Το Nōa Poké είναι το νέο spot για φοβερό χαβανέζικο sushi
To καινούργιο ghost kitchen της Πανόρμου μας πάει Χαβάη
![Το Nōa Poké είναι το νέο spot για φοβερό χαβανέζικο sushi Το Nōa Poké είναι το νέο spot για φοβερό χαβανέζικο sushi](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/12/09/tokyo_a.jpg)
Nōa Poké: χαβανέζικο sushi σε μια ghost kitchen της Πανόρμου
O Alex με την προσήλωση αποφασισμένου Σαμουράι όρθιος μπροστά στο ξύλινο hangiri* απλώνει το καυτό ρύζι ξανά και ξανά μέχρι εκείνο να αποκτήσει την τέλεια υφή. «Το ρύζι είναι εμπειρία» μου λέει. «Πρέπει να το φτιάξεις πολλές φορές για να καταλάβεις τα μυστικά του». Τον πιστεύω μια που ο ίδιος έχει φάει αμέτρητες ποσότητες ρυζιού στη διάρκεια της ζωής του. Μισός από τη Λάρισα (όπου και μεγάλωσε) και μισός από την Taiwan, ο Alex Παπαδούλης πέρασε τα πρωινά των παιδικών του χρόνων τρώγοντας το sushi που του ετοίμαζε η μαμά του. Όταν μεγάλωσε, αποφάσισε να γίνει μάγειρας, τελείωσε τη Le Monde, χτύπησε όλες τις πόρτες των βραβευμένων με αστέρι Michelin εστιατορίων στην Ευρώπη, τελικά έκανε τη θητεία του στις κουζίνες του Λονδίνου και του Άμστερνταμ μέχρι που ήρθε η πανδημία και αναγκάστηκε να γυρίσει στην Αθήνα.
![Alex Παπαδούλης Alex Παπαδούλης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/247104258_124064966670284_7840049597924621208_n.jpg)
Ο Alex είναι γλυκό πλάσμα αλλά ταυτόχρονα έχει ένα πείσμα που τον σπρώχνει συνέχεια μπροστά, θέλει να μάθει τα πάντα, πειραματίζεται ατελείωτα με τις γεύσεις και τελειοποιεί τις τεχνικές που ήδη γνωρίζει. Σπάνιος συνδυασμός. Καταλαβαίνω γιατί ο Άγγελος Διατσίντος βρήκε στο πρόσωπό του τον σεφ που έψαχνε για να αναλάβει το πρώτο του εστιατόριο. Άλλη ενδιαφέρουσα ιστορία ο Άγγελος… Αφού δούλεψε για χρόνια στο εξωτερικό, αποφάσισαν με τη γυναίκα του Κατερίνα Νικολακάκη να επιστρέψουν στα πάτρια εδάφη και να ασχοληθούν με την εστίαση. Σκέφτηκαν ένα εστιατόριο με εξειδίκευση στο χαβανέζικο sushi. Η ιδέα τους ήρθε από τα χρόνια που έμειναν στο Άμστερνταμ, όπου όπως μου λένε οι ίδιοι, γίνεται πανικός με αυτό το είδος κουζίνας. Και κάπως έτσι εδώ και λίγο καιρό σε ένα ήσυχο στενάκι της Πανόρμου γεννήθηκε το Nōa Poké.
![Η ομάδα του Nōa Poké Η ομάδα του Nōa Poké](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/team_and_store.jpg)
Στο Nōa Poké ο Alex και η ομάδα του (ο Δημήτρης Μίχας και η Μαριλένα Γάτσιου) φτιάχνουν καθημερινά τρομερό poké, δηλαδή χαβανέζικο sushi. «Χαρακτηριστικό του Poké είναι το sushi rice και τα ψάρια που μαρινάρονται», λέει ο Alex ενώ ετοιμάζει μία παραγγελία σε έναν πάγκο τόσο αστραφτερό που μπορείς να καθρεφτιστείς πάνω του. Θα βρεις έξι Poké Bowls που το καθένα βγαίνει σε τρία μεγέθη (μικρό, μεσαίο, μεγάλο -για τους πολύ πεινασμένους).
!["California" "California"](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/california_a.jpg)
Εγώ δοκίμασα το ομώνυμο “Noa” με τόνο μαριναρισμένο στη μυστική σάλτσα του Alex, αβοκάντο, πίκλα αγγούρι, kimchi και το υπέροχο ξιδάτο sushi rice για το οποίο ο σεφ πειραματίστηκε εκατοντάδες φορές μέχρι να βρει την ιδανική συνταγή. Μου άρεσε εξίσου πάρα πολύ και το “California” με τρυφερό σολομό, τροπικό μάνγκο, αβοκάντο, κόκκινο λάχανο, sushi rice, γλυκιά σάλτσα chili, πικάντικη μαγιονέζα, τραγανά κρεμμυδάκια και φρέσκο κρεμμύδι. Καταλήγω, όμως, πως το αγαπημένο μου Poké Bowl είναι το Tokyo με τρία διαφορετικά ψάρια (τόνος, σολομός, λαυράκι), χειροποίητη πίκλα καρότου, edamame, αβοκάντο, masago (αυγά καπελάνου, ψάρι είναι αυτό…), furikake (αποξηραμένα φύκια), σάλτσα τζίντζερ - σόγιας, και λάιμ για τη δροσιά. Γενικώς, όλα τα bowls του Nōa καταφέρνουν να διατηρούν τις ισορροπίες ανάμεσα σε όλα τα πλούσια υλικά τους, χαρίζοντας τελικά ένα άκρως γευστικό (μα και πολύ υγιεινό!) αποτέλεσμα που θες να τρως ξανά και ξανά.
![Poke Bowls Poke Bowls](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/tokyo_b.jpg)
Εκτός από τις έτοιμες προτάσεις του καταλόγου, μπορείς να φτιάξεις και το δικό σου Poké Bowl επιλέγοντας τα υλικά της προτίμησής σου. Τις ημέρες των γιορτών θα κάνουν την εμφάνισή τους μερικά έξτρα bowls όχι με ψάρι, αλλά με κρέας αυτή τη φορά. Και τι κρέας! Wagyu, rib eye και τρυφερή πάπια! Τη μέρα που βρέθηκα στο εστιατόριο η μαγειρική ομάδα του Nōa πειραματιζόταν πάνω στα συγκεκριμένα πιάτα, οπότε είχα την ευκαιρία να τα δοκιμάσω. Θα πω μόνο ότι το ίδιο αξίζει να κάνετε κι εσείς.
![Τα Poké Bowls του Nōa Τα Poké Bowls του Nōa](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/poke_bowls.jpg)
Το Nōa Poké είναι ένα Ghost Kitchen εστιατόριο, πράγμα που σημαίνει ότι λειτουργεί μόνο με delivery (μέσω όλων των delivery apps: Wolt, efood, Box και Rocket) και take away. Στις 18 και 19 Δεκεμβρίου, όμως, το Nōa Poké θα εμφανιστεί και ως pop up store μέσα στο KICK της Κυψέλης (Σποράδων 26). Ραντεβού (και) εκεί!
*Ξύλινο, στρογγυλό και ρηχό σκεύος που χρησιμοποιείται στην παρασκευή ρυζιού για sushi.
Κονοπισοπούλου 27, Πανόρμου, 211 4187250, Fb: NoaPoke, Instagram: noapoke
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.