Τα Μπακαλιαράκια του Δαμίγου είναι η πιο παλιά ταβέρνα της Αθήνας
Από το 1864 στην καρδιά της Πλάκας έχει σερβίρει κόσμο και ντουνιά!
Η υπόγεια ταβέρνα του Δαμίγου, γνωστή και ως «Τα μπακαλιαράκια», βρίσκεται στην οδό Κυδαθηναίων 41 και είναι η πιο παλιά εν ζωή ταβέρνα της Αθήνας. Το έτος ιδρύσεώς της είναι το 1864 και όπως μας αφηγείται η Μάρη (Μαρουλία) Δαμίγου, η ταβέρνα έχει περάσει στα χέρια της τέταρτης γενιάς:
«Ο παππούς μου Γιώργος Δαμίγος (1902-1987) ήρθε στην Αθήνα από τη Σαντορίνη και το 1925 παντρεύτηκε τη γιαγιά μου Μαρουλία Καραμαλέγκου που καταγόταν και αυτή από τη Σαντορίνη. Η οικογένειά της ήταν οι πρώτοι ιδιοκτήτες της ταβέρνας, αλλά ο παππούς μου ήταν αυτός που την έκανε ξακουστή. Έχουν περάσει από εδώ υπουργοί, βουλευτές, καλλιτέχνες, κόσμος και ντουνιάς!».
Πραγματικά στο ναό της ελληνικής ταβέρνας –ο Μάνος Κατράκης είχε πει: «εδώ δεν ερχόμαστε για να φάμε μπακαλιάρο, ερχόμαστε για να προσκυνήσουμε»- στο υπόγειο του Δαμίγου, μόλις κατέβεις τα πέτρινα απότομα σκαλοπάτια βρίσκεσαι σ’ ένα περιβάλλον που σε ταξιδεύει σ’ άλλες εποχές. Ο χώρος είναι τρεις μικρές αίθουσες, που ενώνονται με δυο στενούς διαδρόμους. Τα ξύλινα βαρέλια, η πεντακάθαρη ψησταριά όπου μπροστά σου τηγανίζονται τα περίφημα μπακαλιαράκια, οι φωτογραφίες στους τοίχους που απεικονίζουν τον Γιώργο Δαμίγο να βραβεύεται για τη ρετσίνα του –ήταν η εποχή που η ρετσίνα δοξαζόταν-, τα «χρυσά βραβεία μετά διπλώματος» για την «άριστην ποιότητα του οίνου» ή για τον «λαμπρόν διάκοσμον», τα σκίτσα ξένων δημοσιογράφων, η φωτογραφία με το αγέρωχο βλέμμα της γιαγιάς Μαρουλίας και φυσικά η παλιά μαρμάρινη κολώνα που στηρίζει το ταβάνι της κυρίας αίθουσας, δημιουργούν ένα εντυπωσιακό σκηνικό.
«Με την αδελφή μου τη Βασιλική περάσαμε τα παιδικά μας χρόνια στα πόδια του παππού και του μπαμπά –πηγαίναμε στο 1ο Γυμνάσιο Θηλέων της Πλάκας- και πού μας έχανες πού μας έβρισκες, ερχόμασταν εδώ για να δούμε τους αστέρες του κινηματογράφου που σύχναζαν από παλιά στην ταβέρνα μας. Ένας από αυτούς ήταν και ο Ορέστης Μακρής, δεύτερος ξάδερφος του παππού και μάλιστα κάποιες σκηνές του “Μεθύστακα” έχουν γυριστεί μέσα στα Μπακαλιαράκια.
»Κι άλλοι ηθοποιοί αγαπούσαν την ταβέρνα του Δαμίγου μεταξύ αυτών ο Μάνος Κατράκης, ο Νίκος Κούνδουρος, η Δέσπω Διαμαντίδου, ο Αλέκος Αλεξανδράκης, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ, η Τζένη Ρουσσέα, ο Αλέκος Τζαννετάκος, η Ζωζώ Σαπουντζάκη και άλλοι. Θυμάμαι τον παππού μου μαζί με τον ξάδελφο του Ορέστη Μακρή και τους φίλους τους να μην χάνουν ευκαιρία, με τη συνοδεία κιθάρας και μαντολίνου να τραγουδούν και να γλεντούν. Την ιδέα για τον τίτλο της ταβέρνας, αλλά και για το φαγητό της, ήταν του παππού που ήθελε να διαφοροποιηθεί από τις υπόλοιπες κλασικές ταβέρνες της περιοχής και έτσι σκέφτηκε να σερβίρει ως σπεσιαλιτέ τον μπακαλιάρο». Περισσότερα.
*Για την ταβέρνα Κληματαριά διαβάστε εδώ.
**Για την αθηναϊκή ταβέρνα διαβάστε εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.