- CITY GUIDE
- PODCAST
-
29°
![43861-98572.jpg 43861-98572.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/43861-98572_0.jpg)
![29024-65814.jpg 29024-65814.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/11/02/29024-65814.jpg)
Να σας συστήσω το σούπερ χασάπικο, το μοναδικό της Αθήνας -ίσως κι όλου του κόσμου- κρεοπωλείο-club! Ιδιοκτήτης του ο Στράτος Δρακούλης, νέος και πολυμήχανος, με τρέλα για τη μουσική. Τέτοια τρέλα που αποφάσισε να κάνει το χασάπικο…δύο σ’ ένα, αμ χασάπικο, αμ ντίσκο! Από το πρωί παίζουν δυνατά οι μουσικές, «μόνο ηλεκτρονική, γιατί είναι ταξιδιάρα, κλαμπίστικη και κεφάτη», μου λέει.
Οι πελάτες στην αρχή παραξενεύτηκαν, τώρα αλλάζουν απόψεις περί τα μουσικά θέματα ή για το ποιο είναι το καλό κομμάτι για βραστό, οι γιαγιάδες κάνουν χάζι με τη μούρλια της νέας γενιάς, κάποιοι χορεύουν, οι ντισκομπάλες δίνουν το ρυθμό, συχνά αμολάνε και… καπνούς για εφέ! Οι φανατικοί έρχονται από μακριά μέχρι τη Νέα Σμύρνη. Δεν φτάνει όμως η τρέλα, ακόμη κι αν είναι τόσο ωραία, για να πάει καλά η δουλειά. «Βασικές μας αρχές είναι η τέλεια καθαριότητα (αν μας δεις, συνέχεια καθαρίζουμε), η ειλικρίνεια (δεν θα πουλήσουμε κρέας Γαλλίας για ελληνικό, θα το πουλήσουμε γιατί είναι καλό γαλλικό κρέας), η ποιότητα και η μεγάλη ποικιλία σε καλές τιμές. Ό,τι δεν θα έβαζα στο σπίτι μου, δεν το βάζω ούτε στο μαγαζί. Τα λουκάνικα είναι χειροποίητα και τα καπνίζω μόνος μου, είναι πεντακάθαρα…άντε να μας πει κανείς ότι τους λείπει η…νοστιμιά της βρόμας!».
Η ποικιλία είναι ατέλειωτη. Υπάρχουν μοσχάρια, αρνάκια, κατσικάκια, σουβλάκια απ’ όλα τα κρέατα, κοντοσούβλια, κεμπάπ, μπιφτέκια (και κοτόπουλου), spear ribs, μπουτάκια και φτερούγες με γλυκόξινη σάλτσα, χοιρινά ρολά με ό,τι θες από γέμιση, με λιαστή ντομάτα και χαλούμι, με φέτα και πιπεριά, με σπανάκι και κεφαλοτύρι, μέχρι ψαρονέφρι με σοκολάτα, μπέικον και τσίλι, μια συνταγή των Αζτέκων 2.500 ετών έχουν!
Και οι παροχές δεν σταματούν εδώ. Με ένα τηλεφώνημα τα φέρνουν στο σπίτι, στο κατάστημα μπορείτε αφού ψωνίσετε να διαλέξετε επιτόπου υλικά για γέμιση ή μαρινάρισμα, οι ίδιοι δίνουν συμβουλές αλλά και ιδιαίτερες συνταγές. Τελειώνοντας να πω πως μέρες …σημαδιακές για κρεοπωλεία (π.χ. Τσικνοπέμπτες, τις μέρες των γιορτών, Χριστούγεννα ή Πάσχα) αλλά και ξαφνικά και απροειδοποίητα διοργανώνουν πάρτι με φίλους djs και με κέρασμα σε όλους λουκάνικα, μπίρα και πολλά τσίπουρα. Μπείτε και στο www.drakoulis.gr, από τα πιο καλοφτιαγμένα και ενημερωτικά για όλα τα του κρέατος που θα ’χετε δει.
Οι συμβουλές του ειδικού:
- Το μοσχάρι στο ψήσιμο πρέπει να κρατηθεί «κόκκινο», αν έχει λίγο πάχος μπορούμε να το ψήσουμε λίγο παραπάνω.
- Το χοιρινό αντίθετα θέλει καλό ψήσιμο.
- Το προβατάκι, που είναι και το πιο νόστιμο, θέλει υπομονή, γύρισμα στη φωτιά πολλές φορές για να γίνει μέχρι μέσα και πρέπει να φαγωθεί ζεστό.
- Το αλάτι πρέπει να το βάζουμε στο τέλος, αν όμως η μπριζόλα είναι σκληρή, δεν της φταίει το αλάτι.
- Το σωστό γαμοπίλαφο θέλει ζουμί και από κόκκορα και από αρνί και από χοιρινό.
Drakoulis m…eat: Αγίας Σοφίας 90, Ν. Σμύρνη, 210 9320.211, 210 9343.087, ανοιχτά 8 π.μ. με 9 μ.μ., Σάββατο 8 π.μ. με 5 μ.μ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.