- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Ένας κεφάτος και μερακλής «Μπαμπάς» σε περιμένει στο Κουκάκι
Κι έχει να σου πει τις καλύτερες ιστορίες
Σε απόσταση αναπνοής από το μετρό Συγγρού-Φιξ και σε έναν από τους πιο ζωντανούς πεζόδρομους στη γειτονιά, σε περιμένει ένας φωτεινός χώρος που φιλοδοξεί να γίνει το στέκι σου κάθε στιγμή της ημέρας. Ο Μπαμπάς που πάντα ήθελες είναι χαλαρός, κεφάτος και μερακλής κι έχει να σου πει τις καλύτερες ιστορίες για μπίρες.
Ο Μπαμπάς έχει εξαρχής πετύχει το φαινομενικά ακατόρθωτο. Ο συνδυασμός του παραδοσιακού καφενείου μαζί με μια πιο μοντέρνα και μίνιμαλ διακόσμηση, ενώ υπό άλλες συνθήκες θα φάνταζε παράταιρος και πρόχειρος, οι υπεύθυνοι του Μπαμπά τα κατάφεραν και όταν πίνεις τον άκρως οικονομικό καφέ σου, νιώθεις την ενέργεια της παλιάς −αλλά και της νέας− Αθήνας και στη μέση να βρίσκεσαι εσύ με το φλυτζάνι στο χέρι.
Καφέδες και άλλα ροφήματα περιμένουν τους θαμώνες από νωρίς το πρωί, ενώ στον «Μπαμπά» μπορείς να γευτείς, μεταξύ άλλων, ποικιλίες, μεζέδες, burgers, σνακς, σαλάτες και παραδοσιακά γλυκά και ποτά. Θα δοκιμάσεις επίσης πρωτότυπα cocktails και ιδιαίτερες μπύρες, γύρω στις 20 ελληνικές ετικέτες, ψαγμένες, βαρελίσιες, ξένες και ελληνικές.
Στον «Μπαμπά» θα ακούσετε και καλή μουσική: Στα ηχεία του παίζει συνήθως κλασικό rock ‘n’ roll, αλλά και εναλλακτικό rock, ενώ δεν λείπει και η «μαύρη» μουσική. Επιπλέον, σχεδόν σε μόνιμη βάση, μπορείτε να δείτε και εκθέσεις φωτογραφίας με πρωτότυπα θέματα.
Tip: Κάθε τόσο κάνει την εμφάνισή της μια guest βαρελίσια μπίρα.
Φαλήρου 53, Κουκάκι, 2155505565, Fb: Ο ΜΠΑΜΠΑΣ καφετέρια-μπάρα
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.