![114824-667199.jpg 114824-667199.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114824-667199.jpg)
![Στο Diego για comfort food κάτω από τα πλατάνια Στο Diego για comfort food κάτω από τα πλατάνια](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/07/23/diego_2.jpg)
Στο Diego στο Μαρούσι θα βρεις υπέροχη πίτσα, ακαταμάχητα burgers και δροσερά cocktails στη σκιά των πλατανιών
Πάνω ακριβώς στην πλατεία Αμαρουσίου, το Diego δεν έχει πολύ καιρό που άνοιξε τον ολόδροσο κήπο του. Ξύλινα τραπέζια, καναπέδες, μαξιλάρια, ψάθινα φωτιστικά, λεπτομέρειες που συνθέτουν μια boho ατμόσφαιρα, ικανή να σε μεταφέρει στα καλοκαίρια της Καραϊβικής. Εδώ, κάτω από την παχιά σκιά των πανύψηλων πλατανιών και δίπλα σε ένα εξωτικό bar, θα έρθεις για να δοκιμάσεις νόστιμα πιάτα, δροσερά cocktails, μα κυρίως για να ζήσεις εκείνη την απαράμιλλη καλοκαιρινή ραστώνη…
![O κήπος του Diego στο Μαρούσι O κήπος του Diego στο Μαρούσι](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/diego_3.jpg)
![diego_7.jpg diego_7.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/diego_7.jpg)
Η μέρα στον κήπο του Diego ξεκινά από νωρίς το πρωί με υπέροχο καφέ, αλλά όσο προχωράει τόσο τα πράγματα γίνονται πιο ενδιαφέροντα… Το μεσημεράκι, ας πούμε, είναι η ώρα για μια πληθωρική Cobb Salad με αβοκάντο, blue cheese, καπνιστή γαλοπούλα και σέλερι ή για μια λαχταριστή quesadilla που θα απολαύσεις παρέα με μια draught μπίρα ή ένα aperitivo. Μήπως, όμως, προτιμάς μια pinsa romana peperone με τραγανή ζύμη; Τι θα έλεγες για ένα χειροποίητο Pasadena Cheeseburger -δηλαδή το κλασικό cheeseburger, όπως ακριβώς το δημιούργησε τυχαία ο Lionel Sternberger το 1926- με ζουμερό μπιφτέκι από 100% βοδινό κρέας, τραγανές πίκλες, λιωμένο cheddar και φρέσκιες τηγανιτές πατάτες; Το all day menu στο Diego αγαπά τις comfort γεύσεις κι έτσι παρότι περιορισμένο σε έκταση, καταφέρνει να καλύψει όλα τα γούστα (μια που ποτέ κανείς δεν είπε «όχι» σε μια αχνιστή πίτσα ή σε ένα ολόσωστο burger…).
![O κήπος του Diego στο Μαρούσι O κήπος του Diego στο Μαρούσι](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/diego_9.jpg)
![Στο Diego θα πιεις φοβερά cocktails Στο Diego θα πιεις φοβερά cocktails](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/diego_8.jpg)
Στα αλήθεια, όμως, η μεγάλη γοητεία του Diego ξεδιπλώνεται το βράδυ, τότε που τα ρομαντικά φωτάκια ανάβουν την ίδια στιγμή με τα αστέρια πάνω από το κεφάλι σου, τα πλατάνια χαρίζουν απλόχερα τη δροσιά τους και οι μουσικές σε ταξιδεύουν μακριά… Αυτή είναι η ιδανική στιγμή για να εξερευνήσεις την άκρως ενδιαφέρουσα cocktail list που έχει την υπογραφή του Ray και τον εξωτισμό τροπικών καλοκαιριών. Ξεκίνα με το best seller cocktail που ακούει στο όνομα “Save the Peach”, συνέχισε με την πάντα καλοδεχούμενη Paloma και κλείσε τη βραδιά με μια παγωμένη Margarita ή ένα επιβλητικό Negroni, αν προτιμάς… Να που τελικά τα καλοκαίρια της Αθήνας πού και πού αποδεικνύονται ακαταμάχητα…
Περικλέους 1, Μαρούσι, 210 6146686, Facebook: @diegomarousi, Instagram: @diegomarousi
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.