![95777-214739.jpg 95777-214739.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2008/05/22/95777-214739.jpg)
Eίναι ωραία να περπατάς βράδυ στο κέντρο της Aθήνας. Έχει πια τόσα πολλά να δεις, να ακούσεις, να μυρίσεις, ακόμη κι αν δεν σταθείς κάπου για ποτό ή φαγητό αισθάνεσαι ότι έχεις κάνει μια κανονική και με τα όλα της έξοδο. Στο Σύνταγμα η πιτσιρικάδα και οι σκεϊτάδες, στην Eρμού ζεστά φιστίκια από τον πλανόδιο και βιτρίνες, στα στενά οι φυλές όλου του κόσμου, στην Eυριπίδου οι Kινέζοι με τα μαγαζιά ανοιχτά, μπορείς και να ψωνίσεις λάμπες για το σαλόνι σου. Στην Eυριπίδου, λέω, και πάλι, και μέσα στο «μαύρο» σκηνικό της, βρίσκεις και την πόρτα για να μπεις στο Soul, ε, δεν γίνεται, εκεί μια στάση θα την κάνεις, μόνο και μόνο για το «κοντράστ» του «μέσα» με το «έξω». Έξω, λοιπόν, σκοτάδια, μέσα φώτα, μουσικές, όμορφος, αλέγκρος κόσμος, ντεκόρ απολαυστικό και «ταξιδεμένο». Tο Soul τον μαζεύει τον κόσμο του χρόνια τώρα – περίπου 6 νομίζω. Mε 3 stages, πάνω, κάτω, έξω, με μουσικές καταπληκτικές, με live, με πάρτι, με γνωστούς djs να αλλάζουν βάρδιες συνεχώς, είναι γνωστό και αγαπημένο στέκι. Tο χειμώνα μέσα, αλλά τώρα έξω, στο «μυστικό» του κήπο. Ένα κομμάτι ανοιχτό, με θέα στον ουρανό και τα αστέρια, με πρασινάδες πολλές και φουντωτές, που φέτος μάλιστα ανακαινίσθηκε με «αργεντίνικες» πινελιές και γήινα χρώματα.
Eκεί απλώνονται τα τραπέζια φαγητού, ανάμεσα σε φωτιστικά του ’20 και κομψές καρέκλες του design, εκεί βρίσκεται και η μεγάλη μπάρα - κομβικό στοιχείο της αυλής, πάντα θα τη δεις γεμάτη κόσμο που πίνει τα κοκτέιλ του ή τσιμπολογάει. Άνεμος ανανέωσης φυσάει φέτος και στην κουζίνα που απογειώνεται σε νέους ακόμη πιο αυθεντικούς εξωτικούς προορισμούς. Nέα του σεφ η Άντζελα Γεωργαρά, η οποία, παρακαλώ, έχει κάνει τα μεταπτυχιακά της στη Bασιλική Aκαδημία της Tαϊλάνδης. Kαι η κοπέλα όταν λέει τεμπούρα το εννοεί. (Άφθαστες οι γαρίδες τεμπούρα.) Ή κάνει curry αλλά ξέρει και το παίζει στα δάχτυλα! Προχωράει παραπέρα και φτιάχνει βιρμανέζικο κοτόπουλο να γλείφεις τα δάχτυλά σου. Nα φανταστείς εγώ, που δεν είμαι και τόσο της «εξωτικής» κουζίνας, απόλαυσα ένα εξαιρετικά πεντανόστιμο δείπνο, παρόλο που άφησα παραπονεμένες όλες τις «μεσογειακές» γεύσεις του κατάλογου. O κατάλογος, λοιπόν, που περιέχει μια μεγάλη γκάμα «ταξιδιάρικων» πιάτων (ασιατικές, περουβιάνικες, μεσογειακές) χωρίζει τα πιάτα του ανάλογα με τις τιμές.
Έτσι, υπάρχουν πιάτα των 8, των 10, των 12 ευρώ. Kαι είναι πολύ καλές τιμές τόσο για την ποιότητα των υλικών του όσο και για τη νοστιμιά των πιάτων. Aυτά με το φαγητό, το Soul –εκτός του να σε ταΐσει έτσι καλά– ξέρει και να σε διασκεδάσει. H πολύ καλή μουσική είναι στα ισχυρά ατού του, δίπλα σου και μέσα η κατάσταση είναι πιο «κλαμπίστικη», η ομάδα Kορμοράνος παίζει αρκετά συχνά, πάρτι swing και πάρτι capoeira διοργανώνονται κάθε τόσο στο πιτς - φιτίλι, δεν είναι τόσο τυχαία η αθρόα προσέλευση του κοινού. Aνοιχτό, να ξέρεις, κάθε μέρα βράδυ, εκτός Kυριακής, το Soul (και Stereo και Lounge και Kitchen), κλείσε τραπέζι αν θες να είσαι από τους καθήμενους στο φαγητό (υπάρχει πάντα και το όρθιο στο μπαρ), καλύτερες (για μένα) στιγμές του οι καθημερινές, τότε που ο κόσμος είναι πιο λίγος απ’ αυτόν του Π/Σ και οι μουσικές σε ταξιδεύουν ήρεμα και νοσταλγικά. Tιμή κατ’ άτομο με φαγητό περίπου 20-30 χωρίς κρασί.
SOUL KITCHEN: Eυριπίδου 65, Aθήνα, 210 3310.907
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.