- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
Μεσσηνία, όλα σου νόστιμα!
Η ντόπια κουζίνα συναντά τη σύγχρονη γαστρονομία στα σεμινάρια του Ιδρύματος Καπετάν Βασίλης
![43861-98572.jpg 43861-98572.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/43861-98572_0.jpg)
![130620-296119.jpg 130620-296119.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/06/09/130620-296119.jpg)
Ο Ταΰγετος με τη σπάνια φύση, τα ορεινά χωριά που κρύβονται μέσα στους φορτωμένους καρπό ελαιώνες, η Μάνη με τους βυζαντινούς οικισμούς, τους πύργους και τα μοναστήρια, οι μικροί παραθαλάσσιοι οικισμοί με τις ταβερνούλες πάνω στο κύμα, η Πύλος, η Μεθώνη, η Κορώνη και τα κάστρα τους, η Καλαμάτα, πόλη λαμπερή και εύφορη με κατοίκους που ζουν ευτυχισμένοι μέσα σ’ ένα περιβάλλον που τα έχει όλα…μα όλα!!!
Την αγαπάω τη Μεσσηνία και την επισκέπτομαι συχνά. Ένας νομός που τα τελευταία χρόνια έχει βγει γερά προς τα «έξω» ζητώντας κι αυτός ανάπτυξη και το δικό του μερίδιο στον τουρισμό. Όταν κατεβαίνω κάτω γυρεύω ξανά και ξανά τα ταβερνάκια με την παραδοσιακή κουζίνα, τα φρέσκα ψάρια, τα ακαταμάχητα λαδερά, τα ντόπια προϊόντα. Τρώω σχεδόν παντού καλά γιατί… ξέρω που να πάω. Όχι ότι δεν έχω δει αλλά και γευτεί αυτό που λέμε «παράδειγμα προς αποφυγήν», ευτυχώς σε μικρό ποσοστό. Κι είναι μεγάλο το κοντράστ γιατί κάτι τέτοια ατυχή περιστατικά συμβαίνουν συνήθως στα πιο τουριστικά σημεία.
Φαντάσου εμάς, τους Έλληνες αλλά και κυρίως τους ξένους τουρίστες να βρίσκονται σ’ έναν ονειρεμένο τόπο, που για να φτάσουν έχουν περάσει χιλιόμετρα καρπισμένης ελιάς, στον δρόμο τους έχουν λιγωθεί από τις μυρωδιές της ρίγανης και της λεβάντας, έχουν κόψει ντομάτες που μοσχοβολούν από το μποστάνι μιας γιαγιάς και τώρα κάθονται στο ταβερνάκι που έχει για πλάτη μια φουντωμένη βουκαμβίλια και μπροστά του τη θάλασσα να λαμπυρίζει. Φαντάσου λέω τώρα, να τους ταΐσεις όλους αυτούς φαγητά με ταγγισμένα λάδια, προτηγανισμένες πατάτες, ελληνικές πατροπαράδοτες «αλοιφές» από 3κιλο κάδο που φτιάχνεται σε αθηναϊκή βιοτεχνία, ή ακόμη χειρότερα κακομαγειρεμένα και μπαγιάτικα.
Προχτές, περί τα μέσα του Μαΐου κατεβαίνω γεμάτη ενδιαφέρον στο Costa Navarino Dunes για να παρακολουθήσω τα «Σεμινάρια Μεσσηνιακής Γαστρονομίας» που διοργανώνει δωρεάν το Ίδρυμα «Καπετάν Βασίλης» σε συνεργασία με το Επιμελητήριο Μεσσηνίας, το ΙΕΚ Ορίζων και το Εργαστήριο Γευσιγνωσίας Ελαιολάδου του ΤΕΙ Πελοποννήσου. Απευθύνεται στους ντόπιους επιχειρηματίες της εστίασης και φέτος πραγματοποιείται για 4η συνεχή χρονιά.
Στόχος των Σεμιναρίων είναι η ανάδειξη και καθιέρωση της γαστρονομικής παράδοσης της Μεσσηνίας αλλά και η προβολή και χρήση των τοπικών προϊόντων. Βρέθηκα μαζί με πάνω από 150 επαγγελματίες-αθρόα η συμμετοχή-, που είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά σημαντικούς επαγγελματίες του χώρου και να μαγειρέψουν μαζί τους, μαθαίνοντας παράλληλα νέους τρόπους χρήσης και αξιοποίησης των τοπικών προϊόντων και αποκομίζοντας πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες για θέματα που αφορούν συνολικά τη λειτουργία ενός χώρου εστίασης.
Στη φετινή διοργάνωση συμμετείχαν βραβευμένοι σεφ: ο Δημήτρης Μελεμενής από το ίδιο το Costa Navarino, ο Κώστας Τσίγκας, ο Λευτέρης Λαζάρου, o …ξενιτεμένος στην Αφρική Δόξης Μπεκρής (σεφ σε όλα τα ξενοδοχεία και τα resorts του ομίλου Fairmont), o Δημήτρης Δημητριάδης, ο Γιώργος Βενιέρης και o Αλέξανδρος Φουρούλης, αυτός και με δεσμούς «εντοπιότητας» μια και είναι σεφ και συνιδιοκτήτης του καλού αθηναϊκού πλην όμως με μανιάτικες καταβολές εστιατορίου ΜΑΝΗΜΑΝΗ.
Οι συμμετέχοντες, οι περισσότεροι νέα παιδιά που τώρα παραλαμβάνουν τη σκυτάλη από τους γονείς τους, παρακολούθησαν τον Λευτέρη Λαζάρου στην ενότητα «Στήνοντας το εστιατόριό μου», και είχαν πολλά να μάθουν για τη διαχείριση της επιχείρησής τους. Στη συνέχεια είδαν στην πράξη την παρασκευή μοναδικών πιάτων με μεσσηνιακές συνταγές και προϊόντα από όλους τους σεφ, συμμετείχαν σε γευσιγνωσία τοπικού ελαιόλαδου μαθαίνοντας να αναγνωρίζουν τα ποιοτικά στοιχεία και χαρακτηριστικά του και επισκέφτηκαν μαζί με τον σεφ Δημήτρη Μελεμενή τους πλούσιους λαχανόκηπους του Costa Navarino για να δουν πόσο χρήσιμο, νόστιμο, ακόμα και «ηθικό» είναι να προμηθεύεσαι την πρώτη ύλη που χρειάζεσαι, αν όχι από το δικό σου μποστάνι τουλάχιστον από κάποιο ντόπιο παραγωγό.
Ο ίδιος ο Λευτέρης Λαζάρου δήλωσε για τα σεμινάρια: «Συμβουλεύω πάντα όλους τους συμμετέχοντες να είναι ειλικρινείς απέναντι σε όσους επισκέπτονται το εστιατόριο ή την ταβέρνα τους χρησιμοποιώντας τις εξαιρετικές πρώτες ύλες που παράγει η Μεσσηνιακή φύση. Και ότι αυτή η δουλειά χρειάζεται μεράκι και αγάπη. Είναι πραγματικά ενθαρρυντικό το γεγονός ότι οι επαγγελματίες της περιοχής συμμετέχουν κάθε χρονιά δυναμικά και πολλές φορές εφαρμόζουν στην πράξη συμβουλές και τεχνικές που παρουσιάζονται στα ετήσια Σεμινάρια Μεσσηνιακής Γαστρονομίας, συμβάλλοντας καθοριστικά στην εξέλιξη της επιχείρησής τους προς όφελος, στην ουσία, της περιοχής συνολικά Το όραμα του Καπετάν Βασίλη για τη Μεσσηνία εξακολουθεί να αποτελεί οδηγό για όλους μας και το Ίδρυμα τιμά αυτή την παρακαταθήκη.»
Όπως αντιλαμβάνεστε στις μαγειρικές που… έδωσαν και πήραν στα cooking classes σημαντικότατο ρόλο έπαιξαν φυσικά οι ίδιοι οι σεφ, -που πήραν την ντόπια παράδοση και την απογείωσαν συνδυάζοντας ταλέντο, έμπνευση και τεχνικές της σύγχρονης γαστρονομίας-, αλλά και τα μοναδικά ντόπια προϊόντα. Έτσι, μαθητευόμενοι εστιάτορες, μαζί και εμείς οι δημοσιογράφοι, δοκιμάσαμε θαλασσινές και βουνίσιες συνταγές όπως «Βιολογικό κοκοράκι με κριθαράκι, αρακά, σάλτσα από σταφίδες και κρασί Μοσχάτο», «Κατσικάκι με βλαστούς ντοματιάς και πουρέ από καρότο αρωματισμένο με κύμινο», «Μπακαλιάρο Τσιλαδιά», «Χοιρινό στήθος με πετιμέζι, φιστίκια, παστό και ξύδι», «Πικάντικες γαρίδες», «Σύγκλινο με αφρό καγιανά στο κέλυφος», «Κουσκούς κουνουπιδιού καπαμά», «Τσιλαδιά με τεμπούρα μπακαλιάρου» και «Scrabbled eggs με αγκινάρες και πάστα ελιάς».
Μιλώντας λίγο πριν φύγω από το επιτυχημένο τριήμερο με τον Γενικό Διευθυντή του Ιδρύματος «Καπετάν Βασίλη», τον κύριο Ξενοφώντα Κάππα μας τονίζει: «Είναι μεγάλη χαρά για εμάς, να βλέπουμε τη μεγάλη ανταπόκριση αλλά και το ζωντανό και συνέχεια αυξανόμενο ενδιαφέρον των επαγγελματιών της περιοχής σχετικά με αυτόν τον θεσμό. Η διοργάνωση χρόνο με τον χρόνο εξελίσσεται ώστε να απαντά στις ανάγκες των συμμετεχόντων, δίνοντας σημαντική ώθηση και προβολή στη μοναδικών χαρακτηριστικών γαστρονομία και τα προϊόντα της περιοχής. Στόχος μας είναι να συνεχίσουμε, δημιουργώντας διαρκώς τις κατάλληλες προϋποθέσεις για περαιτέρω αναβάθμιση του γαστρονομικού και κατ’ επέκταση αγροτικού προϊόντος της Μεσσηνίας».
Ο τόπος λοιπόν μυθικός και πανέμορφος, οι άνθρωποι κινητοποιημένοι, ορεξάτοι και με διάθεση να πάνε τα πράγματα μπροστά, τα προϊόντα και οι παραδοσιακές συνταγές κάτι παραπάνω από εξαιρετικά… Πάντα μπροστά Μεσσηνία!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αν λοιπόν τον Αύγουστο βρεθείς στην έρημη Αθήνα, άσε τις ντροπές και δοκίμασε ένα supper club.
Έχει και η Αθήνα γραφικές πλατείες!
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.