- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![77749-156766.jpg 77749-156766.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/10/01/77749-156766.jpg)
Από τις 25 Αυγούστου που άνοιξε το Λεμόνι, κάνει όλους τους περαστικούς στη Σόλωνος και Ασκληπιού γωνία, να λιγουρεύονται αυτό το καινούργιο «φρούτο». Έτσι το λιγουρευτήκαμε κι εμείς ένα βράδυ που η παρέα ήταν μεγάλη και η όρεξη μεγαλύτερη.
Το Λεμόνι μαθαίνω πως ήδη έχει ενθουσιάσει κόσμο με τα τρία καταστήματά του σε Γλυφάδα, Ρόδο και Σπέτσες, ενώ ακούγεται πως σύντομα καταφτάνει σε Περιστέρι και Αγία Παρασκευή. Τούτο εδώ το έχουν δύο νέα παιδιά, ο Γιώργος και ο Παναγιώτης συμμαθητές από το σχολείο και χρόνια κολλητοί. Μαζί τα κάνουν όλα, μαζί είπαν να ανοίξουν και το Λεμόνι, «να τρώει ο κόσμος καλά και ποιοτικά σε ένα ευχάριστο περιβάλλον, με προσιτές τιμές». Και τα κατάφεραν μια χαρά.
Την απολαυστική εκείνη βραδιά «τσιμπήσαμε» ελαφρά: Λαχματζούν, τη γνωστή παραδοσιακή ανατολίτικη λεπτή πίτα με κιμά, διάφορα λαχανικά και μυρωδικά ψημένη στο δικό τους ξυλόφουρνο, που βρίσκεται μέσα στο μαγαζί. Κεμπάπ κοτόπουλο, που συνοδεύεται από τηγανιτές πατάτες, κρεμμύδια, μαϊντανό και τη μυστική γαρνιτούρα «λεμόνι». Ποικιλία από σαλάτες (Caesar's λεμόνι -η οποία μέχρι να τραβήξω μια φωτογραφία τα παιδιά και να ξαναγυρίσω στο τραπέζι είχε εξαφανιστεί-, ταμπουλέ μούρλια, ντάκο κρητικό). Ποικιλία από ορεκτικά (χούμους, μελιτζανοσαλάτα, τυροκαυτερή). Σαλάτα Λεμόνι (μείγμα λαχανικών, πάνω σε στρώση από φύλλα ρόκας και baby σπανάκι, με σος βινεγκρέτ καρότου, φιστίκια Αιγίνης, καρυδόψιχα και κρέμα μπαλσάμικο (6,50). Τέλειο πουγκί ντονέρ (€2,90) και τη μεγάλη μου αδυναμία: το ανεπανάληπτο γιαουρτλού ντονέρ (γύρος ντονέρ, με κόκκινη πικάντικη σάλτσα πάνω σε βάση από δικό τους «πουγκί» και γιαούρτι). Ήταν ένα ποίημα, την ερμηνεία του οποίου καταλαβαίνω μόλις μου λένε ότι ο σεφ έχει καταγωγή από την Ιορδανία.
Στο τέλος ήρθε στο τραπέζι μας η αμαρτία προσωποποιημένη: Μια τεράστια πιατέλα φοβερό πολίτικο εκμέκ με παγωτό καϊμάκι, περιτριγυρισμένο από κομματάκια δροσερού καρπουζιού (από τα τελευταία της σεζόν)...Κολασμένο και αξέχαστο. Ή αξέχαστα κολασμένο.
Μαθαίνω ακόμη πως υπάρχουν και δικές τους νοστιμότατες πίτες (ξεχωρίζει η πίτα Καισαρείας με παστουρμά, ντομάτα και τυρί (€5,90) και πως αν είσαι τυχερός και μένεις στα πέριξ, το Λεμόνι έχει και delivery μέχρι τη 01.00 π. μ.
Ασκληπιού 9, 210 3635204, Ανοιχτά κάθε μέρα από τις 10.30 έως τις 12.00 που κλείνει η κουζίνα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.