Συναντήσεις: «Το φαγητό ενώνει τις διαλέκτους»
![43861-98572.jpg 43861-98572.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/43861-98572_0.jpg)
![318646-627410.jpg 318646-627410.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/01/29/318646-627410.jpg)
Ο Νικόλας Σταυρακάκης ανήκει σ’ αυτή τη γενιά Ελλήνων μαγείρων που τους χαρακτηρίζει η περιέργεια, η σχέση πάθους με το αντικείμενο, η αναζήτηση της ταυτότητας της ελληνικής κουζίνας. Ταξίδεψε στον κόσμο, γνώρισε κουζίνες και τους ανθρώπους πίσω από αυτές, τα έθιμα και τα γαστρονομικά μυστικά κάθε τόπου. Όταν γύρισε στην πατρίδα άρχισε να ξεδιπλώνει το ταλέντο του και να φτιάχνει τη δική του πορεία.
Πέρσι, σεφ στο Mandraki Village Boutique Hotel στη Σκιάθο, κάλεσε τον φίλο και συνάδελφο Χάρη Νικολούζο και μαγείρεψαν μαζί πιάτα με κρητικά και κερκυραϊκά προϊόντα από τους τόπους καταγωγής και των δύο.
Αυτή η συνύπαρξη των δύο καλών σεφ έβαλε τη σπίθα ώστε να ξεκινήσει ένα μεγαλεπήβολο σχέδιο. Συναντήσεις δηλαδή, στον τόπο του πια, τη φημισμένη για τον γευστικό της πλούτο Μεγαλόνησο. Μαζί του, γενικός…Επιτελάρχης αλλά και οικοδέσποινα που φροντίζει για όλες τις λεπτομέρειες, μια ακόμη…κουζουλή Κρητικιά, η food blogger Εύα Παρακεντάκη (Eva in Tasteland). Άνθρωποι που μοιράζονται το ίδιο πάθος και καλούν γνωστούς και καλούς φίλους σεφ για να προσπαθήσουν να ανιχνεύσουν τις γεύσεις και τα προϊόντα όλης της Ελλάδας. Να συνθέσουν γαστρονομικές προτάσεις, και να αναδείξουν την ελληνική γαστρονομία όπως και τα εξαιρετικά ελληνικά προϊόντα.
Οι συναντήσεις «Το φαγητό ενώνει τις διαλέκτους» ήδη ξεκίνησαν την προηγούμενη εβδομάδα. Ο Άνταμ Κοντοβάς, ο νέος και ταλαντούχος σεφ του Βασίλαινα και ο Νικόλας Σταυρακάκης έφεραν Κρήτη και Πελοπόννησο κοντά, τις χώρεσαν μέσα σε ένα πιάτο. Ανάμειξαν τα υλικά του τόπου τους ο καθένας και πρόσθεσαν τη γνώση και την καλή τους διάθεση.
Όλα αυτά στο Dish bar Party Restaurant στο Ηράκλειο της Κρήτης μαζί με πολύ κόσμο αλλά και με καλεσμένους από τον χώρο της γαστρονομίας. Πάντα με την Κρήτη σαν κεντρικό συνδυαστικό στοιχείο, οι Συναντήσεις συνεχίζονται φιλοξενώντας τους συναδέλφους σεφ και στους 4 νομούς της Κρήτης. Το πρόγραμμα από εδώ και πέρα έχει ως εξής:
Στις 12 Φλεβάρη, στο Ρέθυμνο, στην Avli, με τον Θοδωρή Παπανικολάου, από το εστιατόριο Σελήνη στη Σαντορίνη θα «μεταφράσουν» στα πιάτα τους τη Θεσσαλία.
Στις 4 Μαρτίου, στα Χανιά, στο Παλλάς, με τον Παναγιώτη Γιακαλή, τον πολύ καλό σεφ του The Margi Hotel θα «μεταφράσουν» στα πιάτα τους το Αιγαίο.
Στις 18 Μαρτίου, στο Ρέθυμνο και πάλι στην Avli, με τον Δημήτρη Παμπόρη, σεφ του Ekies Αll senses Resort θα «μεταφράσουν» στα πιάτα τους τη Μακεδονία.
Στις 31 Μαρτίου στον Άγιο Νικόλαο και στα Ble Katsarolakia με το Γρηγόρη Χέλμη, από το πολύ καλό τσιπουράδικο Με-Ζεν-Βόλος (μόλις άνοιξε και στη Λάρισα) θα «μεταφράσουν» στα πιάτα του τη Στερεά Ελλάδα.
*Οι συναντήσεις είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες όσο και πολύ νόστιμες, και είναι ανοιχτές και για όποιον θέλει να τις παρακολουθήσει και να τις γευτεί επί τόπου. Για κρατήσεις επικοινωνήστε με: Dish Bar, Παπαγιαμαλή 3, Πλατεία- Αγ. Τίτου, Ηράκλειο, 281022 7118/ Παλλάς, Ακτή Τομπάζη 15, Χανιά, 2821045688/ Avli, Ξανθουδίδου 22 και Ραδαμάνθεως, Ρέθυμνο, 2831 058250/ Ble Κατσαρολάκια, Ακτή Ιωσήφ Κουνδούρου 8, Άγιος Νικόλαος, 2841021955
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.