- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Κοτόπουλο με κρασί που τρως και ξανατρώς και ξανατρώς
Δεν το ξεχνάς εύκολα. Βασικά το σκέφτεσαι διαρκώς. Δεν είναι απλό σεξ, πώς να στο πω αλλιώς;
![320074-629230.jpg 320074-629230.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/320074-629230.jpg)
![130309-295135.jpg 130309-295135.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/06/06/130309-295135.jpg)
Υλικά:
4 μπούτια κοτόπουλο
1 ½ κούπα λευκό κρασί
Μουστάρδα
Ελαιόλαδο
Αλάτι
Πιπέρι
Όχι, όχι σου λέω. Δεν θα μιλήσω άλλο γι΄ αυτόν σήμερα. Το ξέρω ότι σου έχω πάρει το κεφάλι και υπόσχομαι θα βγάλω το σκασμό. Δεν θα πω τίποτα. Θα πλύνω τα φιλεταρισμένα μπουτάκια του κοτόπουλου και θα τα αφήσω να στραγγίξουν. Θα ανάψω τη φωτιά, θα βάλω το λάδι στο τηγάνι να κάψει, θα ρίξω τα αλάτια και τα πιπέρια και θα τα σοτάρω μέχρι να αποκτήσουν το χρώμα που πρέπει. Δεν μιλάω. Μαγειρεύω. Δεν λέω λέξη για εκείνον.
Δεν πρόκειται να απαριθμήσω ξανά τους λόγους για τους οποίους ονειρεύομαι το δέρμα του μέρα-νύχτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε πρήξω ξανά με τις ώρες για τους τρόπους που με κρατούσε ξύπνια τόσες νύχτες. Δεν παίζει να φλυαρήσω για το πώς η ανατομία κάποιες φορές απλά ταιριάζει, ούτε για το ότι συχνά έρχεται και υπερτερεί της επικοινωνίας.
Να, άκουσε με. Σταματάω. Σβήνω τα ροδισμένα μου φιλετάκια με λευκό κρασί. Περιμένω να εξατμιστούν οι πρώτες σταγόνες για να προσθέσω τις επόμενες. Ναι, και αυτόν τον περιμένω. Ας έρθει το βράδυ. Ας έρθει αύριο. Ας έρθει και τώρα αν θέλει, σκασίλα μου τα κοτόπουλα, ας καεί και η κουζίνα. Ας έρθει όποτε θέλει, αλλά να έρθει.
Όχι, δεν μιλάω άλλο γι΄ αυτόν λέμε. Στην τελική εσύ με ρώτησες. Δεν με ρώτησες; Δεν έχει σημασία. Τι έχει σημασία; Να χαμηλώσω τη φωτιά και να έρθει. Γίνεται να έρθει; Να έρθει και να βάλω τα χέρια μου στο πρόσωπο του και εκείνος να τα πιάσει, να τα φιλήσει και να με γυρίσει προς τον τοίχο. Όχι, καθόλου δεν θέλω να μιλήσουμε, ούτε να συζητήσουμε. Να τον νιώσω θέλω. Να κινηθεί μέσα μου με τον τρόπο που θέλω. Ναι. Τον ξέρει τον τρόπο.
Ρίξε λίγη μουστάρδα, αφού μιλάω τώρα. Όχι, όχι για εκείνον. Για τον τρόπο. Είναι οι ανάσες του, οι λέξεις όπως τις λέει. Πες μου για τον Θεό πως μπορεί να γλείφει και να τα λέει όλα αυτά που λέει; Καλά ναι, χάρισμα. Τι; Καλά σταματάω. Όχι άστα λίγο να μελώσουν μέσα στη σάλτσα τους. Να σιγοβράσουν εκεί. Τι σε ενοχλούν τώρα τα κοτόπουλα; Για τα κοτόπουλα λέγαμε;
Όχι, δεν έχω πάθει εμμονή μαζί του. Όχι, δεν είναι μόνο το κρεβάτι σου λέω. Βλέπεις πως το υποτιμάς; Αυτός δεν είναι για κρεβάτι μανούλα μου. Όλα τα έπιπλα δικά του είναι. Και τα έπιπλα μόνο; Τα μπαλκόνια, οι ταράτσες, όλα. Μισόκλεισε το καπάκι. Τις τελευταίες του βράσεις να πάρει.
Ναι οκ. Μιλάω γι΄ αυτόν τι θα γίνει τώρα; Ναι, έχω πάθει εμμονή μαζί του. Όχι μόνο με αυτό. Κάνεις λάθος. Μα κάνεις λάθος. Με όλα του έχω φάει κόλλημα. Με όλα του πηδάει σου λέω αυτός. Ε, μόνο αν το ζήσεις το καταλαβαίνεις. Δεν το ξεχνάς εύκολα. Βασικά το σκέφτεσαι διαρκώς. Δεν είναι απλό σεξ, πώς να στο πω αλλιώς; Να έρθει όμως. Ας έρθει το βράδυ. Ας έρθει αύριο. Ας έρθει και τώρα αν θέλει. Ναι, Σκορπιός. Πού το ’ξερες; Όχι δεν πιστεύω στα ζώδια. Αλλά ναι. Σκορπιός.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.