Το νέο café της πόλης έχει την Ιταλία μέσα του
Το πρώτο coffee shop Caffe Vergnano 1882 της Ελλάδας μόλις άνοιξε στο Κολωνάκι
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![342643-712455.jpg 342643-712455.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/03/03/342643-712455.jpg)
Εδώ και τρεις εβδομάδες οι λάτρεις του καφέ κρατάνε την ανάσα τους όταν περνούν από τη Βαλαωρίτου. Το Caffe Vergnano 1882 είναι το πρώτο coffee shop της ομώνυμης ιταλικής εταιρείας που ανοίγει στην Ελλάδα και μετρά ήδη 151 σε όλο τον κόσμο (άλλωστε πρόκειται για την πιο παλιά εταιρεία καφέ παγκοσμίως, ήδη από το 1882!).
Σε αυτό τον χώρο με την υπέροχη διακόσμηση μπορείτε να απολαύσετε μοναδικά blend που δεν υπάρχουν στην αγορά, καθώς φτιάχνονται αποκλειστικά για τα coffee shops της εταιρείας, αλλά και να αγοράσετε τον καφέ σας για το σπίτι, αλεσμένο ή σε μορφή κάψουλας.
Ακόμα όμως θα συναντήσετε πλούσιο brunch κάθε μέρα, κάποια χαρακτηριστικά πιάτα της ιταλικής κουζίνας και αυθεντικό ιταλικό τιραμισού με μασκαρπόνε και καφέ vergnano, ίσως το καλύτερο που έχετε δοκιμάσει ποτέ.
Extra tip: Η προστασία του περιβάλλοντος είναι η καθημερινή συνήθεια του Caffe Vergnano 1882. Όπως ακριβώς και ο καφές έτσι και τα coffee shops Caffe Vergnano 1882 είναι πλήρως φιλικά προς το περιβάλλον κι αυτό φαίνεται ακόμα και από τις χαρτοπετσέτες που είναι από ανακυκλωμένο χαρτί και τα έπιπλα σχεδιασμένα με μη κατεργασμένα ξύλα. Επιπλέον, η οικολογική συνείδηση του Caffe Vergnano 1882 συνεχίζεται και στο σπίτι με τις χάρτινες σακούλες μεταφοράς προϊόντων FSC και τις βιοδιασπώμενες κάψουλες.
Caffe Vergnano 1882. Βαλαωρίτου 7, Κολωνάκι, 210 3645125, Fb: Caffe Vergnano 1882
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.