- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![33802-74777.jpg 33802-74777.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/01/25/33802-74777.jpg)
Άνοιξε το καλοκαίρι που μας πέρασε, μια περίοδο ψιλονεκρή για openings εστιατορίων, παρόλα αυτά το Σπίτι στη Νέα Φιλοθέη τον έκανε τον ντόρο του και είναι από τα φαβορί του φετινού χειμώνα. Αρκετή αίσθηση έκανε το ιδιοκτησιακό του καθεστώς. Και καλά ο Δημήτρης Κοτζαμάνης, γιος Κίτσουλα της πασίγνωστης ταβέρνας του Χαλανδρίου, και ο Λουκάς Παπασπύρος με δικά του τα παλιότερα Il Buco-Darling κάτω στου Ψυρρή, αλλά και ένας γνωστός αρχιτέκτονας (Αναστάσης Σοτοβίκης) κι ένας επίσης γνωστός του Κολωνακίου κοσμηματοπώλης (Ζίρος Τζανικιάν-Serkos);
Η αγοροπαρέα ένωσε τις δυνάμεις και τα (φρέσκα) μυαλά της και έφτιαξε ένα στέκι ακριβώς πάνω στις τάσεις της εποχής- οι ίδιοι λένε ότι η βασική ιδέα ήταν ένα εστιατόριο της γειτονιάς που θα είναι τίμιο απέναντι στους πελάτες του. Όπως και να ‘χει, το Σπίτι είναι όμορφο (με εξαιρετικές αλλά χαλαρές αρχιτεκτονιές και ωραία δείγματα του design σπαρμένα αθόρυβα στο χώρο), είναι φιλικό και απλό, έχει «καθημερινό» αλλά πολύ καλό φαγητό, έχει πράγματι καλές τιμές...
Η κουζίνα είναι ανοιχτή σε κοινή θέα, κινείται σε αυθεντικές σπιτικές συνταγές και μοιράζεται ανάμεσα στα καλύτερα της ελληνικής και της ιταλικής γεύσης. Δηλαδή μπορεί κανείς να πετύχει ωραιότατες ελληνικές μαμαδίσιες νοστιμιές- κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες, φασολάκια λαδερά, κεφτεδάκια κοκκινιστά, εξίσου όμως θα ευχαριστηθεί κι αν διαλέξει μια καλά ψημένη πίτσα, μια πάστα ή μια ταλιάτα. Ο κατάλογος είναι χωρισμένος σε «όσπρια και λαχανικά», «ζύμες και ζυμαρικά», κρέας και ψάρι», «γλυκά και φρούτα».
Όχι ότι δεν υπάρχουν και τα πάντα «εύκολα» και αγαπημένα σε όλους burgers…Δοκίμασα προχτές μια νόστιμη σαλάτα με αλμύρα και τυρί, ένα καρπάτσιο σωστά κομμένο και χωρίς (δόξα σοι) ρόκες από πάνω, μια πάαααρα πολύ καλή μακαρονάδα (που δεν την ονοματίζουν αλλά είναι καρμπονάρα, μάλιστα σε ρωτάνε αν την θες με ή χωρίς αυγό), ένα κριθαρότο με γαρίδες-σούπερ ( όντως μαμαδίσιο μια και ήταν μια σταλιά πιο παραβρασμένο), μια λεμονόπιτα απλή και σέξι για το τέλος. Στα κρασιά, ελληνικά και ξένα οι τιμές είναι και πάλι καλές, ήπιαμε ένα λευκό Vina Esmeralda από την Καταλωνία, ευρώ 15 το μπουκάλι.
Για να γνωρίζετε, οι καφέδες κινούνται από 1,5-2 ευρώ, τα σάντουιτς από 2,5 τα μικρά μέχρι 4 τα πιο πλούσια μεγάλα, τα πιάτα, για παράδειγμα τα φασολάκια 5 Ε, τα μύδια αχνιστά 7 Ε, η πίτσα από 8Ε, τα γλυκά από 1,5-7 ευρώ. Είναι ανοιχτά κάθε μέρα, φαγητό σερβίρουν από τη 1 το μεσημέρι, υπάρχει κι ένας πολύ χαριτωμένος κηπάκος που πολύ θα ήθελα να τον διαμορφώσουν κάπως για να καθόμαστε και τον χειμώνα.
ΣΠΙΤΙ: Καποδιστρίου 42, Νέα Φιλοθέη Αμαρουσίου, 2106850950
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το Domes Noruz Kassandra φιλοξενεί την dream team της θεσσαλονικιώτικης κουζίνας
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.