Holmes Place Café, το υγιεινό brunch της πόλης!
Ποιος είπε ότι το υγιεινό δεν μπορεί να είναι απολαυστικό;
![42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg 42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg)
![126740-285057.jpg 126740-285057.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/04/23/126740-285057.jpg)
Οφείλω να ομολογήσω ότι με την υγιεινή διατροφή δε τα πήγαινα ποτέ ιδιαίτερα καλά. Κι αυτό γιατί είμαι μεγάλη λιγούρα και δυσκολεύομαι να αντισταθώ σε οτιδήποτε λαχταριστό και φουλ έξτρα θερμιδογόνο. Δοκίμασα κάποιες φορές ζυμαρικά από ζέα, κινόα, λιναρόσπορο, γκότζι μπέρι, γάλα σόγιας, κάλε και λοιπά ενδιαφέροντα γευστικά συστατικά -που αν δεν είστε της υγιεινής διατροφής θα σας ακούγονται μάλλον κινέζικα- αλλά δεν έδεσε το πράγμα. Θες να μην ήταν καλή η συνταγή, θες επειδή μου τα πρότειναν άνθρωποι που δε θέλουν να βλέπουν μπέργκερ ούτε ζωγραφιστό, δεν ξέρω ακόμα γιατί αλλά δεν τα πήρα με καλό μάτι.
Καταλαβαίνεις λοιπόν τους ενδοιασμούς μου όταν μου πρότειναν να φάμε υγιεινό brunch. Δέχτηκα ωστόσο και πήγα στον ανακαινισμένο (από τον Θοδωρή Ζουμπουλάκη) χώρο του Holmes Place Café στο Citylink περιμένοντας να αντικρίσω μια ποικιλία άνοστων πιάτων με έμφαση στο πράσινο με λίγες θερμίδες και πολλή βαρεμάρα. Αντ' αυτού δοκίμασα την πιο δροσιστική coleslaw έβερ με ελληνικό γιαούρτι χαμηλών λιπαρών, ψιλοκομμένο λάχανο, βιολογικό ραπανάκι και φρέσκο άνηθο και έβαλα δύο φορές στο πιάτο μου από αυτή τη φανταστική σαλάτα με άγριο ρύζι, κινόα, κουκουνάρι, σταφίδες , φρέσκο μαϊντανό και dressing μέλι μουστάρδα. Το ίδιο λαχταριστές ήταν οι τορτίγιες σολωμού και οι γαλλικές baby πατάτες με το πορτοκάλι, το κρητικό απάκι και το σχοινόπρασο. Είναι ίσως από τις ελάχιστες φορές που έφαγα κάτι τόσο γευστικό χωρίς να νιώσω τύψεις. Και για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να φανταστώ πως υπάρχει κάτι καλύτερο από το να τρως νόστιμο φαγητό που θρέφει και δυναμώνει τον οργανισμό σου χωρίς να σε φορτώνει με περιττές θερμίδες. Win-win!
Η φιλοσοφία των Holmes είναι «One life, live it well». Για να είσαι όμως σε καλή φυσική κατάσταση και να παραμένεις υγιής, χρειάζεται να τρέφεσαι σωστά. Στα ολοκαίνουργια Holmes Place Café θα απολαύσεις γευστικές εμπειρίες που μπορούν να σε (μας) βοηθήσουν να υιοθετήσουμε πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες σε καθημερινή βάση. Ξέχνα τα νερόβραστα λαχανάκια βρυξελλών και τις ανάλατες σούπες. Είτε έχεις τελειώσει την προπόνηση, είτε τη βόλτα σου (αφού το café είναι ανοιχτό και για μη μέλη) αφέσου στην θετική αύρα του χαλαρωτικού χώρου τους και δοκίμασε τις δροσερές σαλάτες, τα ανοιχτά sandwiches και τις λαχταριστές σούπες που θα τροφοδοτήσουν τον οργανισμό σου με τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία. Στο μπαρ θα βρεις επίσης τονωτικές ενέσεις βιταμινών σε μορφή φρεσκοστυμμένων χυμών και smoothies. Α, και τώρα που είπα smoothies πρέπει να δοκιμάσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το smoothie με αχλάδι, φινόκιο, ακτινίδιο και λεμόνι. Θα πάθεις πλάκα σου λέω! Κι αν προτιμάς την άνεση του σπιτιού σου όταν τρως, μην ανησυχείς γιατί έχει και υπηρεσία take away.
Bonus: Αν το έχεις με τη μαγειρική, κάθε μήνα τα Holmes Place Café σου χαρίζουν και μια ιδιαίτερη συνταγή. Όπως για παράδειγμα αλμυρά vegan μεσογειακά muffins.
Ακόμα κάθεσαι; Healthy is the new sexy λέμε!
Για περισσότερες πληροφορίες www.holmesplace.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.