- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
![43861-98572.jpg 43861-98572.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/43861-98572_0.jpg)
Ο Στόλος ο πολεμικός είναι ένα μικρό, γλυκύτατο ταβερνάκι με εξαιρετικούς μεζέδες και πολύ χαμηλές τιμές. Έχει «αράξει» στα στενά της Δραπετσώνας, πίσω και σε απόσταση αναπνοής από τα πασίγνωστα κεμπαπτζίδικα του Καράμπαμπα. Με δυο πρασιές με λουλουδικά απ’ έξω, γλομπάκια κι ένα παλιό τρίκυκλο στολισμένο, σε φτιάχνει κιόλας από την είσοδο. Μέσα, έχει ζεστή, «παλιακιά» ατμόσφαιρα, απλό ντεκόρ και ήσυχα χρώματα, παλιές ταμπέλες (ντοματάκια Κύκνος και κονιάκ Βότρυς) να το στολίζουν.
Μια μεγάλη συλλογή από βαπόρια, φρεγάτες και θωρηκτά, φτιαγμένα στο χέρι από παλιούς ναυτόδικους, κρεμασμένα στους τοίχους δίνουν στο χώρο ταυτότητα ναυτική και χαρίζουν στη ταβέρνα το όνομά της. Το μεγάλο παλιό ψυγείο με τη τζαμαρία με το που μπαίνεις, κλέβει τις ματιές και δίνει μια πρώτη γεύση της κουζίνας, ο κατάλογος συμπληρώνει τα υπόλοιπα. Υπάρχουν πολλά ψαρικά αλλά και πολλά κρεατικά, οι παρέες πρέπει να πάνε πολλές φορές για να περάσουν στα μπιφτέκια, λουκάνικα, συκώτια σχάρας, παντσέτες, τηγανιές, οι περισσότεροι κολλάνε στους θαλασσινούς μεζέδες που και με την περιοχή «συνάδουν» αλλά είναι και εξαιρετικοί: ταραμοσαλάτα σε μεγάλο μπολ και στολισμένη με ροζ πιπέρια, γαύρος μαρινάτος, σαρδέλες σχάρας πάνω σε ψημένο ψωμί με ψιλοκομμένη ντοματούλα, γιουβέτσι θαλασσινών με σαφράν, εξαιρετικός μπακαλιάρος μετά ή άνευ σκορδαλιάς, γόνος καλαμαριού τηγανητός- ομοίως εξαιρετικός, μύδια αχνιστά, χοχλιούς γιαχνί, με μπόλικο κρεμμυδάκι και φρέσκια ντομάτα, αυτό το τελευταίο μην το παραλείψετε, είναι μεγάλης νοστιμιάς.
«Συγκινητική» στιγμή είναι ότι πολλά από τα εδέσματα, μεταξύ των οποίων και οι χοχλιοί αλλά και οι σπιτικές τηγανητές πατάτες έρχονται σε πιάτο βαθύ σούπας (παλιακού τύπου όπως και όλη η “art de la table”) και μάλιστα ξέχειλο, οι μερίδες χορταίνουν και τον ίδιο τον Στόλο τον Πολεμικό! Υπάρχει χύμα καλό κρασί, πολλά τσίπουρα και ούζα, για ετικέτες δεν ρώτησα καν. Το σέρβις είναι εξαιρετικό και…δραπετσωνίτικο, ο Γιώργος που είναι και ο ένας από τους ιδιοκτήτες, έχει τον τρόπο του να σε «ζεσταίνει» και να σε βάζει με τη μία στο κλίμα της χαλαρής, ανεπιτήδευτης ταβέρνας του. Στα γλυκά έχει κάτι επίσης καταπληκτικό, παγωτό καϊμάκι «όπως παλιά» που έρχεται με γλυκό βύσσινο και μπόλικα αμύγδαλα, έχω φίλη «γκουρμέ» και γλυκατζού που φτάνει μέχρι εδώ μόνο και μόνο γι αυτό. Τις Παρασκευές και τα Σάββατα θα συναντήσεις και ορχήστρα, μπουζούκι, μπαγλαμάς και τραγούδι σε ήπιους τόνους. Οι τιμές ακόμα και αν παραγγείλεις τα άπαντα δεν ξεπερνούν τα 15 άντε 20 ευρώ. Είναι ανοικτά κάθε μέρα, μεσημέρι βράδυ, και ναι, συστήνεται ανεπιφύλακτα. Κλειστά Δευτέρα, Κυριακή μόνο μεσημέρι.
Ο Στόλος ο Πολεμικός: Εθνικής Αντιστάσεως 29-31, Δραπετσώνα, 2104632597
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.