- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![93411-187876.jpg 93411-187876.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/04/06/93411-187876.jpg)
Άνοιξε τον Σεπτέμβρη του 2011, πάνω στη λεωφόρο Κηφισίας, στον αριθμό 310. Έτσι πήρε και το όνομά του - «κατά τον παραδοσιακό αμερικανικό τρόπο», όπως μας εξιστόρησε ο εμπνευστής του, John Ασημακόπουλος.
Από την είσοδο κιόλας, το πρώτο που εντυπωσιάζει είναι η αυλή που είναι γεμάτη πράσινο και δέντρα. «Οι κηπουροί το λένε βρωμόδεντρο γιατί αντέχει σε όλες τις συνθήκες», λέει ο John. Ένα βρωμόδεντρο που μοσχοβολάει, ωστόσο…
Κι ύστερα, είναι και το παλιό, αθηναϊκό, χειροποίητο πάτωμα του εσωτερικού χώρου. «Ήταν ο λόγος που διάλεξα το συγκεκριμένο χώρο! Είναι 100 ετών. Μου θύμισε παλιά μαγαζιά της Πλάκας», περιγράφει ο John που είχε 12 χρόνια εμπειρίας στο χώρο της εστίασης πριν αποφασίσει να στήσει το δικό του μαγαζί. Μια μεγάλη μπάρα κυριαρχεί στο κέντρο (η οποία μάλιστα πρόσφατα έγινε γκρι στα πλαίσια της ανακαίνισης που πραγματοποιήθηκε), ενώ ταμπέλες νέον δίνουν την ανάλογη πινελιά.
Ο ιδιοκτήτης, λάτρης και ο ίδιος των burgers, αρχικά το έστησε με σκοπό να προσφέρει το καλύτερο burger της πόλης. Τέσσερα χρόνια μετά και σε συνεργασία με πολλούς γνωστούς σεφ, κατάφερε κάτι περισσότερο – να έχει ένα εξαιρετικό μενού με έμφαση στα steaks και τα burgers. Η κουζίνα που λειτουργεί από τις 8:00 το πρωί έως τη 1:30 το βράδυ, περιλαμβάνει από ομελέτες για πρωινό, έως steaks, μακαρονάδες και πίτσες για κανονικό γεύμα.
Η μουσική αγαπάει τα 80’s, τα 90’s και την ντίσκο ενώ ενδιαφέρον έχουν και τα cocktails που φέρουν την υπογραφή του Χάρη Δάρρα, νικητή του Bacardi Legacy. Ξεχωρίσαμε το “Clandestino” που είναι το νέο υποσχόμενο cocktail συνδυάζοντας γεύσεις της τροπικής Κούβας με αρώματα μπαχαρικών.
Το all day spot του John Ασημακόπουλου ξεκίνησε με στόχο να προσφέρει το καλύτερο burger της πόλης συνεχίζει 4 χρόνια μετά να μας εκπλήσσει ευχάριστα, δίνοντας βάση ακόμα και στην πιο μικρή λεπτομέρεια. Αξίζει να σημειωθεί ότι πλέον φιλοξενεί και αρκετές δεξιώσεις προσφέροντας πολλά διαφορετικά είδη finger food.
Kηφισίας 310, Νέο Ψυχικό, 210671 0688, www.310street.gr, Facebook: 310street.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.