- CITY GUIDE
- PODCAST
-
29°
Πήγαμε σε τρία από τα καλύτερα ινδικά εστιατόρια της Αθήνας: ορίτζιναλ, καυτερά και οικονομικά
Η ποιότητα είναι άψογη και οι τιμές μια χαρά
![Red Elephant Red Elephant](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/06/26/img_6812.jpg)
Τα ινδικά εστιατόρια είναι όπως οι οδοντογιατροί: όλοι έχουμε από έναν, κι ο δικός μας είναι ο καλύτερος. Αν και οι οδοντογιατροί επίσης είναι στην ίδια κατηγορία με τις ξένες σειρές (=όλοι βλέπουμε την καλύτερη σειρά, και εννοούμε να την κάνουμε κλύσμα σε όλους τους υπόλοιπους, «ααααα, άμα δεν βλέπεις το Χ, δεν βλέπεις τίποτε!», είτε τους έχουμε πασάρει ήδη τον οδοντογιατρό μας είτε όχι…).
![Red Elephant Red Elephant](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_6837.jpg)
Πού ήμασταν; Στα ινδικά εστιατόρια. Στα οποία δεν έχω εξπερτίζ, ποτέ μου δεν πήγα στην Ινδία, οι Ινδοί ταξιτζήδες μου λένε ότι είναι μια υπέροχη χώρα με εκατό οικογένειες πάμπλουτες και χιλιάδες άλλες πάρα-πάρα-πάρα πολύ φτωχές, στις οποίες δεν φτάνει δεκάρα από το χρήμα, και εννοείται κάτι μου θυμίζει αυτό (όχι την Ελβετία…). Επίσης, επειδή είδα πέντε-δέκα ταινίες Μπόλιγουντ, το Νέτφλιξ με έχει κατατάξει στην ελίτ κατηγορία θεατών που απολαμβάνει ινδικές κωμωδίες και μπλοκμπάστερ με τον Δη Ροκ: μου βγάζει συνέχεια ακριβώς αυτά τα δύο είδη, και ναι μεν ο Ντουαίην Τζόνσον (=Ροκ) μπορεί να βρει εκατομμύρια για να πρωταγωνιστήσει σε οποιαδήποτε μπούρδα του κατέβει στο κεφάλι επειδή είναι Θεός, από την άλλη οι ινδικές κωμωδίες δεν είναι πάντα πετυχημένες ούτε είναι πάντα κωμωδίες.
![Red Elephant Red Elephant](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/gia-print-red-elephan-img_6833.jpg)
Ωραία. Το καλύτερο ή μάλλον το αγαπημένο μου ινδικό εστιατόριο είναι το «Red Elephant»: όλα τα πιάτα είναι καταπληκτικά, τα κοτόπουλα (tikka, biryani, masala, curry κ.λπ.) είναι αριστουργήματα. Υπάρχει ένα τέλειο, μεγάλο πιάτο με ανάμικτα κρεατικά για δύο άτομα που όμως φτάνει για τέσσερα. Όλες οι σαλάτες είναι σούπερ, όπως και τα chutney, τα poppadum, το κάρι λαχανικών, η γιαουρτένια riata… και τα επίσης γιαουρτένια γιαουρτο-σέικ (κατά το μιλκ σέικ) με γεύση μάνγκο ή άλλων εξωτικών φρούτων που μπορείς να τα πιεις πριν ή μετά το φαγητό, αντί για επιδόρπιο.
![Indian Haveli Indian Haveli](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/dsc_3922.jpg)
Μπήκα στο Ίντερνετ και όλοι συζητάνε για το αν είναι καθαρά ή όχι τα ινδικά εστιατόρια, δεν με απασχολεί τρελά το θέμα –μόνο στο βαθμό που κάθε εστιατόριο καλό είναι να πλένεται τακτικά– αλλά το «Red Elephant» είναι πεντακάθαρο, αστράφτει κυριολεκτικά. Η διακόσμηση είναι χαρούμενη, ανεβαστική, με μια παιδική αίσθηση της Ινδίας: η Ινδία όπως τη βλέπει ένα ευτυχισμένο παιδί με υψηλή αισθητική. Υπάρχουν οι απαραίτητες τοιχογραφίες, ο κόκκινος ελέφαντας με το αγαθό βλέμμα, τα κόκκινα και χρυσά διακοσμητικά στοιχεία, όλα αρμονικά και καλόγουστα… Κυρίως το “Red Elephant” είναι ζεστό, κόζι, φιλικό, αγαπησιάρικο, με εξαιρετικό σέρβις και χαμογελαστές κοπέλες. Όσους έστειλα εκεί, έμειναν ενθουσιασμένοι, ακόμα και οι ζόρικοι/βίγκαν. Έχει ανοίξει «παράρτημα» ακριβώς απέναντι τελευταία, για να μπορεί να ανταποκρίνεται στη ζήτηση…
![Indian Haveli Indian Haveli](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1-copy.jpg)
Ένας Ινδός ταξιτζής, λοιπόν, μου σύστησε το «Indian Haveli» στις Στήλες του Ολυμπίου Διός. Όπως το «Red Elephant» έτσι και το «Indian Haveli», που μοιάζει με ινδικό αρχοντικό, έχει πολλούς Ινδούς και Πακιστανούς πελάτες, τους οποίους σίγουρα δεν έχω στείλει εγώ… Γενικά είναι θετικό σε ένα (έθνικ) εστιατόριο να βλέπεις ότι το αγαπάει η πατρίδα του. Το «Indian Haveli» είναι κι αυτό όμορφο, πιο παραδοσιακό στη διακόσμηση, με διάφορα σύμβολα στους τοίχους που μπορείς να τα χαζεύεις όσο ξε-καίγεσαι, αν σου αρέσουν τα καυτερά (σόρι, αλλά αν δεν σου αρέσουν, κακώς πηγαίνεις σε ινδικά εστιατόρια). Το κοτόπουλο korma κι εδώ τα σπάει, σημειώνω τα διάφορα πιάτα σε χαρτοπετσέτες για να τα θυμάμαι και μετά χάνω τις χαρτοπετσέτες, το θέμα είναι πως όλοι έμειναν ευχαριστημένοι, ακόμα και κάποιος που δεν συμπαθεί το ινδικό φαγητό και δεν βλέπει ξένες σειρές (ώρα είναι να μας πει ότι δεν έχει ούτε αγαπημένο του οδοντογιατρό να μας συστήσει…).
![Indian Haveli Indian Haveli](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/69.jpg)
Το «Royal Indian Chef» επίσης το αγαπούν οι Ινδοί και Πακιστανοί της Αθήνας, και λόγω τοποθεσίας είναι σχεδόν πάντα γεμάτο. Και εδώ τα πατροπαράδοτα ινδικά πιάτα είναι άψογα, στον πάνω όροφο μάλιστα έχει τηλεόραση που δείχνει ινδικές ταινίες, ή και σειρές, που μοιάζουν πάρα πολύ με τα δικά μας καθημερινά σίριαλ, στο πιο μπιχλιμπιδωτό. Το «Royal Indian Chef» έχει έναν αέρα πιο βασιλικό, μην τρομάξετε που απέξω μοιάζει λίγο σαν τουριστο-παγίδα – η ποιότητα είναι άψογη και οι τιμές μια χαρά.
![Royal Indian Chef Royal Indian Chef](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/25552349_1760766654229371_6145211797655686532_n.jpg)
Το ινδικό γενικά είναι οικονομικό φαγητό, και τα τρία εστιατόρια εδώ έχουν καλές τιμές. Τα συστήνω, και να δείτε οπωσδήποτε την πρώτη σεζόν του «Shameless»… κι όποιος χρειάζεται οδοντογιατρό, έχω τον καλυτερότερο.
![Royal Indian Chef Royal Indian Chef](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/22688055_1738916226414414_8959863893578592561_n.jpg)
Red Elephant, Λαρίσης 42, Αμπελόκηποι, 2106924421
Indian Haveli, Συγγρού 12, 2109244522
Royal Indian Chef, Συγγρού 9, 2109233585, 2109216503
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Όλα τα φαγητά ένα ταξίδι στην ευλογημένη γη της Μεσσηνίας
Η τέλεια καλοκαιρινή επιλογή για φαγητό µετά τη θάλασσα
Γεύσεις που δεν θα βρεις εύκολα αλλού και που σίγουρα θα θυµάσαι για καιρό.
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.