- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![127725-287642.jpg 127725-287642.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/05/06/127725-287642.jpg)
Διανύουμε ένα ωραιότατο δεκαήμερο εκπτώσεων, έχουμε και άνοιξη. Τέλεια εποχή να ανανεώσεις το μπαλκόνι ή και τον εαυτό σου με μικρές πινελιές που δεν κοστίζουν αλλά κάνουν τη διαφορά. Ένα φουλάρι, μια γλάστρα, ένα καινούργιο λουλουδάτο φόρεμα. Οι βόλτες στα μαγαζιά όμως μερικές φορές κρύβουν εκπλήξεις…
Στο μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο των Δυτικών Προαστίων, στο River West δίπλα στα IKEA, εδώ και λίγες μέρες έχει ανοίξει κάτι περίεργο. Δύο μεγάλα container δημιουργούν μια πρωτότυπη κατασκευή, που κρύβει μέσα της όλα όσα έχεις ανάγκη όταν κάνεις βόλτα στα μαγαζιά: καφέ, σνακ, γλυκό και υπομονή. Το project σχεδιάστηκε από την ομάδα DT 13 Athens, γνωστή για τον σχεδιασμό των καταστημάτων γυναικείας ένδυσης Helmi, αλλά και το School Pizza Bar, στην πλατεία Αγίας Ειρήνης.
Το Box (έτσι λέγονται στη γλώσσα των φορτίων τα container) στέκεται επάξιος σύμμαχος στα ψώνια σου με καφέ από εκλεκτές ποικιλίες, λαχταριστά σάντουιτς και μια τεράστια γκάμα χειροποίητων γλυκών, φτιαγμένα με αγνά υλικά από εργαστήριο ζαχαροπλαστικής. Γιατί ποιος μπορεί να πει «όχι» σε έναν κορμό σοκολάτας με καβουρδισμένο φουντούκι, εσωτερική στρώση σοκολάτας και παγωτό γαλλικής βανίλιας;
Όλα αυτά τα ωραία θα βρεις μέσα σε αυτό το ασυνήθιστο «κουτί», που καμία σχέση δεν έχει με τα αδιάφορα καφέ που πετυχαίνεις συνήθως στα εμπορικά κέντρα. Αν βρεθείς προς τα εκεί, τσέκαρέ το.
River West, Λ. Κηφισού 96-98
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.