- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Η ταβέρνα της κυρίας Μαρουσώς στην Αμοργό
Μαγειρευτά και φρέσκο ψάρι με φόντο το ομορφότερο ηλιοβασίλεμα του νησιού
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![134641-307266.jpg 134641-307266.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/07/30/134641-307266.jpg)
Από τα ωραιότερα πράγματα του καλοκαιριού είναι η στιγμή που θα κάτσεις με το μαγιό, βρεγμένο ακόμα, στην καρέκλα της γραφικής ταβέρνας του νησιού. Θα στηριχτείς με τους αγκώνες στο τραπεζάκι, θα μισοκλείσεις τα μάτια και θα αγναντέψεις στο βάθος το Αιγαίο κάτω από τον απογευματινό ήλιο.
Ύστερα θα έρθει ο ταβερνιάρης να σου πει ότι έχει ψαράκι φρέσκο, μόλις σήμερα το πρωί πιάσανε αθερίνα με το καΐκι. Η γυναίκα του θα στην τηγανίσει στο μικρό κουζινάκι, θα στην ακουμπήσει μπροστά σου μαζί με χωριάτικες σαλάτες που έχουν όλα τα καλά του διπλανού μπαχτσέ. Ουζάκι θα πιεις και τίμιους θαλασσινούς μεζέδες θα τσιμπήσεις, πάλι από τα χεράκια της. Είναι παινεμένη μαγείρισσα… Πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάναμε χωρίς αυτές τις νησιώτικες ταβέρνες.
Τέτοια ταβέρνα είναι και η Μαρουσώ στην όμορφη Αμοργό. Πληθωρική, οικογενειακή και τίμια. Στην κουζίνα μαγειρεύει η ίδια η Μαρουσώ με τη βοήθεια των παιδιών της. Και τι δεν φτιάχνουν τα χέρια της! Κατσικάκι λεμονάτο, καλαμάρι γεμιστό με φέτα, κρεατικά στα κάρβουνα, μελιτζάνα στον φούρνο με φέτα και ντομάτα, και φυσικά φρέσκο ψάρι.
Όλα αυτά τα ευχαριστιέσαι με την ψυχή σου σε πολύ μεγάλες μερίδες (αλλά σε χαμηλές τιμές) στα τραπεζάκια της βεράντας. Από εδώ, την ώρα του δειλινού έχεις θέα ένα απίστευτο ηλιοβασίλεμα, με τον ήλιο να βουτάει στις ομορφότερες παραλίες του νησιού, που όλες τους βρίσκονται σε κοντινή απόσταση.
Στα ίδια τραπεζάκια θα κάτσεις και το πρωί να πιεις τον μερακλίδικο καφέ σου ή να δοκιμάσεις το πλούσιο, νησιώτικο πρωινό. Έπειτα μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου στο γραφικό χωριό Αρκεσίνη, να βουτήξεις στα καθαρά νερά του Μούρου και να ξαναγυρίσεις πάλι για μεσημεριανό. Θα το κάνεις, όχι μόνο για το σπιτικό φαγητό, αλλά και για τη φιλική εξυπηρέτηση. Καθόλου τυχαίο που η κυρία Μαρουσώ πήρε πιστοποιητικό διάκρισης για το 2016 από το Trip Advisor.
Αρκεσίνη, Αμοργός, 2285072331
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.