- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Στο μυαλό του René Redzepi
«Noma my perfect storm». Ένα ντοκιμαντέρ για τον σπουδαιότερο σεφ του κόσμου.
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![112429-222630.jpg 112429-222630.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/10/30/112429-222630.jpg)
Έχει δύο αστέρια Michelin, ένα λαμπρό μυαλό. Είναι ο σεφ του Noma που έχει κερδίσει τέσσερις φορές τον τίτλο του καλύτερου εστιατορίου στον κόσμο. Είναι ο René Redzepi και αυτή είναι η ιστορία του.
Το «Noma my perfect storm» είναι ένα ντοκιμαντέρ του Pierre Deschamps για ένα από τα κορυφαία εστιατόρια του κόσμου, αλλά κυρίως για το μυαλό που κατάφερε να του δώσει αυτόν τον χαρακτηρισμό.
Ο Pierre συνάντησε τον René το 2007 όταν ο τελευταίος διοργάνωσε στο Noma ένα φαντασμαγορικό event. 15 σεφ από όλο τον κόσμο, όλοι βραβευμένοι με αστέρι Michelin, 17 κριτικοί γεύσης, 25 καλεσμένοι που θα πλήρωναν €1600/ άτομο για ένα αλησμόνητο (και πανάκριβο) γεύμα. Το τι έγινε είναι άλλη ιστορία που με τη σειρά της έγινε κι άλλη ταινία. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι σε αυτό το event o Pierre άρχισε να παρατηρεί τον Rene. «Είχα την αίσθηση», λέει ο ίδιος «ότι ο Rene ετοίμαζε κάτι πραγματικά μεγάλο. Κάτι που θα άλλαζε τον κόσμο της γαστρονομίας». Δεν έπεφτε έξω. Ο σεφ του Noma πραγματικά κατάφερε να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο σκεφτόμαστε για το φαγητό, ανεξάρτητα από το αν μας αρέσει ή όχι η φιλοσοφία του συγκεκριμένου εστιατορίου.
Πώς τα κατάφερε; «Σαν μάγειρας δημιουργείς μια γλώσσα», λέει ο René. «Ένα αλφάβητο για να χτίσεις προτάσεις. Τα υλικά είναι αλφάβητο. Και όσα περισσότερα υλικά έχεις, τόσο πιο όμορφος είναι ο λόγος που δημιουργείς». Το δικό του αλφάβητο όμως δεν έμοιαζε με κανενός άλλου μάγειρα. Καλύτερα όμως τα λέει ο Pierre: «Με ιδιοφυή τρόπο ο René Redzepi παίζει με την άγρια φύση και μετατρέπει έναν ξεχασμένο βρώσιμο κόσμο σε μια γλώσσα που όλοι καταλαβαίνουμε».
Το 2013 τα πράγματα όμως πήραν άσχημη τροπή. Μέσα σε ένα βράδυ, στο Noma δηλητηριάστηκαν 63 άτομα. Ήταν μια καταστροφική χρονιά. Μετά από αυτό, πολλοί πίστεψαν ότι το εστιατόριο θα έκλεινε. Ο René όμως όχι. Έβαλε τα δυνατά του, όλο το ταλέντο και την πλούσια δημιουργικότητά του και τον επόμενο χρόνο κατάφερε να ανακηρυχθεί το Noma για ακόμη μία φορά το καλύτερο εστιατόριο στον κόσμο. Αυτή τη χρονική περίοδο παρατηρεί και καταγράφει το ντοκιμαντέρ. Τη στιγμή που ο René σχεδιάζει τη μεγάλη του επιστροφή. Μια στιγμή και ένα ταξίδι δημιουργίας στο μυαλό του René. Δείτε το τρέιλερ.
Περισσότερες πληροφορίες για το ντοκιμαντέρ εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.