- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
![131964-299743.jpg 131964-299743.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/06/10/131964-299743.jpg)
Εκεί που η κλασική πολυτέλεια και η διαχρονική ομορφιά συνάντησε τη μοντέρνα διάθεση και τις νεανικές ιδέες δημιουργήθηκε το Orient Express. Η αγγλική pub που πήρε το όνομά της από το διάσημο τρένο διαθέτει ένα ωραίο και άνετο εξωτερικό χώρο και ένα ιδιαίτερα φινετσάτο εσωτερικό. Εδώ τα πάντα είναι «πρώτη θέση»: από τους ανθρώπους που θα συναντήσετε, από τον καλοφτιαγμένο καφέ που θα πιείτε από τις 8 το πρωί, από τα δροσερά cocktail για τα καλοκαιρινά βράδια, από τα darts –τα γνωστά μας βελάκια– που μπορείτε να παίξετε μόνοι ή με την παρέα σας, από τις πολύ καλές μουσικές επιλογές που κινούνται σε ροκ, τζαζ, μπλουζ και ρυθμούς έντεχνου. Ναι, όπως κάθε αγγλική pub που σέβεται τον εαυτό της, έτσι και το Orient Express διαθέτει ξεχωριστή θέση (και δική του ομάδα!) για το συναρπαστικό αυτό παιχνίδι.
Δυνατό του σημείο είναι η μπίρα: θα βρείτε μια πλούσια ποικιλία από ετικέτες αλλά και βαρέλι που θα τη συνοδέψετε με νόστιμα κρύα και ζεστά πιάτα, ποικιλίες και διάφορα σνακ. Το ταξίδι στον κόσμο της μπίρας ξεκινά με την επιβίβαση στο πιο μυστηριώδες τρένο όλων των εποχών.
Στα κοσμογυρισμένα «βαγόνια» της με τα ξύλινα μοναστηριακά τραπέζια και τη μεγάλη μπάρα, θα βρείτε 3 βαρέλια μπίρας και 25 ακόμα ετικέτες του μυθικού αυτού ποτού. Συνοδέψτε με εκλεκτά μπιρομεζεδάκια, (όπως λουκάνικα από τη Γερμανία, σαλάτες, πίτσες και λαχταριστές ποικιλίες).
Tip: Μη χάσετε τις πολύ ωραίες ανοιξιάτικες και καλοκαιρινές μουσικές βραδιές του με dj sets και live – ενημερωθείτε σχετικά από το Fb: orientexpressgr
Λ. Δεκελείας 92, Ν. Φιλαδέλφεια, 2102584760
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.