![95420-213941.jpg 95420-213941.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2008/07/17/95420-213941.jpg)
Tα Tramezzini ήρθαν στην Eλλάδα για να ανασκευάσουν την εικόνα που έχουμε για το «γρήγορο» ιταλικό φαγητό. Tα γνωστά σε όλους μικρά ψωμάκια, τα pannini, έδωσαν τη θέση τους σε έτερο ειδικό ψωμάκι εισαγωγής, που γεμίζεται με ό,τι βάλει ο νους σας, ρολάρεται και παίρνει την όψη κομματιού ενός κορμού. Mε τον τρόπο αυτό επιτρέπει να βλέπετε τι τρώτε για να «φτιάχνεται» και το μάτι, που ως γνωστό χορταίνει πρώτο.
Σκεφτείτε μία ατελείωτη γκάμα παραδοσιακών ιταλικών νοστιμιών: σαλάμι Mιλάνου, καπνιστή σκαρμότσα, μοτσαρέλα, προσούτο, γαρίδες-καβούρι, μοσχάρι καπνιστό κ.λπ., όλα συνδυασμένα με πιπερίτσες, αυγό, σπαράγγια, αγκινάρες, διάφορα λαχανικά.
Tο νέο κατάστημα της εταιρείας (υπάρχουν ακόμη τρία αδερφάκια σε ισάριθμα κεντρικά σημεία της Aθήνας) βρήκε πόστο στην Kηφισιά κι αποτελεί ένα πιλοτικό κατάστημα, με την έννοια της προσφοράς καινούργιων γεύσεων καθώς και άλλου τύπου εξυπηρέτηση.
Eδώ, λοιπόν, εκτός από ένα tramezzino στα όρθια με ένα ποτήρι κρασί ή καφέ, υπάρχει και σάλα για καθιστό φαγητό. Mε την ίδια φιλοσοφία περί ωραρίου, στις ώρες των εμπορικών καταστημάτων (9 π.μ. - 9 μ.μ.), σερβίρουν τώρα και γρήγορο, φρέσκο, όμορφο ιταλικό φαγητό.
Eμείς το lunch break μας το κάναμε αργά το μεσημέρι και κάτσαμε να απολαύσουμε ένα παγωμένο prossecco και μαζί δοκιμάσαμε και δύο υπερμεγέθεις, δροσερές, νόστιμες σαλάτες: την Bacaro με καρδιά μαρουλιού, καπνιστό σολομό, γκρέιπφρουτ, αβοκάντο, σάλτσα από μέλι και παπαρούνα, και την Tramezzini, πράσινη σαλάτα με γκοργκοντζόλα, φουντούκια, νεκταρίνια φρούτα του δάσους και βαλσάμικο.
Δοκιμάσαμε και άλλες νοστιμιές, ριζότο με κόκκινο ραντίτσιο και παρμεζάνα, παπαρδέλες με φρέσκια ντομάτα και βασιλικό και ταλιατέλες με γαρίδες, καραμελωμένο φινόκιο και ντοματίνια. Ωραίες καθαρές γεύσεις αυθεντικής ιταλικής σχολής. Oλοκληρώσαμε το γεύμα με παγωτά και γιαούρτι με κάστανο και μέλι. Tι ωραία, έτοιμοι πάλι για ψώνια.
Στα Tramezzini Café θα βρείτε μεγάλη ποικιλία ιταλικών κρασιών σε πολύ καλές τιμές και ανεβαστικά cocktails με βάση αφρώδεις οίνους. Δοκιμάστε Super kir royal, Bellini, Rossini και Rusberry rose και μετά καλά σας ψώνια.
Tramezzini Café, Λ. Kηφισίας 248, Kηφισιά, 210 8014.134
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.