- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Ο πολύχρωμος χώρος σε βάζει, όσο χαζεύεις τις διάφορες παραδοσιακές πινελιές, σε διάθεση να παραγγείλεις μια παιχνιδιάρικη μαργαρίτα. Έτσι και έγινε. Με το καλαμάκι στο στόμα παραγγείλαμε δυο ποικιλίες. Μια με nachos, (τα ορεκτικά) και μια με tacos (τα κυρίως). Πολλά για δύο άτομα, αλλά η τέλεια επιλογή για μια μας που είχαμε την όρεξη τεσσάρων! Η πρώτη περιλαμβάνει φτερούγες κοτόπουλου με κόκκινη σάλτσα, κοτόπουλο σε θεϊκή σάλτσα τεκίλας, σόπες (ωραίες πιτούλες, λίγο καυτερές), γουακαμόλε, sour cream. Σε αυτό το σημείο ο Μεξικανός σε βάζει να παίξεις ένα παιχνίδι μια και διαθέτει τρία επίπεδα καυτερής σάλτσας. Με το πρώτο πιάτο φέρνουν την πρώτη, που δεν καίει πολύ. Εάν αντέξεις και θέλεις κάτι πιο καυτερό, ζητάς τη δεύτερη. Και αν είσαι έτοιμος για όλα, δοκίμασε την τρίτη και ο Θεός των Μεξικανών μαζί σου... Αν πάντως το προτιμάς καρα-καυτό , διάλεξε το ¨η εκδίκηση των Αζτέκων¨ και ζείσε τις καυτερές συνέπειες για το επόμενο 12ωρο. Η δεύτερη ποικιλία, είχε tacos, quesadilla, burritos, πουρέ από φασόλια, γουακαμόλε, sour cream για δροσιά και καυτερή κοκκινη σάλτσα (το νούμερο τρία), και ήταν εξαιρετικά χορταστική.
Το καλύτερο ήρθε στο τέλος και ήταν ”το πιάτο της εβδομάδας”. Από έξω, φύλλα καλαμποκιού. Από μέσα, ζυμάρι καλαμποκιού και χοιρινό. Για κάποιον που αναζητά κάτι ιδιαίτερο, κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ξαναφάει αλλού, αυτή είναι η κατάλληλη επιλογή, και έρχεται κατευθείαν απο το κεντρικό Μεξικό. Σε άλλες περιοχές της χώρας, μας πληροφόρησαν, το φτιάχνουν πιο αλμυρό με φύλλα μπανάνας, ή και ως γλυκό με φρούτα. Ήταν ελαφρά καυτερό και ταμάμ για τους λάτρεις του καλαμποκιού ή έστω αυτούς που προσέχουν τη γραμμή τους (μαγειρεμένο στον ατμό). Στο τέλος δοκιμάσαμε τη σπεσιαλιτέ τους: τσιμιτσάνγκα, δηλαδή τηγανιτή πίτα με κανέλλα, (πολλή κανέλλα), εποχιακά φρούτα και παγωτό. Σε αυτό το σημείο, είναι που ανακαλύπτεις ότι όσο κι αν προηγουμένως δηλώνεις ότι έχεις σκάσει, πάντα υπάρχει χώρος για ένα νόστιμο γλυκό. Εάν σου αρέσουν οι νόστιμες ιστορίες, άφησε τον ιδιοκτήτη Βίκτορα να σου εξηγήσει ό,τι δεν ξέρεις για την μεξικανική κουζίνα και ετοιμάσου για ένα σύντομο ταξιδάκι προς Μεξικό μεριά. Με μια μικρή στάση στο Γουδή…
Ο Μεξικανός, Ευδήλου 15, Γουδή, 210 7716.900.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το Domes Noruz Kassandra φιλοξενεί την dream team της θεσσαλονικιώτικης κουζίνας
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.