Παγκόσμια Ημέρα Καφέ το Σάββατο και τα Coffeeway το γιορτάζουν με 1+1 δώρο
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![324934-670149.jpg 324934-670149.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/09/26/324934-670149.jpg)
Όταν ήμουν μικρή, παρακαλούσα πάντα τη μαμά μου να σταματήσουμε στο κόκκινο μαγαζάκι με τα κίτρινα γράμματα. Δεν μου επιτρεπόταν να πιω καφέ, όμως λάτρευα τις μυρωδιές εκεί, τα κουτάκια με τους δεκάδες καφέδες στον τοίχο, την παγωμένη σοκολάτα. Έπειτα η κυρία με τα κόκκινα μαλλιά μου έδινε πάντα ένα μαλακό μπισκότο που μύριζε βούτυρο. Αργότερα, όταν η μαμά έβαζε τον καφέ στην καφετιέρα, όλο το σπίτι μοσχοβολούσε από εκείνο το άρωμα. Ήταν ο παιδικός μου παράδεισος, που τελικά έγινε η πιο απολαυστική στιγμή της ενήλικης καθημερινότητάς μου.
Για πάνω από 20 χρόνια τα Coffeeway αρωματίζουν τις καθημερινές μας διαδρομές με τα εκλεκτά χαρμάνια τους, τον ξεχωριστό τους χαρακτήρα, την ιεροτελεστία που ακολουθούν γύρω από κάθε κούπα καφέ. «Από τον κόκκο στο φλιτζάνι» είναι άλλωστε η φιλοσοφία τους. Και πράγματι στο Coffeway φλιτζάνι ή στην καφετιέρα του σπιτιού σου καταλήγει πάντα φρεσκοκαβουρδισμένος και φρεσκοαλεσμένος καφές, γεμάτος γεύση και άρωμα.
Ήταν το 1994 που τα Coffeeway άνοιξαν το πρώτο σύγχρονο καφεκοπτείο στο Κολωνάκι. Ήταν εκείνο που πρώτη φορά μας μίλησε για αλλιώτικα χαρμάνια, για νέες ποικιλίες γεωγραφικής προέλευσης, για έναν ολόκληρο άγνωστο και μυρωδάτο κόσμο. Κι αυτός ο κόσμος γιορτάζει σε λίγες μέρες…
Το Σάββατο 1η Οκτωβρίου είναι η Παγκόσμια Μέρα του Καφέ, και η αλυσίδα των μοντέρνων καφεκοπτείων το γιορτάζει με το δικό της τρόπο. Για κάθε ρόφημα καφέ που θα αγοράσεις εκείνη τη μέρα, θα πάρεις άλλο ένα δώρο! Η ποικιλία είναι -όπως πάντα- τεράστια, αφού θα μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε εξαιρετικούς μονοποικιλιακούς καφέδες, μοναδικά χαρμάνια και περισσότερα από 30 είδη αρωματικού καφέ, που είναι και το σήμα κατατεθέν των Coffeeway.
Την 1η Οκτωβρίου λοιπόν, πάρε τον/ την φίλο/ η σου και πηγαίνετε να γνωρίσετε τους καφέδες του κόσμου. Από την Αιθιοπία και την Κένυα μέχρι την Κόστα Ρίκα, το Μεξικό και την Κολομβία, οι καλύτεροι μονοποικιλιακοί καφέδες σε περιμένουν στα Coffeeway.
*Η προσφορά ισχύει για τα καταστήματα της αλυσίδας που διαθέτουν coffee bar.
Δίκτυο καταστημάτων
Σύνταγμα, Κάννιγος, Βούλα, Γλυφάδα, Δάφνη, Δροσιά, Κηφισιά, Μαρούσι, Χαλάνδρι, Eμπορικό κέντρο GoldenHall, N. Ψυχικό, Μελίσσια, Νέα Ερυθραία, Νέα Ιωνία, Νέα Μάκρη, Νέα Σμύρνη, Πειραιάς, Εμπορικό κέντρο RiverWest, Κορυδαλλός
Ιωάννινα, Κατερίνη, Κέρκυρα, Κόρινθος, Κρήτη-Ηράκλειο, Κύπρος-Λευκωσία,Κύπρος/Στρόβολος, Λευκωσία, Κύπρος-Λάρνακα, Ορεστιάδα, Τρίκαλα, Φλώρινα, Χίος
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.