- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
![80450-179984.jpeg 80450-179984.jpeg](/images/120x120/3/jpeg/sites/default/files/contributor/80450-179984.jpeg)
![87245-175648.jpg 87245-175648.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/02/03/87245-175648.jpg)
Το «DRY caffe&spuntino» είναι ένα μικρό, ζεστό και φιλόξενο ιταλικού τύπου μπιστρό, που άνοιξε μόλις πριν από λίγες εβδομάδες τις πόρτες του και έχει ήδη κατακτήσει πιστούς θαμώνες.
Στην κάτω πλευρά της πλατείας Κολωνακίου, στην οδό Κουμπάρη, φρέσκες ορχιδέες στολίζουν τα καλυμμένα με κατάλευκο τραπεζομάντιλο τραπεζάκια που απλώνονται στο πεζοδρόμιο.
Στο όμορφο και διακοσμημένο με έργα τέχνης εσωτερικό, το μακρόστενο μπαρ κρύβει τις θορυβώδεις μηχανές του εσπρέσσο που δουλεύουν ασταμάτητα. Ο σεφ, ακριβώς δίπλα, δημιουργεί σε real time διάφορες ιταλικές λιχουδιές, τσιαπατάκια με σαλάμι, μίνι μπριός με προσούτο, μπαγκέτες με μοτσαρέλα και ντομάτα αλλά και γλυκό με μασκαρπόνε σε ποτήρι του μαρτίνι. Η κάβα με τα κρασιά, είναι αρκετά ενημερωμένη με τις ελληνικές ετικέτες να κατέχουν περίοπτη θέση. Ο ιδιοκτήτης μας είπε ότι έμεινε ένα μήνα στο Μιλάνο και επισκέφθηκε περί τα 127 espresso bar και μπιστρό ώστε να φέρει στην Αθήνα τον πιο επιτυχημένο συνδυασμό.
Το DRY caffe & spuntino-που στα ιταλικά σημαίνει σνακ, είναι το μαγαζάκι που ψάχνεις στο Κολωνάκι όταν έχεις μισή ώρα κενό απ΄ το ένα ραντεβού στο άλλο, όταν χρειάζεσαι ένα ήσυχο μέρος να βγάλεις λίγη δουλειά και όταν θες έναν ατμοσφαιρικό χώρο χωρίς πολύ βαβούρα για να πιεις καλό κρασί και να πεις δυο κουβέντες με καλούς φίλους.
Κουμπάρη 5, πλ. Κολωνακίου
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.