2Μαζί, ένα εξαιρετικό εστιατόριο με τέλεια αυλή
Και υψηλή γαστρονομία σε value for money τιμές
![2-anoigma.jpg 2-anoigma.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/06/25/2-anoigma.jpg)
Η αυλή του 2Μαζί μοιάζει το ιδανικό σημείο για ένα μεσημεριανό διάλειμμα ή ένα ρομαντικό δείπνο τις καυτές μέρες του καλοκαιριού
Κάθε φορά που ανεβαίνω την οδό Νίκης κρυφοκοιτάζω την αυλή του 2Μαζί. Ψάθινα καπέλα-φωτιστικά, λεμονιές και βασιλικοί που χαρίζουν το άρωμά τους στους περαστικούς και εκείνες οι υπέροχες λευκές φερ φορζέ καρέκλες που για εμένα σημαίνουν μόνο ένα πράγμα: καλοκαίρι. Μοιάζει το ιδανικό σημείο για ένα μεσημεριανό διάλειμμα ή ένα ρομαντικό δείπνο τις καυτές μέρες του καλοκαιριού. Και είναι.
![thumbnail_75d_2365.jpg thumbnail_75d_2365.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_75d_2365.jpg)
Δεν είναι πολλά τα αθηναϊκά εστιατόρια που έχουν το επίπεδο της κουζίνας του 2Μαζί. Ξεκάθαρες γεύσεις, ολοφάνερη δημιουργία, υψηλή γαστρονομία που συνεχίζει στο ίδιο επίπεδο τα 11 τελευταία χρόνια, από τότε δηλαδή που ο Ηλίας Γώγος άνοιξε το 2Μαζί με συνοδοιπόρο –τότε- τον Γιάννη Μπαξεβάνη. Καθόλου τυχαίο λοιπόν που τις δύο τελευταίες χρονιές ο οδηγός Michelin φροντίζει να απονέμει σε αυτό το τόσο αξιόλογο εστιατόριο το βραβείο “Michelin Plate”, ένα βραβείο που απονέμεται στα εστιατόρια εκείνα που δεν βραβεύθηκαν με αστέρι Michelin ή Bib Gourmand, καταφέρνουν όμως και ξεχωρίζουν με κάποιο τρόπο.
![thumbnail_dsc2446.jpg thumbnail_dsc2446.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_dsc2446.jpg)
Αυτό που εγώ ξεχωρίζω στο 2Μαζί ωστόσο, δεν είναι η χαριτωμένη αυλή ή οι –πράγματι εμπνευσμένες- γεύσεις του. Αυτό που εκτιμώ είναι ότι προσφέρει δύο μενού degustation σε τιμές που δύσκολα μπορεί να πετύχει κανείς σε αυτό το επίπεδο κουζίνας. Το πρώτο μενού γευσιγνωσίας περιλαμβάνει 6 πιάτα (με €55/άτομο), ενώ το δεύτερο 8 πιάτα (με €70 άτομο). Προτίμησα το πρώτο και με μεγάλη χαρά διαπίστωσα ότι κάλυπτε ένα αντιπροσωπευτικό μέρος του μενού, καθώς πρόσφερε πιάτα που ήδη μου είχαν τραβήξει την προσοχή.
![thumbnail_dsc2431-1.jpg thumbnail_dsc2431-1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_dsc2431-1.jpg)
Ξεκινήσαμε με μια σαλάτα από baby σπανάκι με τραγανά φύλλα, σταφύλια, αφρό χαλούμι και βινεγκρέτ άνηθου, ολόδροση και γευστική. Συνεχίσαμε το λαβράκι μαρινέ, αγγούρι, λάδι σταφυλιού και κρέμα πεπόνι, ελαφρύ και πεντανόστιμο, ένα εκπληκτικό πιάτο. Σειρά είχε η τσιπούρα με μανιτάρια, αφρό μοβ κουνουπιδιού, ντομάτα με αρωματικά βότανα και τα μοσχαρίσια μάγουλα με αφρό πατάτας και χαβιάρι κόκκινης πιπεριάς. Αλλά την παράσταση έκλεψε σίγουρα η φραγκόκοτα με parsnip (ή αλλιώς παστινάκη), πουρέ καλαμπόκι, τουίλ γραβιέρας και σάλτσα λεμονοθύμαρο, ένα αρωματικό πιάτο με απόλυτη γευστική ισορροπία. Κλείσαμε με τις καραμελωμένες μπανάνες με μαρμελάδα γάλα, καραμέλα βουτύρου και παγωτό μπανάνα καραμέλα και αυτή την αίσθηση χορτάτης ικανοποίησης που ακολουθεί κάθε καλό δείπνο.
![thumbnail_75d_2275-copy.jpg thumbnail_75d_2275-copy.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_75d_2275-copy.jpg)
Να πω επίσης ότι το νεοκλασικό κτίριο που μοιράζεται την αυλή του 2Μαζί μόλις άνοιξε τις πόρτες του για να φιλοξενήσει κάθε ταξιδιώτη και (γιατί όχι;) Αθηναίο, στις υπερπολυτελείς και πλήρως ανακαινισμένες σουίτες του, ενώ στο ίδιο κτίριο υπάρχει η δυνατότητα φιλοξενίας και ενός private dinner.
Το 2Μαζί είναι σίγουρα μια από τις καλύτερες επιλογές ενός λάτρη της γαστρονομίας και αυτό γίνεται ξεκάθαρα αντιληπτό από τη φιλοσοφία του, που συνοψίζεται πάνω στο μενού: «Η κουζίνα μας δεν είναι απλά ένας κατάλογος ή μια επίδειξη τεχνικών ικανοτήτων με τη χρήση διαφόρων συστατικών. Είναι η ιστορία μας αναμεμειγμένη με ιδέες και τεχνικές διαφόρων πολιτισμών. Άλλωστε αυτό δεν είναι το μαγείρεμα;»
![thumbnail_75d_2338.jpg thumbnail_75d_2338.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_75d_2338.jpg)
Νίκης 46β, Σύνταγμα, 2103222839, Fb: @2maziRestaurant
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.