![italus-anoigma.jpg italus-anoigma.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/11/28/italus-anoigma.jpg)
Άνοιξε το καλοκαίρι και έφερε την Ιταλία στις γειτονιές της Καλλιθέας. Ο χώρος μακρόστενος, ντιζαϊνάτος, υπέροχος. Πάνω από την ανοιχτή κουζίνα κρέμονται δεκάδες άσπρα φλιτζάνια, δίπλα ο τελευταίας τεχνολογίας φούρνος ξεφουρνίζει κάθε λίγα λεπτά πιτσάκια, panini και βουτυρένια κρουασάν, αριστερά μια προθήκη με ολοστρόγγυλα σοκολατάκια επιβεβαιώνει ότι βρίσκεσαι στο σωστό μέρος. Αναπαυτικές πολυθρόνες, ξύλινα τραπέζια, στο βάθος ένα δωμάτιο που μοιάζει με κήπο, είναι ο ακάλυπτος της πολυκατοικίας και έχει διαμορφωθεί σε χώρο καπνιστών.
![photo-02-11-2017-21-50-12.jpg photo-02-11-2017-21-50-12.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-50-12.jpg)
![photo-02-11-2017-21-48-40.jpg photo-02-11-2017-21-48-40.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-48-40.jpg)
Διαλέγω μια όμορφη γωνιά, δίπλα στη μεγάλη βιβλιοθήκη. Χαλαρώνω μέσα στη ζεστή, γλυκιά ατμόσφαιρα και την απαλή μουσική, ξεχνώντας παντελώς ότι έξω βρέχει μανιωδώς. Μέχρι το Italus με έφεραν οι φήμες που λένε ότι εδώ σου σερβίρουν τον καφέ μέσα σε μπισκοτένιο φλιτζανάκι. Και είναι αλήθεια! Ο cappuccino μου έρχεται καυτός μέσα στο ειδικό φλιτζανάκι από χωνάκι παγωτού, που είναι όμως επίπεδο στο κάτω μέρος του. Τα εσωτερικά τοιχώματα δε, είναι καλυμμένα από σοκολάτα, έτσι που με κάθε γουλιά καφέ, παίρνεις και μια γερή σοκολατένια εσάνς. Εννοείται ότι μόλις πιεις τον καφέ, τρως και το φλιτζάνι. Τέλειο;
![photo-02-11-2017-21-53-42.jpg photo-02-11-2017-21-53-42.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-53-42.jpg)
![photo-02-11-2017-21-53-12.jpg photo-02-11-2017-21-53-12.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-53-12.jpg)
![photo-02-11-2017-21-57-10-1.jpg photo-02-11-2017-21-57-10-1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-57-10-1.jpg)
Στον κατάλογο βρήκα κι άλλα λιγουρευτικά. Δηλαδή, λαχταριστά panini με αλλαντικά Sary και τυριά από τον Κωσταρέλο, focaccia (δοκίμασα αυτή με κρέμα πεκορίνο, λάδι τρούφας, φρέσκα μανιτάρια και πιπεριά και τη βρήκα εξαιρετική), pizzetta, (τουτέστιν δύο τορτίγιες σε μέγεθος ατομικής πίτσας που κρύβουν μοτσαρέλα και πινακοτύρι ανάμεσά τους, ενώ από πάνω πασπαλίζονται με διάφορα υλικά που ξεκινούν από το προσούτο και φτάνουν μέχρι τον καβουρμά), ομελέτες φούρνου, σαλάτες και κάποιες ακόμα λιχουδιές που παραπέμπουν σε κλασικά πιάτα του brunch (μερικά παραδείγματα είναι το κρουασάν βουτύρου με μους αβοκάντο, χοντροσπασμένη φέτα και αυγό ή το cheddar melt pancake με τσένταρ, μπέικον και αυγό).
![photo-02-11-2017-21-53-27.jpg photo-02-11-2017-21-53-27.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-53-27.jpg)
![photo-02-11-2017-21-53-19.jpg photo-02-11-2017-21-53-19.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-53-19.jpg)
Το μενού, που έχει επιμεληθεί ο σεφ και food blogger Γαβριήλ Νικολαΐδης (Cool Artisan), είναι πλούσιο, λαχταριστό και…πασπαρτού. Καταναλώνεται με ευχαρίστηση όλες τις ώρες από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ικανοποιεί την ανάγκη για ένα καλό πρωινό (θα βρεις επίσης και διάφορους δυναμωτικούς χυμούς με φρούτα ή λαχανικά εποχής), ένα ελαφρύ μεσημεριανό ή μια βραδινή ατασθαλία που θα ταιριάξει τέλεια με ένα από τα δροσερά cocktails. Και φυσικά δεν ξεχνά την αδυναμία σου στα γλυκά. Εκτός από τα ωραία σοκολατάκια (που μπορείς να πάρεις μαζί σου φεύγοντας), θα βρεις επίσης και cheesecake Νutella φράουλα, lemon pie με βάση μωσαϊκό, pancakes, ακόμη και υγιεινά smoothie bowls! Ρίξε μια ματιά και στις τετράγωνες τούρτες τις οποίες μπορείς να αγοράσεις ολόκληρες, μισές ή κομμένες σε τέταρτα και να φτιάξεις τη δική σου ποικιλία τουρτο-γεύσεων.
![photo-02-11-2017-21-55-27.jpg photo-02-11-2017-21-55-27.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-55-27.jpg)
![photo-02-11-2017-21-58-13.jpg photo-02-11-2017-21-58-13.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-58-13.jpg)
Για την ιστορία, ο Italus (Italus) ήταν Βασιλιάς των Σικελών, γεννημένος στην Κέρκυρα και εγγονός του Μίνωα ή του Οδυσσέα. Λένε ότι απ’ αυτόν πήρε το όνομά της η Ιταλία, η οποία είμαι σίγουρη ότι θα ζήλευε τρελά το συνονόματο .
![photo-02-11-2017-21-49-41.jpg photo-02-11-2017-21-49-41.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo-02-11-2017-21-49-41.jpg)
Ελευθερίου Βενιζέλου 104, Καλλιθέα, 210 9512341, Fb: Italus
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.