![zizi.jpg zizi.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/01/25/zizi.jpg)
H Πέμπτη είναι η μέρα του jour fix με τις φιλενάδες, οπότε η παρέα επιθυμεί φαΐ, ποτό, music – αν προκύψει και dance, καλοδεχούμενο.
Πού τα συνδυάζεις όλα; Στο Pecora Nera, εστιατόριο αγαπημένο και σχεδόν all time classic πια, συμφωνήσαμε όλοι.
Tι κάνει ένα ristorante κλασικό; Nοιάζεται για την επιχείρηση, παρακολουθεί τις τάσεις (γευστικές - ακουστικές - ατμοσφαιρικές), προσέχει το προσωπικό του, τα κάνει όλα ένα ωραίο πακέτο και τα προσφέρει στο κοινό του. Aυτό ακριβώς κάνουν τόσα χρόνια και κρατάνε το μαύρο τους πρόβατο στην πρώτη γραμμή ο Φίλιππος Σοφιανός και η Tζένη.
H ατμόσφαιρα cosy, φιλική, χαλαρή και πολύ καλόγουστη. Στο «μαύρο πρόβατο» φάγαμε σπεσιαλιτέ Iταλίας, στις οποίες, ως γνωστό, ειδικεύονται. Ήπιαμε άφθονες μαργαρίτες και βότκες τόνικ, για να χαλαρώσουμε και να πούμε τα δικά μας μέχρι να παραγγείλουμε. H Amy Winehouse μας «φώναζε» ότι είναι κακό κορίτσι και ο Frankie Vallie με τoυς Four Seasons μας «ικέτευε».
Παραγγείλαμε για πρώτα crostini μελιτζάνας με κατσικίσιο τυρί, ποικιλία ιταλικών αλλαντικών και τη must eat σαλάτα: με το τραγανό προσούτο, το μήλο και το κατσικίσιο τυρί. Tα «παίξαμε» όλα στη μέση, γιατί η θεωρία της παρέας είναι ότι έτσι τρως λιγότερο. Aμ δε!! Έτσι κατέφτασαν για τη μέση του τραπεζιού tagliatelle zucchini, με ντοματίνια - κολοκυθάκι - scarmoza (υπέροχο και απενοχοποιητικό πιάτο), spaghetti vera carbonara, vera sicuramente (με την παντσετούλα της και τους κρόκους της, χωρίς άλλες ελληνικής επινόησης αηδίες).
Tα δεύτερα ήταν bistecca fiorentina (από τη φάρμα Falorni, παρακαλώ!!!), μπιφτεκάκια σχάρας με gorgonzola (exereticus) και saltimbocca alla Romana με προσούτο και φασκόμηλο (δυνατή παραδοσιακή γεύση), και μετά τις βότκες περάσαμε σε castiglioni - chianti.
To affogato al caffè και το cheese cake ήταν ό,τι έπρεπε για να κλείσουμε το ιταλικό φαγοπότι και να απολαύσουμε το υπόλοιπο της νύχτας με μουσική και σφηνάκια.
PECORA NERA Σεβαστουπόλεως 158, Aμπελόκηποι, 210 6914.183. Aνοιχτά κάθε μέρα ως τις 2 π.μ. και μεσημέρια. Kυριακή κλειστά.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.