![5993-13808.jpg 5993-13808.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/05/04/5993-13808_0.jpg)
Ζεστούλες με μποφόρια, πραγματικά, ψυχολογικά και οικονομικά. Ψάχνουμε με μια φίλη στην περιοχή του κέντρου και ανάμεσα στα γραφεία μας το κοντινότερο, απλούστερο και πιο φιλικό μέρος για να πιούμε μια μπίρα, να τσιμπήσουμε και να τα πούμε. Ελκυστικότερο για μας αποδεικνύεται το Food Company – γωνία Μπενάκη και Μεταξά το ραντεβού μας. Το γνωστό resto έχει κατηφορίσει από το Κολωνάκι εδώ και κάμποσο καιρό, ίσως για περισσότερο χώρο. Τραπεζάκια μέσα-έξω, μεταξύ καφενείου και ταβερνείου το ντεκόρ, τόσο ανεπιτήδευτο που πας όπως είσαι, το ίδιο ανεπιτήδευτος κι εσύ. Στα τζάμια της βιτρίνας γραμμένα φαγητά που σου ανοίγουν την όρεξη. Κόσμος πολύς από γραφεία, από τη γειτονιά, από αλλού, από παντού. Στη μέση του χώρου ψυγείο σε σχήμα «Γ» που εκτελεί χρέη πάσου και βιτρίνας των φαγητών. Στον πάγκο νερό σε κανάτες, μαζί με καθαρά ποτήρια. Μπαίνουμε, χαζεύουμε την πλούσια σε ποικιλία βιτρίνα, παραγγέλνουμε, δείχνουμε πού καθόμαστε, βάζουμε και τα νερά με τα χεράκια μας και είμαστε έτοιμες: σε λιγότερο από 2 λεπτάκια απολαμβάνουμε.
Το Food Company έχει ένα μεγάλο πλούσιο καθημερινό κατάλογο που ο καθένας βρίσκει κάτι του γούστου του. Από multi-ethnic πιάτα με γεύσεις Ανατολής - Μεσογείου μέχρι Tex-Mex περνάνε καθημερινά από τη βιτρίνα του. Θα βρεις σαλάτες –salads combos και super salads– 24 στον αριθμό, από € 4,50 ως € 6,50. Ενδεικτικά αναφέρω για να πάρεις μυρωδιά: ρεβιθοσαλάτα (ρεβίθια, φρέσκα μανιτάρια, δυόσμος, άνηθος, κρεμμύδια), oriental salad (ρυζοσαλάτα με γαρίδες, κινέζικη σαλάτα με noodles) ή French salad (φριζέ, ρόκα, μπέικον, καρύδια, κατσικίσιο τυρί με βινεγκρέτ βατόμουρου). Στα ζυμαρικά το Food Company έχει μια αδυναμία, γι’ αυτό σου προσφέρει εννιά διαφορετικές μακαρονάδες, που σκίζουν όλες.
Μπορείς ακόμα να διαλέξεις από τα Barbara’s special, δηλαδή γκουρμεδιές με άποψη σε super τιμές, όπως: χοιρινά κεφτεδάκια με σουσάμι και τζίντζερ σε γλυκόξινη σάλτσα ή φρέσκο σολομό με μανιτάρια shitake και lemongrass που συνοδεύονται είτε από Noodless είτε από ρύζι ή πουρέ ή πατάτες φούρνου. Και επιπλέον υπάρχουν τα meal combos, που σε πάνε βόλτες στις διεθνείς κουζίνες όπως Louisiana (χοιρινό bbq με coleslaw και πατατοσαλάτα), Californian (μπούτι γαλοπούλας ψημένο με μπέικον και σάλτσα, πουρέ, βραστά λαχανικά και cranberry sauce). Από γλυκά δεν θα μείνεις καθόλου παραπονεμένος: cheese cake με σος βατόμουρο, chocolate cake, tiramisu ή carrot cake που διατίθενται και ολόκληρα (12 τεμαχίων). Από το F.C. παραγγέλνεις τηλεφωνικώς στο 210 3301.777 ή «ιντερνετικώς» στο www.bfoodcompany.gr και τσουπ στο σπίτι ή στο γραφείο. Τιμές € 10-15/άτομο.
FOOD COMPANY: Εμ. Μπενάκη 63-65, Εξάρχεια, 210 3805.004
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.