επιστημονική ονομασία του τσαλαπετεινού, το πτηνό το βλέπετε στη φωτό.
Ο τσαλαπετεινός (Upupa Epops) φτιάχνει ωραία κοκτέιλ στο καινούργιο ποτάδικο που μαζεύει όλο τον κόσμο στα Πετράλωνα/ Φωτογραφία: Ειρήνη Μιχοπούλου
Balcony Καινούργιο, με ωραίο μπαλκόνι και θέα, με τον πολύ καλό Νίκο Φωτιάδη να φτιάχνει μεσογειακά νόστιμα πιάτα. Λίγο πάρα πέρα αυτό (Βεΐκου 1), στο Κουκάκι.
Μεσογειακή κουζίνα από τον Νίκο Φωτιάδη στο Balcony, στο Κουκάκι
Κι ακόμη: Στα σκαριά και ανοίγει τον Νοέμβρη ο αθηναϊκός Βασίλαινας, εκεί που ήταν το Αλάτσι, το φτιάχνουν τώρα πυρετωδώς οι αρχιτέκτονες Ανδρέας Κούρκουλας και Μαρία Κοκκίνου και μαθαίνω για πανέμορφη πλούσια κάβα σε ξεχωριστό σημείο. Ο σεφ Κώστας Τσίγκας κάνει consulting στο Steak Frites, που θα ανοίξει πάλι τον Νοέμβρη, στη Φιλελλήνων, εκεί που ήταν το Hard Rock Café. Εδώ το ντεκόρ αξιοποιεί τη συλλογή καταπληκτικών παιχνιδιών της Toy Box Legend και το μενού θα είναι μοντέρνα κρεατοφαγικό, που δεν θα λείπουν τα ασιατικά στοιχεία. Ο Δημήτρης Κατριβέσης, που κι αυτός μέσα στο καλοκαίρι άνοιξε το Pantera Negra, που σας έγραφα προχτές, μαθαίνω ότι θα ανοίξει ένα ακόμη Πάνθηρα στο Μόντε Κάρλο (!) αλλά ετοιμάζεται να αναλάβει και το παλιό Oozora στην Αγίου Τρύφωνος στην Κηφισιά για τσιμπητό, προσιτό περουβιάνικο. Ο Ηλίας Γώγος συνεργάζεται με τον καλό σεφ Χάρη Νικολούζο και ανανεώνουν το μεσογειακό μενού του 2Μαζί (Νίκης 48, Πλάκα). Ο Μιχάλης Νουρλόγλου φτιάχνει ένα «μικρομενού» στο Borsalino, που θα ανοίξει στην Κολοκοτρώνη 59 και θα είναι ωραίο «ιταλικό» ποτάδικο, θα τον δούμε και στο Yoleni’s που ανοίγει από μέρα σε μέρα στη Σόλωνος. Τέλος, μαθαίνω πως το Agora δίπλα στο Χίλτον γίνεται κρεατάδικο, όπως και το Paplou στην Π. Ιωακείμ που το πήρε το λίγο παραπάνω ιταλικό Capanna. Ουφ, έσκασα να σας γράψω όλα τα νέα και ωραία και ακόμη δεν τα έχω καν φάει όλα. Ο χειμώνας προβλέπεται δυνατός…
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.