![96956-217083.jpg 96956-217083.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/05/13/96956-217083.jpg)
Καπνιστό σκουμπρί που ψαρεύεται κάπου κοντά στη Θεσσαλονίκη, χέλι καπνιστό από την Άρτα, τσίπουρο από κάποιο μερακλή παραγωγό που το βγάζει στο χωριό Θεσπρωτικό της Πρέβεζας, κρασί Μαλαγουζιά από Ναυπακτία... να βάλω κι ένα χταποδάκι ψητό με καραμελωμένα κρεμμύδια; Να βάλετε, κύριε Βασίλη.
Μελωδικόν Γαστρηδονιστήριον... Τι; Θα σου εξηγήσω. Άνοιξε πριν δυο μήνες στην πλατεία Θεάτρου. Ακούς live μουσικές μιας παρέας μουσικόφιλων Αρτινών, μεταξύ αυτών και ο «πανεπιστήμονας» στο μπουζούκι Χρήστος Σιάνας και τρως fusion μεσογειακή κουζίνα, με υλικά επιλεγμένα μέχρι την τελευταία ελιά. Γι’ αυτό Μελωδικόν, γι’ αυτό και Γαστρηδονιστήριον, γιατί είμαστε πολλοί εμείς που πιστεύουμε ότι η ηδονή του ουρανίσκου είναι πρώτη στην τριάδα των μεγάλων απολαύσεων της ζωής.
Ένα ρεμπετάδικο για νεολαίους; «Όλοι είμαστε λάτρεις του κέντρου. Ειδικά στα πέριξ της πλατείας Θεάτρου, υπάρχουν ρεμπετάδικα που είναι εδώ 40 χρόνια. Θέλαμε να εναρμονιστούμε με την ιδιοσυγκρασία και τη φιλοσοφία της περιοχής, θέλαμε να εντάξουμε στην παράδοση αυτή και τη νεολαία του σήμερα. Έτσι, το Μελωδικόν Γαστρηδονιστήριον προσελκύει πολυσυλλεκτικό κόσμο. Από ανθρώπους στην ηλικία των μπαμπάδων μας που γουστάρουν τα λαϊκά-ρεμπέτικα, μέχρι γνωστούς, φίλους και τις παρέες τους που είναι 20-30» μου λέει ο ιδιοκτήτης Αποστόλης Βουλγαράκης. Από το...«Θεάτρου» τι κρατήσατε; «Όλο το μαγαζί είναι σουρεάλ, αυτή τη στιγμή είναι μέσα τεχνικοί και δουλεύουν... Θα έχει εικαστικές παρεμβάσεις. Ας πούμε, κορμούς δέντρων στο ταβάνι απ’ όπου θα κρέμονται μια κούνια, ένας παλιός χαρταετός και διάφορα πράγματα που δημιουργούν ένα θεατρικό σκηνικό». Να παραγγείλετε οπωσδήποτε χταποδάκι με καραμελωμένα κρεμμύδια και σκουμπρί καπνιστό, που λέγαμε, καταπληκτικό ριζότο θαλασσινών και πολύ νόστιμα κρεατικά. Οπωσδήποτε σαλάτα «Πλατεία Θεάτρου» για τη μέση. Καρύδι, ρόδι, λιαστή ντομάτα, προσούτο, μανούρι και φιστίκι Αιγίνης. Στα συν τα λαχανικά και όλες οι πρώτες ύλες που είναι ολόφρεσκες (η αγορά είναι είκοσι μέτρα μακριά).
Το καλύτερο timing μάλλον είναι τώρα για να ανοίξει κανείς ένα εστιατόριο στην πλατεία Θεάτρου. Το παλιό, καλό σημείο που μάζευε κάποτε όλη την Αθήνα (Guru), μετά από μια περίοδο άσχημης «σκοτεινιάς», τώρα αρχίζει να ξανασυζητιέται. Η Διπλάρειος είναι place to be, σχεδόν όλη η Αθήνα έχει περάσει από την έκθεση «Strange Cities: Athens» της Στέγης αλλά και από το πάρτι της Athens Voice μόλις πριν λίγες μέρες (να τα λέμε κι αυτά). Κι αν δεν έχουν ήδη πάει, έχουν ακούσει. Και το έχουν πει στους φίλους τους. Τα μεγάλα στέκια, άλλωστε, πρώτα συζητιούνται και μετά γίνονται πραγματικά μεγάλα στέκια. Καρύτση, Αγ. Ειρήνης, μήπως τώρα αρχίσουμε να πηγαίνουμε όλοι στην πλατεία Θεάτρου; Ευχαρίστως.
Πλατεία Θεάτρου 14, 211 4119700, κλειστά Δευτέρα
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.