Το καλοκαίρι η Αθήνα το αγαπάει πολύ. Το πρωί πιάνει αγκαλιά τα ερ-κοντίσιον, από το μεσημεράκι όμως και μετά ψάχνει τις δροσιές, στρώνει τραπέζια κάτω από δέντρα, κάθεται σε μπάρες, αλλάζει διάθεση και το γλεντάει. Κήποι υπάρχουν πολλοί μέσα στην πόλη, ας δούμε δύο πανέμορφους καινούργιους κι έναν παλιό κι αγαπημένο.
● Το Ζάχαρη κι Αλάτι ήταν για χρόνια δημοφιλές νεανικό στέκι στα Εξάρχεια. Εδώ και λίγο καιρό μετακόμισε στο καινούργιο του και πολύ αναβαθμισμένο πόστο, σ’ ένα παλιό αρχοντικό στο Κολωνάκι. Το υπέροχο αρχοντικό ανακαινίστηκε, λουστραρίστηκε, αξιοποίησε και την ωραία αυλή του την οποία περιποιήθηκε με πρασινάδες και πολύχρωμα λουλουδικά, ενώ την εξόπλισε και με κομψά τραπέζια και καρέκλες. Είναι όμορφα και πολύ δροσερά να κάθεσαι (ανοίγει κάθε μέρα από το μεσημέρι), με φόντο τις μπουκαμβίλιες, τα γεράνια και τα γιασεμιά και να δοκιμάζεις πιάτα σύγχρονης ελληνικής μεσογειακής κουζίνας από τον σεφ Αντώνη Γιαννακάρη (χταπόδι με ταμπουλέ, κροκέτες αυγοτάραχου, καλαμάρι ψητό με κρέμα μετσοβόνε, ριζότα, steaks κ.ά.), τα οποία μάλιστα συνοδεύεις με κρασιά του ελληνικού και διεθνούς αμπελώνα σε ε-ξαι-ρε-τι-κά καλές τιμές. Στα συν το ευγενέστατο service, τα ωραία κοκτέιλ, οι jazz oldies, fado, rock και romantic μουσικές, η flirty ατμόσφαιρα. Αναπήρων Πολέμου 22 & Δεινικράτους, Κολωνάκια, 2103801253
● Το Shy Horse ξεκίνησε ντροπαλά με ένα μια σταλιά χώρο στο Κολωνάκι, αγαπήθηκε πολύ και συνέχισε με επεκτατικές διαθέσεις. Εκτός του καλοκαιρινού στις Σπέτσες, εδώ κι ένα μήνα άνοιξε και στην Κηφισιά, στον πανέμορφο και με μεγαλειώδη κήπο χώρο που για χρόνια στεγαζόταν το Γεύσεις με Ονομασία Προέλευσης. Ο κήπος φτιάχτηκε με πολύ πράσινο και πάλι, ωραίους κρυφούς φωτισμούς που αποθεώνουν την αίσθηση «κομψής» εξοχής, μεγάλο μπαρ κ.λπ. Στα της κουζίνας ο πολύ καλός Στέφανος Κολυμάδης που στήνει δύο μενού, ένα πιο απλό και comfort το μεσημέρι κι ένα πιο γκουρμέ το βράδυ. Μαζεύει ήδη πολύ κόσμο, όλοι το ξενυχτάνε μέσα στις δροσιές με υπέροχα κοκτέιλ και μουσικές άκρως καλοκαιρινές και ανεβαστικές. Λ. Κηφισίας 317, Κηφισιά, 2108076989
● Τελευταίο αλλά εδώ και χρόνια πρώτη επιλογή εξόδου για πολλούς το πάντα ακαταμάχητο Balthazar – το άνοιγμα του κήπου του άλλωστε σηματοδοτεί την έναρξη κάθε αθηναϊκής καλοκαιρινής σεζόν. Την κουζίνα υπογράφει ο Χριστόφορος Πέσκιας και είναι μια μίξη μεσογειακής-ελληνικής γεύσης από την οποία δεν λείπουν όλες οι σύγχρονες τάσεις. Δηλαδή θα δοκιμάσετε από αιγιοπελαγίτικο ceviche, παπαρδέλες με μπριάμ και φέτα, κεφτεδάκια με πατάτες τηγανητές με ντιπ γιαούρτι-δυόσμο μέχρι σαλάτα με quinoa, σαλάτα με αμπελοφάσουλα, καπνιστά αμύγδαλα και ταϊλανδέζικο λαδολέμονο, μυλοκόπι tiradito με τσιπς γλυκοπατάτας και φαγκρί σε lemongrass. Υπέροχος κήπος, απίθανη διακόσμηση που κάθε χρόνο κάτι της αλλάζουν, φοίνικες, φωτισμοί που σε κάνουν όμορφο/η, μουσικές, κόσμος με διάθεση, μπάρα ατελείωτη με ποτά και signature cocktails, όλα εδώ στήνουν το ντεκόρ για βραδιές καλοκαιρινές κι ανεπανάληπτες. Τσόχα 27, Αμπελόκηποι, 2106441215
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.