- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![65784-132583.jpg 65784-132583.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/04/22/65784-132583.jpg)
Είναι 10 το πρωί και στη Σταδίου γίνεται πανικός. Πεζοί πηγαινοέρχονται όλο νεύρο, κορναρίσματα στη διαπασών. Όμως εγώ ξέρω που πάω…Να εδώ πρέπει να κάνω αριστερά και θα αλλάξουν όλα. Μπαίνω σε μια αυλή, βλέπω πράσινο παντού, ψηλά δέντρα, η απόλυτη ησυχία μ’ αφήνει να ακούσω ένα κοτσύφι που λέει τα δικά του. Όχι δεν είμαι σε άλλο πλανήτη. Είμαι στην πλατεία Κλαυθμώνος και μυρίζω την άνοιξη στον κήπο του Black Duck.
Το 1833 εδώ ήταν ο κήπος του παλαιού Παλατιού (το σπίτι του Σταματίου Δεκόζη Βούρου, όπου σήμερα βρίσκεται το Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών), ο πρώτος δημόσιος κήπος της πρωτεύουσας. Ξεκινούσε από την πλατεία Κλαυθμώνος και έφτανε μέχρι την πλατεία Κολοκοτρώνη. Μάλιστα, πριν ο Όθωνας πάρει την Αμαλία και μετακομίσουν στο Σύνταγμα, εκείνη πρόλαβε να φυτέψει στην προσωρινή τους κατοικία έναν φοίνικα που υπάρχει μέχρι και σήμερα.
Ο κήπος του Μουσείου της Πόλεως των Αθηνών, αποτελεί ένα μικρό μόνο κομμάτι του μεγάλου εκείνου κήπου, αλλά δεν παύει να αποτελεί μια όαση (κλισέ αλλά αλήθεια) στην καρδιά της πόλης. Το Black Duck Garden- Athens City Museum Bistrot, μας δέχεται από τώρα και για όλο το καλοκαίρι σε αυτόν τον κήπο.
Εκτός από τη χαλαρή ατμόσφαιρα (όλος ο χώρος είναι διαμορφωμένος από σκηνογράφο έτσι ώστε να σε κάνει να νιώθεις σαν το σπίτι σου) και την περιποίηση (τους σερβιτόρους εδώ τους λένε περιποιητές), θα απολαύσεις και μούρλια μεσογειακή κουζίνα από τον σεφ Νίκο Λουλούμαρη.
Το μενού έχει ορεκτικά (στα συν το ραγού από λουκάνικο αγριογούρουνου και τα αυγά Benedict), σαλάτες και αρκετά κυρίως πιάτα. Εμείς δοκιμάσαμε, σαλάτα με απάκι από κοτόπουλο σε vinaigrette μελιού (€10), κοτόπουλο φιλέτο γεμιστό με λαχανικά και προσούτο, με συνοδεία πουρέ αρακά και σάλτσα από σιναπόσπορο (€13,50), ζεστό σουφλέ πορτοκαλιού με παγωτό βανίλια (τέλειο), πειραγμένο Cheesecake (μπισκότο με λεμόνι και μαστίχα, κρέμα γιαουρτιού και βατραχάκια μελιού), ενώ προσεχώς αναμένονται και τα μανιτάρια με καπνιστό χέλι Χαλκιδικής, δροσουλίτες, άγρια σπαράγγια και ελαιόλαδο. Να σημειωθεί ότι τα cookies που έρχονται κερασμένα μαζί με τον καφέ, φτιάχνονται όπως και όλα τα άλλα επιτόπου. Επίσης το Black Duck φημίζεται για τον κατάλογο των κρασιών του, θα βρείτε πολλές ετικέτες καλών ελληνικών κρασιών σε καλές τιμές.
Οι ήχοι της κλασικής μουσικής, της jazz, ethnic και της καλής ελληνικής μουσικής, τα έργα τέχνης (παλαιών και νεότερων ζωγράφων, όπως του Μόραλη, του Γκίκα κ.α), οι εκθέσεις, οι εκδηλώσεις και οι παρουσιάσεις που γίνονται συνεχώς, μεταμορφώνουν το Black Duck σε μια όμορφη όσο και δραστήρια πολιτιστική γωνιά. Σε συνδυασμό και με την όμορφη αυλή του, φέρνουν κυριολεκτικά την άνοιξη.
Χρήστου Λαδά 9α, πλατεία Καρύτση, τηλ. 210 3234760, Δευτέρα-Πέμπτη:09.00-02.00, Παρασκευή: 09.00-03.00, Σάββατο: 09.00-04.00, Κυριακή: 17.30-02.00
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.