- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Τα καλύτερα της θάλασσας στο Ναυάγιο της Μήλου
Τα μυστικά της ιστορικής ταβέρνας, με ιστορία 30 χρόνων
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![365856-756580.jpg 365856-756580.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/08/03/365856-756580.jpg)
Οι περισσότεροι είναι ερωτευμένοι με τη Μήλο για τις παραλίες της. Λένε πως οι «πολύ καλές» είναι τουλάχιστον 75, αλλά αν υπάρχει όχημα 4Χ4 ή σκάφος είναι πολύ περισσότερες. Οι πιο «ψαγμένοι», όμως, (ανα)γνωρίζουν τη Μήλο και για το υπέροχο φαγητό της. Κι ένα από τα εστιατόρια που δημιούργησαν αυτή τη φήμη είναι το Ναυάγιο, με παρουσία στο νησί 30 ετών.
Το Ναυάγιο βρίσκεται σε ένα από τα πιο προνομιακά σημεία του Αδάμαντα, ακριβώς μπροστά στη θάλασσα, είναι πλήρως ανανεωμένο και οι άνθρωποί του θα σε κάνουν να νιώσεις τόσο ζεστά, όσο κι αν πήγαινες στο κατάστημα ενός πολύ καλού σου φίλου. Αλλά εδώ το άλφα και το ωμέγα είναι το φαγητό, το οποίο επιμελείται ο πολύ καλός (και πολύ γνωστός) σεφ, Κώστας Παπαϊωάννου.
Η κουζίνα είναι μοντέρνα μεσογειακή με βάση τα θαλασσινά, τα οποία είναι πάντα φρέσκα, προσεκτικά διαλεγμένα από τους ψαράδες του νησιού. Εδώ, μπροστά στη θάλασσα, θα απολαύσεις φοβερά πιάτα όπως καρπάτσιο χταποδιού, κατσαρόλα θαλασσινών στο ζωμό της με λάδι τρούφας, χυλοπιτάκι γαρίδας, ταρτάρ φρέσκου ψαριού, σεβίτσε τόνου και πολλά ακόμα ωραία και νόστιμα, χωρίς να λείπουν και οι προτάσεις κρεατικών (θα γλύφεις τα δάχτυλά σου με τη χοιρινή μπριζόλα 700γρ.), αλλά και οι δροσερές σαλάτες.
Να ρωτήσεις και για τις ντόπιες παραδοσιακές γεύσεις, όπως τα πιταράκια και την καρπουζόπιτα και να απολαύσεις τις μικρές χαρές της ζωής σε μια από τις πιο ιδιαίτερες ταβέρνες των ελληνικών νησιών.
Μήλος, Αδάμαντας, 2287024124, fb: Navagio Milos
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.