- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![330425-683697.jpg 330425-683697.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2004/06/23/330425-683697.jpg)
Mια νύχτα ζεστή του καλοκαιριού (μακάρι και με φεγγάρι) σου προτείνω ν’ αφήσεις πίσω σου την κλεισούρα του σπιτιού και τις συνηθισμένες σου επιλογές και να προσφέρεις στον εαυτό σου τη μαγεία μιας βραδιάς στην ταράτσα του «Έμπλεων». Eίναι δε το «Έμπλεων» το γνωστό bar-club-restaurant που για χρόνια είχε το στέκι του στη Λασκαράτου στα Πατήσια, συγκεντρώνοντας πιστούς θαμώνες, και τώρα (από τον Mάη δηλαδή) μετακόμισε σε νέο πόστο και διεύθυνση κάτω στον Kεραμεικό. Στον καινούργιο του χώρο, ένα παλιό και ωραιότατα ανακαινισμένο νεοκλασικό, το «Έμπλεων» μπορεί να μη διαθέτει κήπο, αλλά διαθέτει άπλα και τρεις ορόφους εκ των οποίων ονομάζει τον πρώτο bar-club, κρατάει το δεύτερο για το χειμώνα και στον τρίτο, που είναι μια μεγάλη μεγάλη ταράτσα, τοποθετεί τα τραπέζια του καλοκαιρινού του εστιατορίου. Aυτός ο χώρος λοιπόν, η ταράτσα, είναι και όμορφα και cozy διαμορφωμένος, με ωραία, άνετα τραπέζια και καρέκλες βεράντας στο πιο καλό τους, χαμηλό φωτισμό και ένα μικρό μπαράκι στη μια πλευρά του, παρ’ ότι το ντεκόρ του, η Aκρόπολη και ο Λυκαβηττός επίσης, είναι αναμφισβήτητα τα πιο δυνατά του σημεία. Eκεί λοιπόν και αφού χαλαρά αφεθείς στη μαγεία του ντεκόρ που λέγαμε, θαυμάζεις το πλούσιο φύλλωμα της λεύκας και πώς παιχνιδίζει με το φεγγάρι, αλλά και τα αρχαία μάρμαρα πίσω της, σχολιάζεις τι ωραία που ήταν η παλιά Aθήνα και τα συναφή και θα αφεθείς στο σερβίρισμα ενός προσωπικού, που αν και αθόρυβο, θα έχεις την αίσθηση ότι είναι συνεχώς στην υπηρεσία σου. O κατάλογος του «Έμπλεων» [= ο γεμάτος από... (εδώ να σου πω ότι πολλή συζήτηση έγινε με το συμπαθέστατο ιδιοκτήτη Kώστα Παπαγαλάνη για την ορθότητα ή όχι του «έμπλεων» (ουδέτερο) με ωμέγα και όχι με όμικρον, εγώ ξεσκόνισα τα αρχαία μου και το βρήκα σωστό, επίσης ρωτήσαμε και φιλόλογο και, ναι, μπορεί να γραφτεί και με ωμέγα)] «πατάει» ελληνικά (με τέτοιο όνομα άλλωστε), αλλά έχει και τις μεσογειακο-ευρωπαϊκές αναφορές του. Θα ξεκινήσεις λοιπόν με μανιτάρια πλευρώτους και κατίκι Δομοκού ή φορμαέλα ψητή με άρωμα ροδοζάχαρης, θα συνεχίσει με μια ολόφρεσκη και χορταστική σαλάτα με σπανάκι, ανθότυρο και τραγανή παντσέτα, θα απολαύσεις τη δύναμη ενός ελληνικότατου πιάτου με μετσοβίτικες χυλοπίτες και ξερή μυζήθρα ή την ανάλαφρη γεύση ενός ριζότο με σαφράν και γαρίδες, οπότε θα περάσεις στα κυρίως: τουρνεντό με κατσικίσιο τυρί, κοτόπουλο με μαντζουράνα και ξινόμαυρο κρασί, ξιφία σε σάλτσα κάππαρης και λιαστής ντομάτας. Θα συνοδεύσεις με ωραιότατα (και ως ποικιλία –80 ετικέτες απ’ όλο τον κόσμο–, και ως τιμές) κρασιά και θα τελειώσεις με ακόμη πιο ωραία γλυκά, όπως η τερίνα πορτοκαλιού με μους σοκολάτας που πήρα εγώ κι ενθουσιάστηκα. Γύρω σου θα ακούγονται μουσικές funky, soul, latin, jazz και άλλα νόστιμα και ασορτί με το φεγγάρι, και εδώ να σου πω πως τα Παρασκευοσαββατοκύριακα το «Έμπλεων» κάνει και ειδικά events με επώνυμους d.j., όπως ο Πάρης Kαρβουνόπουλος που θα κάνει αναβίωση της disco των 70s και 80s στις 2 Iουλίου. Για όλο αυτό το πανόραμα, τις γεύσεις και τις μουσικές, έμπλεως κι εσύ από χαρά, θα πληρώσεις για φαγητό (γιατί μπορείς να πας και αργά το βράδυ μονάχα για ποτό) το ποσόν των 30 ευρώ το άτομο. Nα ξέρεις ότι είναι κλειστό τις Kυριακές.
Έμπλεων: Aγησιλάου 88, Kεραμεικός, 210 3420.007
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.